Karmana tumani xalq ta`limi bo`limi
24-umumiy o`rta ta`lim maktabining
“Matematika-informatika fani” o`qituvchisi
MUROTOVA SHAHNOZAning
algebra fanidan
“Kvadrat tenglamaning ildizlarini topish
formulalariga doir misollar yechish”
mavzusidagi
1 soatlik dars ishlanmasi
“DARS MUQADDAS!”
Sana:18-fevral 2020-yil
Sinf: 8
Fan: Algebra
Mavzu: Kvadrat tenglamaning ildizlarini topish formulalariga oid misollar yechish
Darsning maqsadlari:
- ta`limiy: o`quvchilarga kvadrat tenglamaning ildizlarini topishda diskrminant formulasini qo`llab, tenglama yechishni o`rgatish
- tarbiyaviy: o`quvchilarga zaminimizda yashab o`tgan buyuk allomalarimizning matematikaga qo`shgan hissalarini tasvirlash
d) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mavjud bilim va ko`nikmalarini yangi, nostandart vaziyatga qo`llay olishga, o`qishga va yangi bilimlarni egallashga qiziqtira olish
Matematika mazmuniga oid umumiy kompetensiya: Kvadrat tenglama koeffitsiyentlarini ayta oladi, berilgan koeffitsiyentga ko`ra kvadrat tenglama tuza oladi, kavadrat tenglamaning ildizlarini topishda diskriminant formulasini qo`llay oladi, to`la kavadrat usulida kavadrat tenglama ildizlarini topa oladi.
Dars turi: Noan’anaviy dars
Dars metodi: “Do`stimga ishonaman”, “Kim birinchi?”, “Kichik guruhlarda ishlash”, “Muz yorar”
Dars jihozi: Darslik, ko`rgazma, tarqatma, multimediya qurilmalari
Dars rejasi: 1) Tashkiliy qism (Muz yorar) 7 daqiqa
2) O`tilgan mavzuni mustahkamlash va uyga vazifa
nazorati. (Aqliy hujum, Do`stimga ishonaman)
3 daqiqa
3) Darslik bilan ishlash (Kichik guruhlarda ishlash)
10 daqiqa
4) Mustahkamlash (Kim birinchi?) 20 daqiqa
5) Baholash va uyga vazifa berish 5 daqiqa
Tashkiliy qism: Salomlashish, navbatchi axbarotini tinglash, kun yangiliklarini so`rash, psixologik iqlim yaratish. O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh. Mirziyoyevning Oliy Majlisga Murojaatnomasi haqida ma`lumot berish.
Matematik terminlar tarixi
1-o`quvchi: “Arifmetika”- grekcha so`z bo`lib, son nomini bildiradi
2-o`quvchi: + va – belgilari XV asrda yozilgan Yan Vidman asarlarida uchraydi
3-o`quvchi: Plyus va minus terminlari Fibonachining 1202-yilda yozilgan “Zibberabaki” asarida uchraydi
4-o`quvchi: Ko`paytirishning nuqta ko`rinishidagi belgilashni XVII asrning 2-yarmida Leybnis kiritgan
5-o`quvchi: Ko`paytirish belgisini ko`paytuvchilar orasida olib yozish hollari XVI asrda Shtefel asarlarida uchraydi
6-o`quvchi: Kasr belgisini gorizontal chiziq bilan belgilash XVIII asrning boshlarida Fibonachi asarlarida uchraydi
7-o`quvchi: Bo`lish belgisini : bilan belgilash Leybnis tomonidan kiritilgan
8-o`quvchi: “-” belgisi XVI asrda ingliz matematigi Rekkord qo`llagan. % belgisi XIV asr o`rtalarida kiritilgan
9-o`quvchi: Qavs ishorasi matematikaga XVII asrning 1-yarmida kiritilgan.
Do'stlaringiz bilan baham: |