MAVZU: SO`Z BIRIKMASI VA GAP
Darsning maqsadi:
1. Ta`limiy: so`z birikmasi va gap, ular o`rtasidagi farq yuzasidan tushunchalar
berish.
2. Tarbiyaviy: o`quvchilar ongiga umuminsoniy qadriyatlarni singdirish.
3. Rivojlantiruvchi: o`quvchilarning mustaqil va ijodiy fikrlash ko`nikmalarini
rivojlantirish.
Darsning shiori:
Qoidani unutma
Ma`nodan uzoq ketma
Gapni cho`zma oz gapir
Keng ma`noli soz gapir.
Darsni tashkil etish texnologiyasi:
Metod: aqliy hujum,VENN diagrammasi, tushunchalar
tahlili
Dars turi: yangi bilim beruvchi.
Dars usuli: noan`anaviy.
Darsda qo`llaniladigan vosita. I.Karimovning „Yuksak ma`naviyat – yengilmas
kuch“ asari, proyektor, perfokartalar, tarqatmalar, slayd, rasmlar, markerlar, A-4
o`lchamdagi qog`ozlar
DARSNING BORISHI
I. Tashkiliy qism: (2 daqiqa)
a) sinf tozaligini tekshirish;
b) davomatni aniqlash;
d) sinf o`quvchilarini uchta guruhga ajratish va guruhlarni nomlash.
Guruhlar nomi. “Topqirlar”, “Bilimdonlar”, “Zukkolar”
II. O`tilgan mavzuni takrorlash (12 daqiqa ). O`quvchilarning o`tilgan
mavzular yuzasidan olgan bilim va egallagan ko`nikmalari 3 bosqichda tekshiriladi.
1-bosqich. O`quvchilar diqqati quyidagi grammatik topishmoqqa qaratiladi. (
shu
o`rinda “Aqliy hujum”usulidan foydalaniladi).
Namuna:
Qalam bilan yozamiz,
Men bilan sen yozamiz.
Bunda ikki “bilan” bor.
Bir-biridan farqi bor,
Toping, qanday farqi bor? o`quvchilar tomonidan topishmoqning javobi aytiladi.
2-bosqich. So`z birikmasi yuzasidan o`tilgan mavzularni takrorlash maqsadida
o`quvchilarga perfokartalar tarqatiladi va ular bilan ishlash tartibi tushuntiriladi. Slaydda
quyidagilar aks ettiriladi.
A – Bitishuv usuli
B – Moslashuv usuli
D – Boshqaruv usuli
So`ngra o`qituvchi birin-ketin quyidagi so`z birikmalarning har birini navbati
bilan 2-3 martadan o`qiydi. So`z birikmalari proyektor orqali ekranda ham ko`rsatilib
turiladi. O`quvchilar so`z birikmalarini diqqat bilan tinglab kerakli ustundan to`g`ri
javobni X shaklida belgilaydilar.
1. Uy qurmoq (boshqaruv)
2. Birga kelmoq
(bitishuv)
3. Zavq bilan kuylamoq (bitishuv)
4. Gilos danagi (moslashuv)
5. Qalam bilan chizmoq (boshqaruv)
6. Bizning uy (moslashuv)
Perfokartalardan namuna:
To`g`ri javoblar soni _________ ta.
Bahosi:__________
O`qituvchi tomonidan oldindan javoblar belgilangan perfokarta tayyorlangan.
O`quvchilarning perfokartalari yig`ib olingandan so`ng tekshiriladi va baholanadi.
(bunda o`quvchilarning tayyorlagan perfokartasi ustiga o`qituvchining perfokartasi
qo`yiladi va to`g`ri javoblar aniqlanadi). So`z birikmasi mavzusi yuzasidan
o`quvchilarning egallagan bilim va ko`nikmalari shu yo`sinda tekshiriladi.
3-bosqich. Guruhlar diqqatiga quyidagi jadval havola (slayd ko`rsatiladi) etiladi
(“Tushunchalar tahlili” metodidan foydalaniladi).
Topshiriq: jadvalda berilgan tushunchalarga izoh yozish.
t-r
Tushuncha
Mazmuni
1
So`z
2
Qo`shma so`z
3
So`z birikmasi
4
Erkin bog`lanma
5
Turg`un bog`lanma
6
Gap
Guruhlar taqdimoti o`tkazilgandan so`ng ekranda quyidagi jadval ko`rsatiladi.
Guruhlarning javoblari to`g`ri javobga to`liq yoki qisman to`g`ri kelishiga qarab
rag`batlantiriladi.
T-r
Tushuncha
Mazmuni
1
So`z
Leksik hodisa, tushuncha
anglatadi
2
Qo`shma so`z
Tushuncha anglatadi, qismlari orasidagi
grammatik
aloqa
yo`qolgan,
bitta
so`roqqa javob beradi, umumiy bir
urg`uga ega.
3
So`z birikmasi
Grammatik hodisa, qismlari alohida
so`roqqa va alohida so`z urg`usiga ega.
4
Erkin bog`lanma
So`z birikmasi
5
Turg`un bog`lanma
Ibora
6
Gap
Grammatik hodisa, fikr anglatadi
III. Yangi mavzuning bayoni: (12 daqiqa). Darslik bilan ishlash. Darslikdagi 92,
93-mashq bajariladi.
Guruhlarga topshiriq:
So`z birikmasining gapdan farqini aytish va izohlash. (o`quvchilarning mustaqil
fikrlashi va ijodiy tafakkuri rivojlantiriladi). Navbatdagi topshiriq bo`yicha har bir
guruh “Venn diagrammasi`dan foydalanib so`z birikmasi va gap o`rtasidagi farq va
umumiy tomonlarini topadi.
So`ngra o`qituvchi tomonidan quyidagi “Bilib oling!” rukni ostida grammatik
tavsif havola etiladi.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash (16 daqiqa)
94-mashq og`zaki bajariladi. 95-mashqdagi oling so`zi 1-guruh, qurdilar so`zi
2-guruh, g`oliblardanmiz so`zi asosida 3-guruh tomonidan so`z birikmalari tuziladi.
Berilgan javoblar A 4 formatli qog`ozda o`z aksini topadi. Guruhlar bir-birlarining
javoblarini tekshirib taqdimot o`tkazishadi. So`ng har bir guruh bittadan savol va
topshiriqqa jabob beradilar.
V. Faol guruhni aniqlash, o`quvchilarni baholash va baholarni izohlash (3
daqiqa).
VI.
Uyga vazifa ko`p variantli tarzda beriladi (2 daqiqa.)
1-guruhga: “Yurtimning obodligi” mavzusida ijodiy matn yaratish.
2-guruh: adabiyot darsida o`qilgan asardan qiziqarli voqea qismidan
boshqaruv munosabatli so`z birikmalari yozish. (10 ta).
3-guruh: “Kechasi tiniq osmonda yulduzlar charaqlaydi” gapidagi so`z
birikmalarini aniqlash va yozish.