Sana :
Sinf: 6-
Fan: Matematika
Ratsional sonlarni ko’paytirish
O’qituvchi:
Bu hayotning ziynati bahru bashorat assalom
San’ati so’z naqshi bu nuriy hidoyat assalom
Xalq aro joriy etilmish xush ibodat assalom
Jumla insonga barobar yaxshi odat assalom
O’quvchi
Assalomu- alaykum
O’qituvchi:
Darsimiz nima?
O’quvchi
Darsimiz matematika
O’qituvchi:
Darsimizda navbatchi kim?
Haftada bor yetti kun,
Yetti kun-u, yetti tun.
Qani ayting bolalar,
Bugun qaysi qanday kun?
.
O’quvchi
O’rganamiz bizlar xar xil
Sanoqlarni hisob darsida
Hal qilamiz qiyin, qiyin
Jumboqlarni hisob darsida.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad :
o’quvchilarga ratsional
sonlarni ko’paytirish
mavzusini tushuntirish
Tarbiyaviy o’quvchilаrni vatanni
sevish va uni vatanparvarlik
ruhida tarbiyalash,darslikdan
tashqari adabiyotlarni o’qishga
da’vat etish , ekologik dunyoqarashni
kengaytirish ,estetik didni,axloqiy
sifatlarni kamol toptirish .
Rivojlantiruvchi:O’quvchilаrni
mustaqil fiikrlashga o’rgatish
,nutq madaniyatini oshirish,
o’z-o’zini boshqarishga yo’naltirish,
hozirjavoblik,topqirlik xususiyatlarini
rivojlantirish.
noan’anaviy
Dars jihozi: 6-sinf matematika
darsligi A-3 formatda
koordinata o’qlari, jumboqli
savollar, boshqotirmalar,
tarqatma materiallar
Guruhlar bilan ishlash ,
musobaqa, muzyorar
1.Salomlashish
2.Navbatchini aniqlash
3.Sinf tozaligi
4.Uyga vazifa
proyektor,
ekran va
kompyuter
Dars uslubi
Dars jihozi
Texnik vositlari
Dars usuli
Dars borishi
Darsning texnologik xaritasi
I. Darsning maqsad va vazifalari
|
Ta’limiy maqsad : o’quvchilarga ratsional sonlarni ko’paytirish mavzunitushuntirish va bilim , ko’nikma va malakalarini hosil qilish
Tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarda vatanparvarlik tuyg’usini shakllantirish .
Rivojlantiruvchi maqsad : o’quvchilarni ratsional sonlarni ko’patirish mavzu orqali ratsional sonlar haqida tushuncha berish. Fikrlash qobilaytini oshirish
|
II . O’quv jarayonining mazmuni
|
Shakl: guruhlar bilan ishlash
Metod: Ko`rgazmali ,yozma
Vosita: 6-sinf matematika darsligi qo’shimcha adabiyotlar Usuli:guruhlar bilan ishlash kompyuterdan tuzilgan amaliy ko’rgazmali materiallar
|
III. O’quv jarayonini tashkil etish texnalogiyasi
|
O‘qituvchi :o’quvchilarga ratsional sonlarni ko‘paytirish mavzuni tushuntirish . Noldan farqli , har xil ishorali ratsional sonlar ko‘paytmasi haqida tushuncha berish
|
IV . Kutiladigan natijalar
|
O’qituvchi : o’quvchilarga ratsional sonlarni ko‘paytirish mavzusini tushuntirish . Noldan farqli , har xil ishorali ratsional sonlar ko‘paytmasi haqida tushuncha berish
O’qituvchi: mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlanadi , o’zi mustaqil fikrlay olish va matematikaviy masalalarni bajara oladi .
|
V. Kelgusi rejalar
|
O’qituvchi :Ratsional sonlarni bo’lish , ratsional sonlarni ko’paytirish qonunlari , koeffitsitent . o’xshash hadlarni ixchamlash mavzulari haqida tushuncha berish
|
Darsning rejasi :
1.Tashkiliy qism 3 daqiqa
2.Pedagogik iqlim yaratish
- Oyning muhim sanalari 4 daqiqa
3.O’tilgan mavzuni so’rash va
mustahkamlash 5 daqiqa
”Moychechak “ usuli
“Omad loto “ o’yini 5 daqiqa
4.Yangi mavzu bayoni 10 daqiqa
5.” Svetafor “ o’yini 5 daqiqa
5. “Kim chaqqon “ o’yini 5 daqiqa
6. Tezkor savollarga- tezkor javob 4 daqiqa
7. Darsning xulosasi 2 daqiqa
8. Uyga vazifa 2 daqiqa
Tashkiliy qism
Aziz o’quvchilar bugungi darsimiz qiziqarli bo’lishi uchun sinf o’quvchilarini 3 ta guruhga bo’lib olaman va quyudagicha shunday nomlayman .
“ Natural sonlar” guruhi
“Ratsional sonlar” guruhi
“Butun sonlar ” guruhi
Matematika sir- asrorlarini
chuqur va mukammal egallash
hamda hayotga tadbiq etish
Matematika fan ichra shoh ,
Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh
Dars shiori :
Dars maqsadi :
N
Q
Z
Baholash mezoni
Bir niholdan eksa har kim,
Olam o’rmon bo’ladi.
Bir niholdan kessa har kim.
O’rmon vayron bo’ladi.
Hayot yo’qdir daraxtlarsiz,
Bog’ qilmoqqa hissang qo’sh.
“Moychechak “ o’yini
19,43+(-10,43)=
1,27+24,73=
18,57+(-16,57)=
-65,4+(-4,6)+75=
4,63+3,37=
2000,7+12,3=
2029,7+(-17,7)=
5,75+0,25-5=
(17,37-13,87)*2=
HISOBLANG
- E barakalla .
- Uy vazifasin so’zlang ,
Faqat ilmni ko’zlang ,
Qanday mavzu o’tgandik
Va nimani o’rgandik ?
O'qituvchi:
“Moychechak “ o’yini
9
26
2
5
8
2013
2012
1
7
HISOBLANG
- E barakalla .
- Uy vazifasin so’zlang ,
Faqat ilmni ko’zlang ,
Qanday mavzu o’tgandik
Va nimani o’rgandik ?
“Omad loto“ o’yini
Musbat sonini musbat songa qo’shganda natija natijada qanday son chiqadi
Manfiy sonini musbat songa bo’lganda natija qanday son bo’ladi .
0 soni har qanday manfiy sondan kattami ?
2 ta manfiy sonning ko’paytmasi qanday son hosil bo’ladi?
Manfiy sonning toq darajasi qanday son?
Musbat soninig har qanday darajasi qanday son?.
Manfiy sonining juft darajasi qanday son bo’ladi? .
Musbat sonlar manfiy sonlardan kichikmi ? .
1
3
2
5
6
7
8
4
Ratsional sonlarni ko’paytirish
Noldan farqli , bir xil ishorali k/n va p/q ratsional sonlar ko’paytmasi musbat sondir
Umuman, ixtiyoriy k/n va p/q ratsionla sonlar uchun tenlik o’rinli
Noldan farqli , har xil ishorali k/n va p/q ratsional sonlar ko’paytmasi manfiy sondir
k/n
|
p/q
| |
+
|
+
|
+
|
-
|
-
|
+
|
+
|
-
|
-
|
-
|
+
|
-
|
+
+
+
*
=
-
-
+
*
=
+
-
-
*
=
-
+
-
*
=
Yangi mavzu
bayoni
Yangi mavzuni mustahkamlash
“Sfetafor “o’yini
“ Natural sonlar” guruhi
“Ratsional sonlar” guruhi
“Butun sonlar ” guruhi
ен
“Kim chaqqon “ o’yini
2013-yil “Obod turmush yili”
2013-yil “Obod turmush yili”
16-maktab
“Kim chaqqon “ o’yini
2013-yil “Obod turmush yili”
2013-yil “Obod turmush yili”
16-maktab
“Tezkor savollarga – tezkor javoblar
“ Natural sonlar” guruhi
“Ratsional sonlar” guruhi
“Butun sonlar ” guruhi
1.Algebraga asos solgan o’rta osiyolik olim?
2.Musbat son bilan manfiy son ko’paytmasi?
3. (.)va (:)amallari qaysi bosqich amallariga kiradi?
4. Qo’shishning 1-qonuni nomi?
1.3-bosqich amalning nomi?
2. 2 ta manfiy sonning ko’paymasi
3. Qo’shishning 2-qonuni?
4. Butunning 1\2 bo’lagi?
- 2 ta yarim qancha bo’ladi?
- -23kattami, yoki -32 mi
3. Manfiy songa teskari son?
4.(-1)2=?
O’quvchilarning
to’plagan ballari jamlanib,
g’olib guruh aniqlanadi.
O’quvchilar
rag’batlantiriladi.
Dars maqsadiga
erishganligi
haqida xulosalanadi.
Uyga vazifa :
590-591 misollarni yechib kelish.
Qo’linda puling bor-u hisoblashni bilmasang
Ro’zg’orga uni sarflab , sen eplashni bilmasang
Bugun bor pulni sarflab , ertaga sen och qolsang
Farzandlaring aytmasmi dadam bilmas hisobni
Qora ko’zlar aytmasmi oyim bilmas hisobni
Sen bu ilmni o’rgan kelajagingni o’ylab ,
Kelajak vorislaring farzandlaringni o’ylab ,
Bilasiz riyoziyot fanlar ichra shox erur
Uning har bir sirini o’rganish lozim zarur
Hisob kitob qilishni bilmasang senchi agar
Bu dunyoda yashashdan qanday ma’no bor axir
Do'stlaringiz bilan baham: |