Matematika
Mavzu: Og’zaki ko’paytirish va bo’lish.
Darsning borishi
I. Tashkiliy qism o’tkazish , yo’qlamani belgilash.
Darsni rivoyat bilan boshlash.
Biz o’tgan darsimizda qaysi mavzu bilan tanishgan edik?
Rim raqamlari haqda nimalarni bilib oldingiz?
Bular rim raqamlari bilan arab raqamlar.
Arab raqamlari nima uchun pozitsion sanoq sistemasi , rim raqamlari nima uchun nopozitsion sanoq sistemasi deyiladi?
Nima uchun rim raqamlari nopozitsion sanoq sistemasi deyiladi?
Rim raqamlarida belgining qiymati uning egallagan o’rniga bog’liq emas.
2 ) XXXI – 31 1) XCII – 92
MMXXII – 2022 – bular raqamlar nimani bildiryapti?
Rim raqamlarini hozirda ham foydalanamizmi?
O’quvchilarni men sonlarga bo’lganman.
Arab raqamlari bilan yozilgan sonlarni taklif qilaman.
Rim raqamlari bilan yozilgan sonlar qani o’zingizni juftingizni toping-chi?
500 – D VL – 45 CXXXII – 132 MI – 1001
Uy vazifalarini ko’rib chiqib, daftarlarini almashtirish. Tahlil qilinadi.
III. Yangi mavzu bayoni.
Og’zaki ko’paytirish va bo’lish nima uchun kerak?
1000*5=5000
3200*3=32*100*3=32*3*1000=96*1000=9600
2-usul.
3200*3=(3000+200)*3=3000*3+200*3=9000+600=9600
1-misol. (og’zaki) Hushyor bo’ling.
1200*8=9600 2400*4=9600
6*1600=9600 1800*5=9000
2800*3-8400 4*1500=6000
3. masalining sharti o’qitiladi.
Bu masala uchun kichik sahna ko’rinishi tayyorlaganmiz, marhamat tomosha qiling.
Aka-ukalar hurmatini ham ko’rsatish kerak.
4-misl.
2784-(537-22*6)=2389
22*6=132 2) 537-132=405 3) 2784-405=2389
2459+54*100=7859 54*100=5400 2459+5400=7859
5-misol.
X*15=750 910:X=70
X=750:15 X=910:70
X=50 X=13
50*15=750 910:13=70
750=750 70=70
IV . Mavzuni mustahkamlash. 6-masala.
Mustaqil ish sifatida bajartirish.
P=( 800+400)*2=1200*2=2400(m)
V. Uyga vazifa 7-8-misol va masala
8- masalani tushuntirib berish.
VI. Baholash. Qani o’quvchilar
Matematika darsi
Darsning mavzusi: Og’zaki ko’paytirish va bo’lish
Darsning maqsadi: a) O’quvchilarga 1000*5 , 3200*3 ko’rinishidagi misollarni
og’zaki hisoblash bo’yicha bilim , ko’nikma va malakalarni
shakllantirish.
b) 3-masala orqali oilada farzandlarni mehr-oqibatli bo’lishga,
topshiriqlarni bajarish orqali hamkorlikda ishlashga
o’rgatish.
d) Tez fikrlash, zukkolik va chaqqonlik fazilatlarini shakllanti-
rish, mustaqil ishlashga o’rgatish, xotira va tafakkurni
rivojlantirish.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi, ko’nikma va malakalarni rivojlantiruvchi.
Dars metodi: savol-javob, amaliy “ Sherigingni top” o’yini, sahna ko’rinishi,
mustaqil ish.
Darsning jihozi: televizor, ko’rgazmalar, tarqatma materiallar, rag’bat kartoch-
Kalari.
Darsning borishi:
Do'stlaringiz bilan baham: |