"Muxtor Ashrafiy va Sulaymon Yudakovning o'zbek musiqasi rivojidagi o'rni"
Darsning maqsadi : bilim, ko'nikma, malaka;
a) Ta'Iimiy maqsad : O'quvchilar Muxtor Ashrafiy va Sulaymon
Yudakovlarning hayoti va ijodi bilan tanishtirish;
b) Tarbiyaviy maqsad : O'quvchilar bastakorlarning ijodini bir-biridan
farqlay olish;
v) Rivojlantiruvchi maqsad : M.Ashrafiy va S.Yudakov asarlarini yodda saqlab
qolish.
Darsning rejasi:
l.Tashkiliy qism
Salomlashish
Davomatni aniqlash
2. O'tilgan mavzuni takrorlash
Klaster metodi
Tezkor savol-javob
Moychechak usuli
Yangi mavzu bayoni
Mustahkamlash
Bliss testi
Krassvord
5. Dars yakuni
a) O'quvchilarni rag'batlantirish
Uyga vazifa
Tashkiliy qism
O'zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi yangradi, o'quvchilar birgalikda
ko'ylashdi.
O'qituvchi: O'zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi she'ri kimning qalamiga mansub ?
O'quvchilar : Abdulla Oripov
O'qutuvchi: O'zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasini kim bastalagan? O'quvchilar: Mutal Burxonov
O'tilgan mavzu "Klaster", "Moychechak" usuli orqali takrorlandi.
Slaydda taniqli bastakorlar, dramatik asarlar ko'rsatildi. O'quvchilar ko'rsatilgan rasmga qarab izoh berdilar.
"Moychechak" usuli: O'quvchilar moychechak yaprog'idagi savollarga javob berdilar.
Chet el bastakorlari
O’zbek
bastakorlari
Yangi mavzu bayoni : "Muxtor Ashrafiy va Sulaymon Yudakovning o'zbek
musiqasi rivojidagi o'rni"
Muxtor Ashrafiy 1912-1975-yillarda yashab, ijod qilgan o'zbek professional kompozitorligi shakllanishiga birinchilaridan bo'lgan musiqa san'ati allomasidir. Kompozitor sifatida barcha janrlarda ijod qilgan va unga mansub 4 ta opera, 3 ta balet, 2 ta simfoniya va boshqa ko'pgina kamer - cholg'u, kamer - vakal va o'nlab qo'shiqlarni sanab o'tishimiz mumkin.
Sulaymon Yudakov Askiya san'atining o'chog'i bulmish Qo'qon shahrida to'g'ilib o'sgan. U 1916-1990-yillarda yashab ijod qilgan.
Sulaymon Yudakov hajviy opera janri yunalishida ijod qilgan. Shulardan:
"Maysaraning ishi", "Nasriddinning sarguzashtlari" va kabilar.
"Oymomojon rom bo'ldi" qo'shig'i
Oymomojon rom bo'ldi,
Osmon gumbaztom bo'ldi.
Osmon gumbaz tomiga,
Lochin bo'lib qo'namiz.
Yorug' yulduz yuziga,
Muhrimizni quyamiz
Naqorat
O'zbekiston bayrog'in
Oy ustiga tikamiz.
Osmonning qo'rig'iga
Oltin chigit ekamiz
Oymomojon rom bo'ldi,
Osmon gumbaztom bo'ldi.
Endi yulduz, oy bilan,
Qilamiz bordi - keldi.
Ertakdagi orzumiz,
Bizning elda hal bo'ldi
Naqorat
O'zbekiston bayrog'in
Oy ustiga tikamiz.
Osmonning qo'rig'iga
Oltin chigit ekamiz
Mustahkamlash Blis - test
1. "Opera" deganda nima tushuniladi?
musiqa va raqs xarakatlari orqali voqealar yaratish san'ati
lebretto ya'ni sheriy-dramatik p'esa asosida yaratilgan asar d) musiqa sadolari ostida raqsga tushish
2. V.A.Motsart yaratgan operalar qaysilar?
"Aida", "Ivan Susanin"
"Sehrli nay", "Figaroning uylanishi" d) "Ruslan va Lyudmila", "Buron"
3. Qaysi qatorda sahnaviy-musiqa asarlari tug'ri ko'rsatilgan?
opera, lapar, kantata
orkestr, kantata. syuita
d) opera, balet, musiqali drama va komediya, operetta
4. J.Bize yaratgan opera qaysi?
"Karmen"
"Qor qiz" d) "Aida"
5. P.I.Chaykovskiy qayerlik kompozitor?
Angliyalik
Rossiyalik
d) Avstriyalik
6. "Balet" deganda nifnani tushunasiz?
ham kuylab, ham raqsga tushishni
qo'shiq kuylashni
d) Musiqa va raqs harakatlari orqali obrazlar, voqealar yaratish san'ati. Musiqiy tanaffiis : O'quvchilar o'z iqtidorlarini namoyish etdilar.
Baholash:
o'quvchilarni rag'batlantirish.
Uyga vazifa:
Mavzuni o'qib kelish.
Qo'shiqni kuylashga o'rganib kelish.
Do'stlaringiz bilan baham: |