Sana:
Sinf: 4
Darsning mavzusi:
“Tog’da bahor” mavzusida kompozitsiya ishlash.
Darsning maqsadi:
a)Ta’limiy maqsad: O’quvchilarning ongi va tassavurini kengaytirish, tabiatga bo’lgan qiziqishlarini oshirish, bahor fasli yuzasidan tasavvurlarini shakllantirish.
b)Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarga rasm chizish normalarini tushuntirish, tabiatga muhabbat tuyg’usini shakllantirish, vatanga muhabbat hissini uyg’otish.
c)Rivojlantiruvchi maqsad: Ularning badiiy-ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish
d)Kasbga yo’llovchi: Rassomchilik kasbiga mehr uyg’otish
e)Milliy istiqlol g’oyasini singdirish: Dars mazmuni asosida milliy mafkura tamoillarini o’quvchilar ongiga singdirish
Dars usuli: Aqliy hujum
Dars tipi: Yangi bilim berish
Dars turi: Mavzu asosida rasm chizish
Dars jihozi: Rassomlarning Bahorga bag’ishlangan dekorativ ishlari,mavzuga oid rasmlar, AKTdan foydalanish,slaydlar.
Darsning borishi:
Dars rejasi:
1.Tashkiliy qism
2.Boshqotirma
3.O’tilgan mavzuni tekshirib chiqish
4.Yangi mavzu bayoni
5.Guruhlar bellashuvi
6.Mustahkamlash
Tashkiliy qism:
Darsni o’quvchilar bilan ingliz tilida gaplashishdan boshlaymiz.
Good morning children!
Are you ready for our lesson?
What date is it today? What day is it today?
What season is it now?
Let’s begin our lesson!
Davomat aniqlanadi.
O’quvchilar darsga tayyorlanadi.
Darsga kerakli ashyolar hozirlanadi.
Shiorimiz: Rassom chizgan suratda
Tabiatni kuylaydi
Yurtimiz go‘zalligin
Dilimizga joylaydi.
Boshqotirma:
Buyuk rassomlar nomlarini topish.
Doskaga 3 guruhdan 3 o’quvchi chiqariladi. Ular stol ustidagi aralash bo’g’inlardan buyuk rassomlar ism shariflarini tuzishlari kerak bo’ladi. Birinchi bo’lib 3 rassomning ism familiyasini hosil qila olgan o’quvchining guruhi g’olib hisoblanadi.
ali
lug’
ba
sha
rov
qut
sher
ali
qu
lov
ri
ro’
zi
cho
yev
1.Qutlug’ Basharov
2.Alisher Aliqulov
3.Ro’zi Choriyev
O’tilgan mavzu:
Uyga berilgan vazifa tekshilib chiqiladi. Yaxshi chizgan o’quvchilar ishi namuna qilib ko’rsatiladi.
O’tilgan mavzuni “Aqliy hujum” o’yini orqali mustahkamlanadi.
3ta guruhdan 3 ta o’quvchi chiqariladi.
1-guruh o’quvchisiga 2-guruh o’quvchilari savol beradi.
2-guruh o’quvchisiga 3-guruh o’quvchilari savol beradi.
3-guruh o’quvchisiga 1-guruh o’quvchilari savol beradi.
Bu o’yinda o’quvchilar ko’p o’ylanmasdan tez-tez javob berishlari talab etiladi.
Yangi mavzu bayoni:
“O’lkamizda bahor” mavzusida rasm ishlash.
Bahor fasli fasllar kelinchagi ya`ni eng go’zali hisoblanadi. Bizning o’lkamizda bahor faslida tabiat juda chiroyli ko’rinish aks etadi. Daraxtlar uyg’onadi, tabiat yasharishni va bezanishni boshlaydi. Qushlar uchuib kela boshlaydi. Biz bahorda eng go’zal bayramlarimizdan biri “Navro’z” bayramini nishonlaymiz.
O’quvchilar Bahor haqida rassomlar ishlagan asarlar bilan slaydlar orqali tanishtiriladi.
Bahor haqida o’quvchilarda tasavvur hosil bo’lgach hayolda bahorga atalgan rasmni tasvirlab olishadi. O’qituvchi rasmni chizish bosqichlarini tushuntirib o’tadi. So’ngra o’quvchilarga bahorning xomaki rasmini ishlash topshiriladi.
Amaliy mashg’ulot: O’quvchilar bahorga atab rasm chizadilar. O’quvchilar ishlari kuzatilib, amaliy yordam va ko’rsatmalar beriladi.
Guruh bellashuvi:
Uch guruhdan uch o’quvchi chiqadi.
Test savollariga javob berish bo’yicha bellashishadi.
I-guruhga savollar:
II-guruhga savollar:
III-guruhga savollar:
Guruhlar javoblari baholanadi. Qaysi guruh o’quvchisi savollarga to’liq javob bergan bo’lsa shu guruh o’quvchisi g’olib hisoblanadi.
Demak bugun darsimizda bahor fasli haqida tushuncha hosil qildik va shu mavzu bo’yicha rasm chizdik. O’lkamizda bahor fasli davom etar ekan, Navro’z ham davom etadi. Darsda faol ishtirok etgan o’quvchilar rag’batlantirilib o’quvchilar baholanadi.
Uyga vazifa: Rasmni oxiriga yetkazish.
Do'stlaringiz bilan baham: |