Namangan viloyat Uychi tuman 19-umumiy o’rta ta’lim maktabining matematika fani o’qituvchisi Mirzahmedov Nuriddinning



Download 0,71 Mb.
Sana31.12.2021
Hajmi0,71 Mb.
#249444
Bog'liq
11- sinf ochiq dars



Namangan viloyat Uychi tuman 19-umumiy

o’rta ta’lim maktabining matematika fani o’qituvchisi

Mirzahmedov Nuriddinning

11-sinf uchun matematika fanidan 1 soatlik ochiq


DARS ISHLANMASI






Fan : Geometriya

Mavzu: Kesik piramida va uning elementlari. Kesik piramidaning yon sirti.

Darsning loyihasi


Ta’limiy maqsad

Kesik piramida va uning elementlari.Kesik piramidaning yon sirti haqida o’quvchilarda bilim, ko’nikma,

malaka hosil qilish.



Tarbiyaviy maqasd

Vatanparvalik, ota-onani qadrlash, ustozlarga hurmatda bo’lish tarbiyalarini rivojlantirish.

Rivojlantiruvchi

maqsad


Mustaqil ravishda o’z bilimlarini mustahkamlay olishi, masalalarni ishlashda formulalarni qo’llay olish. Kognitiv kompitensiyani (shaxsning mustaqil ijodiy fikrlashi) rivojlantirish.

Vazifalari

O’quvchilarni mavzuga qiziqishi, bilim, ko’nikma, malakalarini shakllantirish, kengaytirishga erishish.Tasavvur qilish qobilyatlarini oshirish.

O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi

Kompetensiya

Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo’lish hamda foydalanish

Dars usuli

Yangi bilimlar berish

Metod

Induktiv (amaliyotdan nazariyaga qarab borish)

Savol javob va aqliy hujum, Guruhlarda ishlash.



Vosita

Darslik ,multimediya vositalari(vidioproektor,kompyuter) ko’pyoqlar maketi

Chizmalari, ko’rgazmalari.



Nazorat turi

Yozma ish va test sinovi

Baholash

5 ballik tizimda

Dars bosqichlari taqsimoti

5 daqiqa

Tashkiliy qism

15 daqiqa

Uy vazifasini nazorati

10 daqiqa

Mavzu ustida ishlash

14 daqiqa

Mavzunini mustahkamlash

1 daqiqa

Uy vazifasi


Oldingi o’tilgan mavzu bo’yicha aqliy hujum savollari.
1. Kubning nechta simmetriya tekisligi mavjud?

2. Ko’pyoqlarga misollar ayting?

3.Eyler teoremasini ayting?

4.To’rtburchakli prizmada nechta yoq, nechta uch, nechta qirra bo’ladi?

5.Uchburchakli piramida nechta yoq, nechta uch, nechta qirra bo’ladi?

6.Prizmaning hajmi qanday topiladi?

7.Prizmaning yon sirti qanday topiladi?

8.Silindrning yon sirti qanday topiladi?

9.Silindrning to’la sirti qanday topiladi?

10.Silindr hajmini topish formulasini ayting?


Takrorlash uchun topshiriq masala
1. Silindr o’q kesimi diagonali 12 ga teng bo’lgan kvadratdan iborat.Uning hajmini toping.

2.Silindr hajmi 120П ga, yon sirti 60П ga teng. Silindr asosining radiusini toping.

3. Silindr asosining radiusi ikki marta orttirilsa, uning hajmi necha marta ortadi?

Yangi mavzuni o’zlashtirish












Savol va topshiriqlar

1. Kesik piramida qanday hosil qilinadi?


2. Kesik piramida yoqlari haqida aytib bering.
3. Kesik piramida yon sirtini topish formulasini ayting.

Mavzuni mustahkamlash






Mustaqil ish!!!



Uyga vazifa 384-masala.



O`IBDO: ______________ O. Navro’zova
Download 0,71 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish