Sana “____” _____________ 20___-yil.
Sinf “7- ”
Fan nomi: tarbiya
MAVZU: Ogohlik
Darsning maqsadi :
a) ta’limiy maqsad : O’quvchilarga ogohlik haqida to’liq ma’lumot berish
b) tarbiyaviy maqsad: Oʻquvchilarni vatanparvarlik, insonparvarlik ruhida tarbiyalash; ularni ogohlikka chorlash.
c) rivojlantiruvchi maqsad : O‘quvchilarning og‘zaki nutqini rivojlantirish. Mustaqil fikrlash qobiliyatini shakllantirish., Vaziyatlarga misollar keltira olish, keltirilgan misollarni hayot bilan bog‘lay olish ko‘nikmasini hosil qilish. Darsning turi : Noan’anaviy
Dars metodi : « Estafeta» metodi, « Aralash-quralash» metodi.
Darsning jihozlanishi : AKT,darslik, tarqatma materiallar, ragʻbat kartochkalari, koʻrgazmali qurollar, , slaydlar.
Darsning taqsimlanishi :
Tashkiliy qism – 2 daqiqa
O‘tilgan mavzuni mustahkamlash – 10 daqiqa
Yangi mavzuni tushuntirish - 12 daqiqa
Yangi mavzuni mustahkamlash – 15 daqiqa
O‘quvchilarni baholash - 3 daqiqa
Uyga vazifa berish - 5 daqiqa
Darsning borishi :
Darsni tashkillashtirish. Salomlashish, davomatni aniqlash, sinf tozaligini va o‘quvchilarning darsga tayyorgarligini nazorat qilish.Oʻquvchilarni guruhlarga ajratish.
I.Oʻtilgan mavzuni mustahkamlash :
1.Inson qanday yo’llar bilan o’z sog’lig’iga zarar yetkazib qo’yishi mumkin?
2.Giyohvand modda va tamaki mahsulotlarining inson salomaligidagi salbiy oqibatlarini tasavvur eta olasizmi?
3.Bir dona sigaret tarkibida qanday moddalar borligini bilasizmi?
O’tilgan mavzuni mustahkamlash uchun:
“Estafeta”metodi
1.Sigaret va uning tarkibi
2.Giyohvand modda qubul qilgan inson
3.Inson hayotida-covid 19(karonavirus)
II. Yangi mavzuni tushuntirish :
Kun shiori : : ‘’Ogohlik va hushyorlik har qanday davrda ,har qanday vaziyatdamdavlat,jamiyat va inson uchun eng muhim vazifa hisoblanadi’’Islom Karimov
AKTda slaydlar namoyish etiladi.Ogohlik-biron-bir narsadan ogoh bo’lish.Ya’ni xatarning oldini olish kabii ma’noda ishlatiladi.Ogohlik – davr talabi.Bugungi kunda mintaqaning barcha mamlakatlari terrorizm,diniy eksteremizm,transmilliy jinoyatchilik va narkotrafik tahdidlariga tahdidlariga duch kelmoqda.Ushbu tahdidlarga qarshi samarali kurashish bilan birgalikgda,mintaqa mamlakatlari o’rtasidagi amaliy hamkorlik mexanizmlari doirasida ta’minlash mumkin.Bolalar- ayniqsa,13-15 yoshli o’smir yoshdagi bolalarda telefon, kompuyuterlarda YouTube,Telegram,Instagram,Fecebook,Plus,Chrome kabi ilovalar orqali turli xil ofatlarga duch kelmaqdalar.Telefondagi xabarlarga aldanib qolmoqdalar.Bunday bolalar telefon manqurtlari hisoblanadi.
III. Yangi mavzuni mustahkamlash :
58-betdagi ‘’Ijodiy faoliyat ‘’ savollariga javob berish orqali mavzuni mustahkamlang.
‘’Aralash-quralash ‘’metodi
Bemor bo’lishdan avval
|
Hayotni g’animat biling
|
O’limdan avval
|
Yoshlikni g’animat biling.
|
Faqirlikdan avval
|
Atrofdagi narsalarga o’ta e ‘tiborli bo’lish
|
Bezovtalikdan avval
|
Turli balo-ofatlar chekinadi
|
Keksalikdan avval
|
Xotirjamlikni g’animat biling.
|
Ogohlik
|
Sog’liqni g’animat biling.
|
Ma’suliyatni o’zida shakllantira olgan inson
|
Hayotda ogoh va hushyor yashay oladi
|
Ogohlik va hushyorlik bor joyda
|
Boylikni g’animat biling.
|
IV. Baholash: Darsda ishtrok etgan barcha oʻquvchilar bahosi ma’lum qilinadi.
V. Uyga vazifa : 56-betdagi ‘’Ijodiy faoliyat’’topshiriqlarini bajarish
Tekshirdim: ___________ __ _______________
(imzo) (O‘IBDO‘ ining ismi va familiyasi)
Do'stlaringiz bilan baham: |