1. O`quv fanining nomi: Matematika
Mavzu nomi: Bir noma’lumli birinchi darajali algebraik tenglamalar. Berilgan masalalar uchun tenglamalar tuzish va ularni yechish usullari.
Darsning maqsadlari:
a) ta’limiy: O’quvchilarga chiziqli va kvadrat tenglamalarga keltiriladigan tenglamalar yechishni o’rgatish
b) tarbiyaviy: O`quvchilar bilimini oshirish
v) rivojlantiruvchi: O`quvchilar dunyoqarashini rivojlantirish
Darsdan kutilayotgan natijalar – mavzuni o`zlashtirgandan so`ng o`quvchilar quyidagi bilim va ko`nikmalarga ega bo`ladilar:
1.Chiziqli tenglama
2.Kvadrat tenglamaga keltiriladigan tenglamar
Ta’lim metodlari: B/BX/B, “Tushunchalar tahlili”
Baholash metodlari: Misollar yechish yordamida
Axborot manbalari va texnik vositalari: Kompyuter, proyektor, slaydlar
Dars turi: Amaliy
Darsga ajratilgan vaqt miqdori: 90 minut
Uyga vazifa: O`tilgan mavzuni o`qib kelish
NAZARIY DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
T/r
|
Mashg`ulot bosqichlari
|
Ajratilgan vaqt
|
Mashg`ulot mazmuni
|
Ta’lim metodlari
|
Ta’lim vositalari
|
1.
|
Tashkiliy qism
|
10
|
Salomlashish, davomat
|
|
Jurnal, ruchka
|
2.
|
Kirish qismi (Motivatsiya)
|
15
|
Uyga vazifani tekshirish
|
|
Daftar, kitob, kompyuter
|
3.
|
Yangi mavzuning bayoni
|
20
|
Chiziqli vakvadrat tenglamalarga keltiraladigan tenglamalar.
Tenglama tushunchasi
|
|
Daftar, kitob, kompyuter, doska
|
4.
|
Mustahkamlash
(Qo`llash)
|
35
|
Misollar yechish tenglamalar yechish
|
B/BX/B, “Tushunchalar tahlili”
|
Daftar, kitob, kompyuter, doska
|
5.
|
Yakuniy qism
|
10
|
O`quvchilarni baholash,
O`tilgan mavzuni o`qib kelish
|
|
Jurnal, ruchka
|
7-Mavzu: Bir noma’lumli birinchi darajali algebraik tenglamalar. Berilgan masalalar uchun tenglamalar tuzish va ularni yechish usullari.
Reja.
1.Chiziqli tenglama, chiziqli tenglamaga keltiriladigan tenglama.
2.Kvadrat tenglama,kvadrat tenglamaga keltiriladigan tenglama.
Tenglama - matematikaning eng muxim tushunchalaridan biri. Ko`pgina amaliy va ilmiy masalalarda biror kattalikni bevosita o`lchash yeki tayyor formula bo`yicha xisoblash mumkin bulmasa, bu miqdor qanoatlantiradigan munosabat tuzishga erishiladi. Noma`lum kattalikni aniqlash uchun tenglama xosil qilinadi. Matematikaning fan sifatida vujudga kelganidan boshlab uzoq vaqtgacha tenglamalar yechish metodlarini rivojlantirish algebraning asosiy tadqiqot predmeti buldi. Biz tenglamalardan amaliyotda kup uchraydigan tenglamalarning berilishi va ularni yechish usullarini kisman. urganamiz.
Tarif: Tenglama deb, bir yoki bir necha xarflardan iborat tenglikning xar ikki qismi, shu xarflarning xar qanday son qiymatida bir xil son miqdoriga ega bo`lavermaydigan tenglikka aytiladi.
Amaliyotda kup uchraydigan tenglamalardan quyidagi xillarini yechishga misollar keltiramiz :
1) Bir uzgaruvchili oddiy chizikli tenglamalar;
2) Ikkinchi darajali kvadrat tenglamalar;
3) Bikvadrat tenglamalar;
4) Maxrajida nomalum xad bulgan tenglamalar;
5) Yukori darajali tenglamalar;
6) Irrasional tenglamalar;
7) Kursatkichli tenglamalar;
8) Logarifmik tenglamalar;
9) Trigonometrik tenglamalar.
1. Tarif: Bir uzgaruvchili oddiy chizikli tenglama deb, shu uzgaruvchini uz ichiga olgan tenglikka aytiladi. Uning kurinishi: ax + b = 0 ,
bu yerda a, b sonlar, x - nomalum son.
Tenglamaning ildizi (yoki yechimi) deb, uzgaruvchining tenglamaga kuyganda tugri tenglik xosil kiladigan kiymatiga aytiladi.
Tenglamani yechish uning xamma yechimlarini topish (yoki ularni yukligini isbotlash) demakdir.
Misol-1. 2x = 5-3x tenglama yechilsin.
Yechish: 2x+3x = 5
5x = 5
x = 5:5
x = 1
Tenglama ildizini tekshirish.
2x = 5-3x
2 = 5-3
2 = 2. Demak, x = 1 tenglama yechimi.
Misol -2 3x (x-1) - 17 = x (1+3x) + 1 tenglama yechilsin.
Yechish : Tenglamadagi kavslarni ochamiz.
3x2 - 3x - 17 = x + 3x2 + 1
3x2 - 3x2 - 3x - x = 1+17
- 4x = 18 tenglamani ikki tarafini (-1) ga kupaytiramiz.
4x = -18
x = - 18 : 4
x = - 4.5 Javob: x = - 4.5
Misol-3. 5 (5x - 1) -2,7x + 0.2x = 6,5 - 0,5x tenglama yechilsin.
Echish: Tenglamadagi kavslarni ochamiz.
25x - 5 - 2,7x + 0,2x = 6,5 - 0,5x
25x - 2,7x + 0,2x + 0,5x = 6,5 + 5
23x = 11,5
x = 11,5 : 23
x = 0,5. Javob: x = 0,5.
Misol-4 tenglama yechilsin.
Yechish: Tenglamani ikki tarafini umumiy maxrajga keltiramiz.
maxrajni tashlab yuboramiz.
2 (3x-7) - 9x - 11= 4 (3-x)
6x - 14 - 9x-11 = 12-4x
6x - 9x+4x = 12+14+11
x = 37. Javob: x = 37.
Mustaqil yechish uchun misollar.
Quyidagi tenglamalar yechimlari topilsin:
a) 8x - (7x+8) = 9
b) 4+8y+8 = 2y -10 - 7u+9
s)
d) 2 (3- ) = 5+x
ye)
g)
j) 5-
Bir uzgaruvchili oddiy chizikli tenglamani grafik usulda yechish mumkin.
ax + b = 0, tenglamani grafik usul bilan yechish uchun tenglamaning chap qismini u bilan belgilab y = ax + b, funksiya tuzamiz xamda uning grafigini chizamiz. U xolda grafikni abssissa o`qidan kesgan kesmasiga tegishli son berilgan tenglamaning ildizi bo`ladi.
Mustaqil yechish uchun misollar.
Quyidagi tenglamalarni grafik usulda yeching.
a) 5x - 3 = 0
b) 3x - 1 = 0
s) 2x - 3 = 0
d) 2 - 3x = 0
ye) 6x - 2 = 0
2. Tarif: Ikkinchi darajali kvadrat tenglama deb ax2 + bx + s = 0 kurinishdagi tenglamaga aytiladi, bunda a, v, s - berilgan sonlar, a 0,
x - nomalum son.
Kvadrat tenglamani yechimlarini topish uchun
a) Kvadrat tenglamaning diskriminatini topamiz, uning formulasi D= b2 - 4as
Agar D > 0 bo`lsa, kvadrat tenglamaning ikkita haqiqiy ildizlari mavjud bo`ladi.
x1/2 =
Agar D = 0 bo`lsa, kvadrat tenglamaning bitta yagona ildizi mavjud bo`ladi.
x = -
Agar D < 0 bo`lsa, kvadrat tenglamaning haqiqiy ildizi mavjud emas.
Misol-6.
2x2 - x - 3 = 0 tenglama yechilsin.
Yechish: a) D = b2 - 4as formuladan foydalanamiz.
a = 2, b = - 1, s = - 3.
D = (-1)2 -4 2 ( -3 ) = 1+24 = 25 > 0.
D > 0 bo`lgani uchun tenglamani 2ta xar xil haqiqiy ildizlari mavjud .
x1 = =
x2 =
Misol-7. x2 - 4x + 4 = 0 tenglama yechilsin.
Yechish: a = 1, b = - 4, s = 4.
D = b2 - 4ac = (- 4)2 - 4 1 4 = 16 - 16 = 0.
D = 0 bo`lgani uchun tenglamani bitta ildizi mavjud .
x = - . .
Misol-8. x2 -3x + 12 = 0 tenglama yechilsin.
Yechish: a = 1, b = -3, s = 12.
D = b2 - 4as = (-3)2 - 4 1 12 = 9 - 48 = -39 < 0
D < 0 bo`lgani uchun tenglamani haqiqiy ildizi mavjud emas.
Mustaqil yechish uchun misollar .
Quyidagi tenglamalar yechilsin:
a) 5x2 -11x+2 = 0 b) u2 -10u -25 = 0
s) 12x2 +16x -3 = 0 d) 3x2 +32x +80 = 0
ye) u2 = 52u -576 g) 25r2 = 10r - 1
j) x2 -6x +15 = 0 i) 3t2 -3t +1 = 0
Ikkinchi darajali kvadrat tenglamaning ax2 + bx + s = 0, ildizlarini ham grafik usulda topish mumkin.
Buning uchun quyidagi usulni ko`rib chiqamiz. u = ax2 +bx + s, funksiya grafigini chizib uning abssissa o`qi bilan kesishish nuktalarini topamiz. Topilgan nuqtalarning ordinatalari nol, abssissalari esa tenglamaning izlangan ildizlari bo`ladi.
Mustaqil yechish uchun misollar .
Quyidagi tenglamalarni grafik usulda yeching .
a) x2 -7x+12 = 0 b) 2x2 -7x +3 = 0
s) x2 -4x-5 = 0 d) x2 -2x-3 = 0
ye) x2 -6x+5 = 0 yo) x2 -2x +1 = 0
3. Ta’rif: ax4 + bx2 + c= 0 ko`rinishdagi tenglama bikvadrat tenglama deyiladi.
Tenglamadagi a, b, c - ma’lum sonlar . x-no’malum son.
Bikvadrat tenglamani yechimini topish uchun x2 = t deb, almashtirish olib
x12 = x22 = ga keltiriladi.
Bulardan kvadrat ildiz chikarsak.
x1 1/2 = x2 1/2 =
bu bikvadrat tenglamaning ildizlarini topish formulasi deyiladi.
Misol-10: 3x4-28x2 +9 = 0 tenglama yechilsin.
Yechish: x2 = t almashtirish olamiz.
3t2 - 28t + 9 = 0
D = (-28)2 - 4 3 9=784-108 = 676 > 0
t1 = = = =
t2 = = = = 9
1) x2 = 2) x2 = 9
x= x =
Misol-11. 5x4 - 21x2 + 4 = 0 tenglama yechilsin.
Yechish: x2 = t almashtirish olamiz.
x4 = t2
5t2 - 21t + 4 = 0
D = (-21)2 - 4 5 4 = 441 - 80 = 361 > 0
t1 = =
t2 =
1) x2 = t1 2) x2 = t2
x2 = 4 x2 =
x = x =
Mustaqil yechish uchun misollar.
Quyidagi tenglamalar yechimlari topilsin.
a) x4 - 17x2 + 16 = 0
b) 3x4 - 7x2 + 2 = 0
s) 4x4 -17x2 + 4 = 0
d) 5t4 - 9t - 2 = 0
e) 16x4 - 8x2 +1 = 0
yo) u4 -10u2 -25 = 0
A D A B I Y O T L A R :
“Algebra va matematik analiz asoslari” I-tom “Toshkent -2008” 7-nashri.
“Algebra va matematik analiz asoslari” II-tom “Toshkent -2008” 7-nashri.
“Algebra va analiz asoslari” Akademik litsiylar va kasb –hunar kollejlari uchun “Toshkent”.
“BILAMIZ / BILISHNI XOHLAYMIZ / BILIB OLDIK”
№
|
Mavzuga doir ma’lumotlardan qaysilari to’g’risida bilasiz?
|
Nimalarni bilib oldingiz?
|
Nimalarni bilishni xohlardingiz?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«TUSHUNCHALAR TAHLILI» TEXNOLOGIYASI
|
TUSHUNCHA
|
Formulasi va misollar keltiring
|
|
Tenglama
|
|
|
Kvadrat tenglama
|
|
C
|
Chiziqli tenglama
|
|
K
|
Keltirilgan kvadrat tenglama
|
|
B
|
Bikvadrat tenglama
|
|
C
|
Chala kvadrat tenglama
|
|
«TUSHUNCHALAR TAHLILI» TEXNOLOGIYASI
|
TUSHUNCHA
|
Formulasi va misollar keltiring
|
|
Tenglama
|
Noma’lum son qatnashgan tenglikka tenglama deyiladi
|
|
Kvadrat tenglama
|
ax2+bx+c=0
|
C
|
Chiziqli tenglama
|
ax+b=0
|
K
|
Keltirilgan kvadrat tenglama
|
x2+px+q=0
|
B
|
Bikvadrat tenglama
|
ax4+bx2+c=0
|
C
|
Chala kvadrat tenglama
|
ax2+c=0, ax2+bx=0, ax2=0
|
NAZARIY DARS REJASI № 15
Mashg`ulot o`tkaziladigan joy:
Guruhlar
|
11
|
12
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
Dars o`tiladigan sana
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. O`quv fanining nomi: Matematika
Mavzu nomi: Bir o’zgaruvchili ratsional tenglama va tengsizliklarni yechish
Darsning maqsadlari:
a) ta’limiy: O’quvchilarga bir o’zgaruvchili tenglama va tengsiziklarni o’rgatish
b) tarbiyaviy: O`quvchilar bilimini oshirish
v) rivojlantiruvchi: O`quvchilar dunyoqarashini rivojlantirish
Darsdan kutilayotgan natijalar – mavzuni o`zlashtirgandan so`ng o`quvchilar quyidagi bilim va ko`nikmalarga ega bo`ladilar:
1. Bir o’zgaruvchili ratsional tenglamar
2.Bir o’zgaruvchili ratsional tengsizliklar
Ta’lim metodlari: “Qanday” texnologiyasi
Baholash metodlari: Savol javob
Axborot manbalari va texnik vositalari: Kompyuter, proyektor, slaydlar
Dars turi: Amaliy
Darsga ajratilgan vaqt miqdori: 90 minut
Uyga vazifa: O`tilgan mavzuni o`qib kelish
NAZARIY DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
T/r
|
Mashg`ulot bosqichlari
|
Ajratilgan vaqt
|
Mashg`ulot mazmuni
|
Ta’lim metodlari
|
Ta’lim vositalari
|
1.
|
Tashkiliy qism
|
10
|
Salomlashish, davomat
|
|
Jurnal, ruchka
|
2.
|
Kirish qismi (Motivatsiya)
|
15
|
Uyga vazifani tekshirish
|
|
Daftar, kitob, kompyuter
|
3.
|
Yangi mavzuning bayoni
|
20
|
Bir o’zgaruvchili ratsional tenglama va tengsizliklar, ularning aniqlanish sohalari, misollar yechish
|
|
Daftar, kitob, kompyuter, doska
|
4.
|
Mustahkamlash
(Qo`llash)
|
35
|
Yangi mavzuga doir misol va masalalar yechish
|
“Qanday” texnologiyasi
|
Daftar, kitob, kompyuter, doska
|
5.
|
Yakuniy qism
|
10
|
O`quvchilarni baholash,
O`tilgan mavzuni o`qib kelish
|
|
Jurnal, ruchka
|
Do'stlaringiz bilan baham: |