Mavzu: Quymoq tayyorlash tartibi va dasturxonga tortish.
Darsning maqsadi:
a) ta’limiy – o’quvchilarga turli xil masalliqdan pishirish mumkin bo’lgan quymoqlarni tayyorlash, ularni did bilan bezab, dasturxonga tortish to’g’risida tushuncha berish;
b) tarbiyaviy – o’quvchilarda mehnat va ekologik tarbiya berish, estetik didini shakllantirish.
d) rivojlantiruvchi – o’quvchilarning amaliy mehnat ko’nikmalarini kengaytirish.
Darsning turi: Yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi, o’quvchilarni bilim, ko’nikma, malakalarini rivojlantiruvchi.
Darsda foydalaniladigan metodlar: An’anaviy
Darsda foydalaniladigan jihozlar Quymoqlar rasmlari va ish qurollari, kerakli masalliqlar
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism. salomlashish, davomatni aniqlsh, sinf xonasi va o’quvchilarni darsga tayyorlash, o’quvchilarni guruhlarga ajratish.
O’tilgan mavzuni so’rash:
1.Taom tayyorlash texnologiyalarini sanab bering.
2.Sovuq taomlar haqida ma’lumot bering.
3.Issiq ichiliklar qanday tayyorlanadi?
4.Kofe , choy nima uchun bolalarga ishish tavsiya etilmaydi?
Amaliy ish
1 guruh Oddiy quymoqlar pishirish
2 guruh Tvorogli quymoqlar pishirish
3 guruh Murabboli quymoqlar pishirish
Mavzu: Ertalabki nonushta uchun dasturxon bezash
Ta’limiy maqsad: Ertalabki nonushta uchun hazmi yengil va ko’proq sutli mahsulotalar-dan va tuxumdan tashkil topgan dasturxon bezash bo’yicha bilimlarini shakllantirish.
Tarbiyaviy maqsad: Sutli mahsulotlar va tuxumli taomlar haqida malumot. Ovqatni o’zlashtirish haqida tasnif berish. Ovqatni o’zlashtirish usullarini tushuntirish. Inson organizmida ovqatni o’zlashtirishni ochib berish
Rivojlantiruvchi maqsad: Davolash va davolash profilaktikasi ovqatlanishi tasniflay-dilar. Ovqatni o’zlashtirishni bilib oladilar. Ovqatni o’zlashtirish yo’llarini mustaqil gapirib beradilar,yozadilar. Inson organizmida ovqatni o’zlashtirish haqida ma’lumotga ega bo’ladilar
O’qitish usullari
|
Kichik axborot ma’ruza, tushuntirish namoyish,ko’rsatib berish, kitob bilan ishlash, tushuntirish,Insert- metodini qo’llash
|
O’quv faoliyatini tashkil etish shakli
|
Ommaviy, jamoaviy, o’ylang va juftlikda fikr almashing
|
O’qitish vositalari
|
Yozuv taxtasi,Ma’ruza matni, slayd,kompyter
|
O’qitish sharoiti
|
Maxsus texnika vositalari bilan jixozlangan xona
|
Qayta aloqaning usuli va vositalari
|
Tezkor –so’rov, savol-javob,topshiriqlar, ularni baholash, Aqliy hujum metodi
|
“Aqliy xujum”ning asosiy qoidalari:
Ilgari surilgan fikr va g`oyalar tanqid ostiga olinmaydi va baholanmaydi;
Taklif qilinayotgan fikr va g`oyalar qanchalik Fantastik va antiqa bo`lmasa ham, uni baholashdan o`zingizni tiying!
Tanqid qilmang – hamma bildirilgan fikrlar bir hilda bebehodir.
Fikr bildirilayotganda bo`lmang!
Maqsad – fikr va g`oyalar sonini ko`paytirish.
Qanchalik ko``p fikr va g`oyalar bildirisa shunchalik yaxshi. Yangi va bebeho fikr vaa g`oyaning paydo bo`lishi extimoli paydo bo`ladi.
Agar fikrlar qaytarilsa asabiylashmang va hayron bo`lmang.
Xayollar “to`zg`ishiga” ijozat bering
Bu muammo faqatgina ma’lum metodlar yordamidagina hal bo`lishi mumkin, deb o`ylamang.
Fikrlar “xujumi”ni o`tkazish vaqti aniqlanadi va unga qat’iy rioya qilinishi shart.
Berilgan savolga qisqacha (1-2 so`zdan iborat) javob beriladi
Do'stlaringiz bilan baham: |