QORAQALPOG'ISTON RESPUBLIKASI Ellikqal'a tumani Xalq ta’limi bo’limi tasarrufidagi 19-umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi Djalimbetova Venera Birmaxambetovnaning 2-sinflar uchun matematika fanidan “sonlarni bo’lish” mavzusida bir soatlik ochiq
Mavzu: Sonlarni bo’lish Darsning maqsadi: Ta’limiy: Matematikaga bo’lgan qiziqishlarini oshirish. Qo’shish va ayrishni, ko’paytirish jadvalini va bo’lishni o’rgatish;
TK1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish;
TK2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish;
FK1: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real ob’yektlar (masalan, teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi.
Tarbiyaviy:O‘zi yashab turgan joyining tarixini o‘rganishga chaqirish, vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash.
TK4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash.
Rivojlantiruvchi: O‘quvchilarning mustaqil fikrlashini, masala yechish malakalarini rivojlantirish.
FK2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish
DARSNING BLOK CHIZMASI Darsning jihozi: Ko’rgazma. Rasmlar. Kompyuter va elektron darslik.Test topshiriqlari, tarqatma materiallar.
Darsda foydalanilgan texnologiya:Hamkorlikda o’qitish texnologiyasi, “Kichik guruhlarda ishlash”usuli.
Dars turi:Yangi tushunchalarni rivojlantirish.
Dars metodi: Keys-stadi metodi. “PISA” testidan foydalanish.
Dars uslubi: Tezkor savol-javob, kichik guruhlarda ishlash.
Darsning borishi.
I. Tashkiliy qism. a) salomlashish;
b) o’quvchilarni davomatini aniqlash; c) navbatchi axboroti;
d) darsga tayyorgarlik.
Ma’naviyat daqiqasi
“Boshqotirma”
Qiziqarli masalalar
1 dan 9 gacha sonlarni kvadrat kataklariga shunday joylashtiringki, kvadratning har bir qatori va ustuni bo‘yicha sonlar yig‘indisi 15 ga teng bo‘lsin.
Yangi mavzu bayoni.
1-misol.Qulupnaylarni ikkita teng guruhga ajratamiz.
2-misol. Doirachalar nechta? Nechta guruhga ajratilgan? Har
bir guruhda nechtadan doiracha bor?
3-misol. Toq sonlarni o‘sib borish tartibida, juft sonlarni
kamayib borish tartibida guruhlarga ajratamiz.
Javob:
4-misol. Jami mevalar soni nechta? Ular idishlarda nechtadan
joylashtirilgan?