Sana: _______________
Sinf: 7
Fan: O`zbekiston tarixi.
Mavzu: Somoniylar
Darsning maqsadi:
Ta`limiy: O`quvchilarga Somoniylar davlati haqida batafsil ma`lumot berish.
Tarbiyaviy: Ushbu mavzu bilan qurollantirish orqali o`quvchilarni vatanga muhabbatini oshirish va ajdodlarga munosib voris qilib tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: Somoniylar davlat boshqaruv tizimi boyitish orqali erkin fikrlashga undash.
Dars tipi: yangi bilim beruvchi.
Dars uslubi: Ko`rgazmali-amaliy;
Dars usuli: Noan`anaviy (savol-javob, didaktik oyinlar, klaster, zakovatli-zukko,
shatranj).
Dars didaktikasi:
Jihozi: Darslik, O`zbekiston va Dunyoning siyosiy xaritasi, o`quv qurollari, A-4 formatdagi qog`oz, bukletlar;
Texnik vositalar: Kompyuter, vidyeoproyektor, ekran.
Darsning blok sxemasi
T/r
|
Darning bosqichlari
|
Vaqt (daqiqa)
|
1
|
Tashkiliy qism
|
3
|
2
|
Guruhlarga topshiriq berish orqali o`tilgan mavzuni takrorlash.
|
8
|
3
|
Yangi mavzuni tushuntirish.
|
15
|
4
|
Interfaol usullardan foydalangan holda yangi mavzuni mustahkamlash.
|
15
|
5
|
O`quvchilarni baholash.
|
2
|
6
|
Uyga vazifa berish.
|
2
|
DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
Darsning maqsadi.
|
O`quvchilarga Amir Temurning harbiy yurishlari haqidagi barcha bilimlarni batafsil berish.
|
Darsning vazifasi.
|
Ushbu mavzuga qiziqtirish va tarix faniga bo`lgan qiziqishini oshirish.
|
Darsning tashkil etish texnologiyasi.
|
Uslub: Ko`rgazmali-amaliy.
Shakl: Kichik guruhda va individual tartibda ishlash.
Usul: Noan`anaviy
Nazorat: Og`zaki, yozma va o`z-o`zini baholash.
Vosita: Darslik, xaritalar, o`quv qurollari, Axborot
kommunikatsion texnologiyalar.
Baholash: rag`batlantirish va besh ball tizim asosida.
|
Kutiladigan natija.
|
O`qituvchi:
Bir darsda hamma o`quvchini baholaydi. Mavzu haqida batafsil ma`lumot to`playdi. Qisqa vaqt ichida yuksak natijaga erishadi.O`quvchilarda bilim, ko`nikma va malaka hosil qiladi.
O`quvchi:
O`z fikriga ega boladi. Qisqa vaqtda ko`p ma``lumotga ega bo`ladi. Fikrlash, esda saqlash va nutq qobiliyati oshadi. Guruh bilan ishlash malakasi oshadi.
|
Kelgusi rejalar.
|
O`qituvchi:
Ilg`or pedagogik texnologiyani o`rganadi. O`z darsini tahlil qiladi. Yangi qo`shimcha adabiyotlarni o`rganadi. O`quvchiga har tomonlama ibrat bo`lishga harakat qiladi.
O`quvchi:
O`z ustida ishlaydi. Bilim darajasi oshadi. O`z fikri va guruh fikrini tahlil qilib bir xulosaga kelish malakasi oshadi. Yangi qo`shimcha adabiyotlarni o`rganadi.
|
Do'stlaringiz bilan baham: |