Omonova Mohigul 2015 2016 o`quv yili



Download 198.72 Kb.
Sana28.01.2017
Hajmi198.72 Kb.


Kitob davlat 1-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internati aniq fanlar uslubiy birlashmasi
mavzusida bir soatlik

[

1-ixtisoslashgam maktab-

internatining matematika fani

o`qituvchisi Omonova Mohigul


2015 - 2016 o`quv yili


Agar matematik xulosalar ijodiy yondashuv mahsuli bo`lsa, ya`ni o`quvchi bu xulosalarga mustaqil ravishda kelish mumkinligini ko`rsa va faqat shundagini ularni samarali, ishonchli qo`llash mumkin bo`ladi.


Mavzu: O’nli kasrlarning yozilishi va o’qilishi.

Darsning shiori: Yoshlikda olingan ilm,

Toshga o`yilgan bitikdir.



Darsda foydalanilgan texnologiyasi: an`anaviy ta`lim texnologiyasi.

Darsning uslubi: Savol-javob. Yangi mavzu bayoni, masalalar yechish.

Maqsad:

1. Ta`limiy maqsadlar:

O`quvchilarni quyidagilar bilan tanishtirish:

- O’nli kasrlarning yozilishi va o’qilishi haqida tushuncha berish.

2. Tarbiyaviy maqsadlar:

- o`quvchilarni o`z fikrlarini ayta olishga o`rgatish.

- o`quvchilarni fanga doir dunyoqarashlarini kengaytirish.

3. Rivojlantiruvchi maqsad.

- O`quvchilarni mavzuga doir fikrlarni rivojlantirish.

- O`quvchilarni nazariy fikrlashga o`rgatish.

Mavzuni o`rganish natijasida o`quvchilar quyidagi bilim va ko`nikmalarga ega bo`lishlari lozim.


Bilimlar:

- O’nli kasr nimaligini ;

- Oddiy kasrni o’nli kasrga shaklida yozishni bilish.

Ko`nikmalar:

- O’nli kasrni o’qishni ;

- Oddiy kasrni o’nli kasrga shaklida yozishni bilish.

Darsni jihozlash:

- O`quvchilarga mavzuga doir turli masalalar tayyorlash.

- Mavzuga doir bo`ladigan chizmalarni plakatlarga tayyorlash.

DARSNING BORISHI

I. Tashkiliy qism:

- salomlashish

- sinfni tozaligini aniqlash

- davomat tekshirish

- mavzuni jurnalga yozish

II. O`tilgam mavzulardan nazariy ma`lumotlarda takrorlash. Savol-javob qilish.

Takrorlash uchun ushbu savollar beriladi.

1.Ulush deb nimaga aytiladi?

2. Butunning yarmi, choragi, nimchoragi nimani bildiradi?

3.Oddiy kasr deb nimaga aytiladi?Misollar keltiring.

4. Kasrning maxraji nimani bildiradi? Surati-chi?

5. Kasr qanday o’qiladi? Misollar keltiring.

6. O’zaro teng kasrlar deganda nimani tushunamiz?

7. Kasrlar qanday taqqoslanadi?

8.Kasr turlarini ayting?

9.Aralash son nima?

10. Aralash sonlarni qanday qo’shiladi?


2 daqiqaga test olamiz.

Test

1.Yig’indini hisoblang: + + .

A) B) C)

2. Sonni o’nli kasr ko’rinishida yozing: 6 .

A) 6,7 B) 6,07 C)6,007
3.Maxraji 100 bo’lgan nechta to’g’ri kasr bor ?

A) 9 B)99 C)100
4. O’nli kasr shaklida yozing : 7 butun yuzdan 7.

A) 7,7 B)7,07 C)7,1007
5. 3 + + yig’indini o’nli kasr shaklida yozing.

A) 3,9178 B) 3,090178 C)3,900178

III. Yangi mavzuning bayoni:

Maxraji bo'lgan

kabi kasrlarni kasr chizig'isiz, ixcham qilib yozish mumkin. Buning uchun, kasrning butun qismini kasr qismidan vergul yordamida ajratish kifoya:



(o'qilishi: bir butun o'ndan yetti);

(o'qilishi: nol butun yuzdan yetmish bir).

O'nli kasrlarning butun qismi verguldan chap tomonda kasr qismi esa o'ng tomonda yoziladi.

Yuqoridagi kasrlarning maxraji 10 ning darajasidan iborat ekaniga e'tibor bering:



2-rasm

Demak, va ; va kabi yozuvlar ayni bir sonning turli ko'rinishda yozilishidir.

Maxraji 10 ning darajasidan iborat oddiy kasrlarni o'nli kasr shaklida yozish qoidasi:
c:\users\администратор\pictures\без имени-1.jpg


.
c:\users\администратор\pictures\без имени-1.jpg

 


.
c:\users\администратор\pictures\без имени-1.jpg
.

Yuqorida ko'rilgan qoida va misollarning o'zi o'nli kasrlarni oddiy kasrga aylantirish yo'llarini ko'rsatadi.

1) ; 3) ;

2) ; 4) .



c:\users\администратор\pictures\без имени-1.jpg

Misol:

1. 0,6 - verguldan keyin bitta raqam bo'lgani uchun oddiy kasr maxraji 10 ga teng, demak bu son-nol butun o'ndan olti deb o'qiladi;

2. 2,15 - verguldan keyin ikkita raqam maxraji 100 ga teng, o'qilishi ikki butun yuzdan o'n besh;


mavzu2



IV. Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savollar:

1) Qanday kasrlar o'nli kasrlar deyiladi?

2) O'nli kasrlar qanday yoziladi? Qanday o'qiladi?

3) Maxraji 10 ning darajasidan iborat oddiy kasrlarni o'nli kasr shaklida yozish qoidalari sanang.
V. Uyga vazifa: 44. Mavzudagi 831-833 misollarni ishlash, qoidalarni yodlash .

V. Dars oxirida o`quvchilarning faolligiga qarab baholash.


VI. Foydalaniladigan adabiyotlar:

1.M.A.Mirzaahmedov, A.A.Rahimqoriyev

5 – sinf matematika darsligi.

“O`QITUVCHI” nashriyot-matbaa ijodiy uyi

TOSHKENT – 2012

2.M.A.Mirzaahmedov, A.A.Rahimqoriyev

5 – sinfda matematika o`qutuvchilar uchun qo`llanma.

“O`QITUVCHI” nashriyot-matbaa ijodiy uyi

TOSHKENT – 2010



3.Elektron darslak -5-sinf.

Download 198.72 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2020
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
O’zbekiston respublikasi
maxsus ta’lim
zbekiston respublikasi
o’rta maxsus
davlat pedagogika
axborot texnologiyalari
nomidagi toshkent
pedagogika instituti
texnologiyalari universiteti
navoiy nomidagi
samarqand davlat
guruh talabasi
ta’limi vazirligi
nomidagi samarqand
toshkent axborot
toshkent davlat
haqida tushuncha
Darsning maqsadi
xorazmiy nomidagi
Toshkent davlat
vazirligi toshkent
tashkil etish
Alisher navoiy
Ўзбекистон республикаси
rivojlantirish vazirligi
matematika fakulteti
pedagogika universiteti
таълим вазирлиги
sinflar uchun
Nizomiy nomidagi
tibbiyot akademiyasi
maxsus ta'lim
ta'lim vazirligi
махсус таълим
bilan ishlash
o’rta ta’lim
fanlar fakulteti
Referat mavzu
Navoiy davlat
umumiy o’rta
haqida umumiy
Buxoro davlat
fanining predmeti
fizika matematika
universiteti fizika
malakasini oshirish
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
davlat sharqshunoslik
jizzax davlat