Mavzu: Mustahkamlash



Download 23,36 Kb.
Sana28.05.2022
Hajmi23,36 Kb.
#613530
Bog'liq
ASUFGUFHDFOUGHSUGHDFUNHD8JGRIGHROF


3-“B” sinf Matematika
Mavzu: Mustahkamlash
Darsning maqsadi ta’limiy: Sonning bo`luvchi va karralilarini aniqlashning sodda hollari haqida bilim berish. TK1 so’z va gaplarni bog`lagan holda o`z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish.
TK1. O`rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi.
Tarbiyaviy: Sport bilan shug`ullanish targ`ib qilish, ish tajribasida tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. TK3 o`rganilgan mavzu doirasida o`qituvchi bilan birgalikda o`quv masalasini qismlarga ajrata olish, o`qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o`z faoliyatini to`g`irlay olish.
Rivojlantiruvchi: O`quvchilarga matematik nutq, xotira, tafakkur, yozuv ko`nikmalarini rivojlantirish. O`quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarni hayot bilan bog`lash. TK3 sodda real hodisalarni matematik tilde ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuntira olish.

Darsning turi: Yangi bilim beruvchi


Darsning metodi: Savol, javob, tushuntirish.
Darsning jihozi: Yangi O`zbekiston varragi, mavzuga oid ko`rgazmalar, tarqatmalar, kitob
Darsning shiori: O`qib o`rganamiz odob.

Darsning borishi.



  1. Tashkiliy qism.

1. Salomlashish.
2. Davomatni aniqlash.
3. O`quvchilarni o`quv qurollarini nazoratdan o`tkazish.
4. Aylanma daftarlarni almashtirish.
II. O`tilgan mavzuni mustahkamlash.
Sinf bo`ylab, Yangi O`zbekiston varragi ko`tarilib o`quvchilarga tarqatmali materiallar beradilar. Savol-javob o`tkazilib, shu bilan birga uyga vazifa og`zaki tekshiriladi.
95+115= 120-15= 80:2=
Shundan so`ng sinfga Quyosh bobo o`z nurini sochib o`quvchilarga tarqatma materiallar, bulut o`z namligini sochib, tarqatma materiallar beradilar. Savol javob asosida o`quvchilar baholanadi.
99:3= 80+15= 70*30=

  1. Yangi mavzu.

  1. Misol Jadvalni to`ldiring.

Ko`paytuvchi

40




60




80

Ko`paytuvchi

7

6




5

9

Ko`paytma




420

480

350



O`quvchilarga komponentlar asosida tushuncha bolish amali bilan. Misollarni o`quvchilar doskada ishlaydilar.


Guruhdagi o`quvchilar bilan “shilliqurt” o`yini o`tkazilib g`oliblar aniqlanadi.

  1. Masala o`quvchilar tomonidan o`qitiladi

I o`ramda- 76m
II o`ramda- 44m ? Yechish: 76+44=120m
III o`ramda- ?m. 4 marta kam 120:4=30M
120+330=150m
Javob: Hammasi 150m sim bor
Masala tarbiyaviy tomoni yoritiladi. Simni qurulish materiallarida ishlatilishini aytiladi.
3-misol
Jadvalni to`ldiring

Bo`linuvchi

450

*

35

360

*

Bo`luvchi

90

60

*

40

30

Bo`linma

*

5

7

*

8

Guruhlar bilan bo`linuvchi, bo`luvchi, bo`linmalar topdiriladi.


“Toshbaqaning kosasini topib ber” o`yinini o`ynataman. G`olib chiqqan jamoa aniqlanadi. Savol-javob o`tkazildi.
“Muz yorar” o`yinini o`tkazamiz.
20:?=4 25:?=4 4*?=24
36:?=4 32:?=4 4*?=16

Dam olish daqiqasi musiqa asosida


4-misol misolga shunday qo`yinki natija to`g`ri chiqsin.
10*(48-4*3)=360 (10*48)-(24:3)=472
4*3=12 10*48=480
48-12=36 24:3=8
10*36=360 480-8=472

Jamoa sardorlarini “Intelektual ring” o`yiniga chorlaymiz.


Har bir o`quvchiga 10 tadan savol fanlar asosida
5- masala mantiqiy
100kg- 80L sharbat 700:100=7(L)

  1. -?L sharbat 7*80=560 (L)

  1. Mustahkamlash

“Qong`izchalar” o`yinini o`ynataman.

  1. Uy ishi

6-7- misol-masala
Download 23,36 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish