O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
NAMANGAN VILOYATI
XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
CHUST TUMAN XALQ TA’LIMI BO‘LIMIGA
QARASHLI 16-UMUMTA’LIM MAKTABI
BOSHLANG`ICH TA’LIM FANI O`QITUVCHISI
UMAROVA GULNOZANING
1-SINFLAR UCHUN SAVOD O`RGATISH FANIDAN
TAYYORLAGAN BIR SOATLIK OCHIQ
DARS
DARS
ISHLANMASI
ISHLANMASI
Chust tuman
Mazkur dars ishlanmasi umumiy o`rta ta’lim maktablarida
boshlang`ich ta’lim fanidan dars berayotgan o`qituvchilar
uchun mo`ljallagan bo`lib, undan dars jarayonida ijobiy
foydalanish mumkin.
Muallif:
G.UUmaorva Chust tuman 16-
maktab boshlang`ich ta’lim fani
o`qituvchisi.
Muharrir:
N.Haydarov Chust tuman 16-
maktab O’TIBDO’
Taqrizchi:
M.Qosimova Chust tuman 16-
maktab boshalang`ich ta’lim fani
o`qituvchisi
Chust tuman XTB ga qarashli ___-maktab ___________
20___-yildagi ___-sonli kengash qarori bilan ___________da
ommalashtirish uchun tuman XTB ga tavsiya etildi.
Darsning mavzusi: V tovushi va Vv harfi
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad:
V tovushi va Vv harflari bilan tanishtirish.
O’quvchilarda v tovushi
vа
Vv harflarini o’qitish, unli harflar
bilan bo’g’in hosil qilib, o’qish ko’nikmasini o’stirish. Vv harfi
bo’g’in, so’z va gaplarni o’qishga o’rgatish.
Tarbiyaviy maqsad:
O’quvchilani ,,Qish” va ,,G’oz’’ matni orqali
qishda kishilar mehnati, hayvon va parrandalar hayoti va ularga
g’amxo’rlik ruxida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi maqsad:
O’quvchilarga o’qish ko’nikmalarini
o’stirish. To’g’ri va ongli o’qish ko’nikmalarini o’stirish.
Dars turi:
Yangi bilim va tushunchalarini shakllantirish.
Darsning jihozi:
Texnik vositalar, kesma harflar, V harfiga oid
rasmlar, texnologiya uchun rasmli tarqatma materiallar
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism :
1) Salomlashish
2) Davomatni aniqlash
Darsni noan’anaviy tarzda tashkillanadi
1-guruh ,,Bilimdonlar’’
2-guruh ,,Donolar’’ Guruhlarga o’quvchilar bo’linishadi.
II. O’TGAN MAVZUNI SO’RASH VA BAHOLASH
Har bir guruhdan 3 tadan o’quvchilar quyonni savollariga
zavob berishadi.
Uning savollari Z tovushi va Zz harfiga doir so’zlar bo’ladi.
,,Zargar’’ , ,,zilol’’ , ,,go’zal’’ , ,,Aziz’’ , ,,zina’’ , ,,ziyrak’’
kabi so’zlarga gaplar tuzishadi.
Har bir guruh o’quvchilari shu tarzda rag’batlanadilar.
Tarozi
Ovoz
Bir sinfda anchamiz ,
Lekin zo’r sinfchamiz.
Biz ,,5’’ chimiz, ,,4’’ chimiz,
A’lochi o’quvchimiz.
III.O’TGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH .
Rasmli tarqatma berib ,ular asosida hikoya tuzdiriladi.
Shu tarzda o’tgan mavzu mustahkamlanadi .
4.Yangi mavzu bayoni.
Vatan Navoiy
Vodiy Gavhar
Tovus Mavjuda
Tovuq Vohid
Vatanim
Vatan mening onamsan,
Issiq quchog’ing.
Olamda yagonamsan,
Aziz tuprog’ing.
Kelajaging buyukdir ,
Yashna doimo ,
Vatanim seni bugun ,
Tanidi dunyo.
O’quvchilarga ekranda ko’rsatib o’qitiladi . So’zlarni
o’quvchilar birma –bir o’qib berishadi .O’quvchilardan Vv harfiga
doir so’zlar so’raladi .Guruhlardan so’rab rag’batlantiriladi.
Darslik bilan ishlash .O’quvchilar darslikdagi so’z va matnni
navbat bilan o’qiydilar.
O’quvchilarni o’qishlari qarab rag’batlanadilar.
She’rni oldindan yod olgan o’quvchilardan she’r so’raladi.
,,Topishmoqli o’yin “ metodi o’tkaziladi. Bunda bir narsaga
uchta ta’rif beriladi.
1-ta’rif; Kichgina dona
Ichi to’la ma’no
2-ta’rif; U bizga kerak , u siz maktabga bormaymiz.
3-ta’rif; Qat-qat qatlama
Aqling bo’lsa tashlama. Buning javobi ,, Kitob’’
Guruhlar bilan maqol aytishuv bellashuvi o’tkaziladi. O’yin
tugagach she’rni oxirgi harfiga she’r aytish o’yini o’tkaziladi.
Vv harfiga guruhlar so’z topishadi.
VARRAK
VAQT
QOVOQ
VOLEBOL TO’PI
Guruh o’quvchilari bu so’zlarga gap tuzadilar.
Valijon varrak uchirdi.
Oyim qovoqdan somsa qildilar.
V. YANGI MAVZUNI MUSTAHKAMLASH.
V tovushiga doir savollarga javoblar qilinadi.
1. V harfi qanday harf?
2. V harfi qatnashgan so’z toping?
3. Oxirida v qatnashgan so’z toping?
4. O’rtada v harfi qatnashgan so’z toping?
Guruhlarni ballari hisoblanib g’olib guruhlar aniqlanib
musobaqa yakunlanadi.
Past o’zlashtiruvchilar bilan ishlanadi
Darsda faol qatnashgan o’quvchilar rag’batlanadi .
DARSNI YAKUNLASH.
Do'stlaringiz bilan baham: |