Mavzu: Og’zaki ko’paytirish va bo’lish



Download 16,09 Kb.
Sana22.03.2022
Hajmi16,09 Kb.
#505862
Bog'liq
Matematika

Matematika


Mavzu: Og’zaki ko’paytirish va bo’lish.
Darsning borishi
I. Tashkiliy qism o’tkazish , yo’qlamani belgilash.
Darsni rivoyat bilan boshlash.

Biz o’tgan darsimizda qaysi mavzu bilan tanishgan edik?



  • Rim raqamlari haqda nimalarni bilib oldingiz?

  • Bular rim raqamlari bilan arab raqamlar.

Arab raqamlari nima uchun pozitsion sanoq sistemasi , rim raqamlari nima uchun nopozitsion sanoq sistemasi deyiladi?

  • Nima uchun rim raqamlari nopozitsion sanoq sistemasi deyiladi?

  • Rim raqamlarida belgining qiymati uning egallagan o’rniga bog’liq emas.

2 ) XXXI – 31 1) XCII – 92
MMXXII – 2022 – bular raqamlar nimani bildiryapti?

  • Rim raqamlarini hozirda ham foydalanamizmi?

  • O’quvchilarni men sonlarga bo’lganman.

  • Arab raqamlari bilan yozilgan sonlarni taklif qilaman.

  • Rim raqamlari bilan yozilgan sonlar qani o’zingizni juftingizni toping-chi?

500 – D VL – 45 CXXXII – 132 MI – 1001
Uy vazifalarini ko’rib chiqib, daftarlarini almashtirish. Tahlil qilinadi.
III. Yangi mavzu bayoni.


  • Og’zaki ko’paytirish va bo’lish nima uchun kerak?

  1. 1000*5=5000

  2. 3200*3=32*100*3=32*3*1000=96*1000=9600

2-usul.
3200*3=(3000+200)*3=3000*3+200*3=9000+600=9600
1-misol. (og’zaki) Hushyor bo’ling.
1200*8=9600 2400*4=9600
6*1600=9600 1800*5=9000
2800*3-8400 4*1500=6000
3. masalining sharti o’qitiladi.
Bu masala uchun kichik sahna ko’rinishi tayyorlaganmiz, marhamat tomosha qiling.
Aka-ukalar hurmatini ham ko’rsatish kerak.
4-misl.
2784-(537-22*6)=2389

  1. 22*6=132 2) 537-132=405 3) 2784-405=2389

2459+54*100=7859 54*100=5400 2459+5400=7859
5-misol.
X*15=750 910:X=70
X=750:15 X=910:70
X=50 X=13
50*15=750 910:13=70
750=750 70=70
IV . Mavzuni mustahkamlash. 6-masala.
Mustaqil ish sifatida bajartirish.
P=( 800+400)*2=1200*2=2400(m)
V. Uyga vazifa 7-8-misol va masala
8- masalani tushuntirib berish.
VI. Baholash. Qani o’quvchilar

Matematika darsi


Darsning mavzusi: Og’zaki ko’paytirish va bo’lish
Darsning maqsadi: a) O’quvchilarga 1000*5 , 3200*3 ko’rinishidagi misollarni
og’zaki hisoblash bo’yicha bilim , ko’nikma va malakalarni
shakllantirish.
b) 3-masala orqali oilada farzandlarni mehr-oqibatli bo’lishga,
topshiriqlarni bajarish orqali hamkorlikda ishlashga
o’rgatish.
d) Tez fikrlash, zukkolik va chaqqonlik fazilatlarini shakllanti-
rish, mustaqil ishlashga o’rgatish, xotira va tafakkurni
rivojlantirish.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi, ko’nikma va malakalarni rivojlantiruvchi.
Dars metodi: savol-javob, amaliy “ Sherigingni top” o’yini, sahna ko’rinishi,
mustaqil ish.
Darsning jihozi: televizor, ko’rgazmalar, tarqatma materiallar, rag’bat kartoch-
Kalari.
Darsning borishi:
Download 16,09 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish