Mavzu «Kuzgi daraxt»
Mashg’ulotning maqsadi: Kuzgi barglarni muykalamni buyoqqa tez-tez botirib olish yo’li bilan rasm solishga urgatish. Ochik ranglar bilan tanishtirish. Barglarning xajmi muyqalam uchining kattaligiga boglik ekanligini tushuntirish. Rang va ritm xissini uygotish. Tabiatning yorkin ranglariga nisbatan kizikish uygotish. Mashgulotga tayyorgarlik: Tabiatdagi uzgarishlarini kuzatish. Barg tukilish jarayoni bilan lazzatlanish. Kuzgi barglar bilan uynash. “Barglar tukilayapti" mavzusidagi applikatsiya mashgulotini kuzatish. Mashgulot uchun kerak buladigan jixozlar: Xavorangli kogoz, guash buyoklari, muykalam, suv, kogoz va mato salfetkalar, sayr vaktida bolalar tomonidan yigilgan kuz barglari.
Mashg’ulotning borishi: Tarbiyachi kuz xakida she’r ukiydi va bolalarga chiroyli turli xil rang va shakldagi barglarni kursatadi. Bolalar bilan raketa tushayotgan barglarni tomosha kilganlarini eslaydi. Avval bolalardan sarik rangli barglarni keyin kizil rangdagi barglarni kursatishpi taklif kiladi. Tarbiyachi xavo rang kogozni molbertga kuyib sarik va kizil barglarni uning ustigg kuyadi va buyokka botirib olish yuli bilan barg xosil kilishni kursatadi. “Muykalamning uchini qogozning ustiga kuyib darrov olamiz”- deya raem solish usulini kursatadi. Su igra bolalarga xozir sexr kursatishini aytadi. Molbertga oldindan tayyorlangan sarik buyokni olib sniga kizil rangdagi buyokni oladi. Sarik rangdagi buyokka kizil rangdagi buyokni aralashtirish natijada tuk sari: rang xosil buladi. Tuk.sarik rangli barglarni xosil kilishni bolalarga taklif etadi.. Bolalar xar xil rangdagi barglarning rasmini chizadilar. Tarbiyachi bolalarga kal ga xajmdagi muykalamni berib katta xajmdagi barglarni xosil kilish yulini kursatadi.
U katta bulakdan yaxshigiia tishlab oldi va uni yutib yubordi.. Endi katta bulak kichik bulak xisoblanib koldi. "Bunday xam teng emas- bezovtalanishdi ayikchalar.
« Bas yetarli, janjallashmanglar- dedi tulki. Men uz ishimni uzim bilaman» dedi va katta kismdan tishlab oldi. Endi katta kiem kichik
kiemga aylanib koldi.
Bunda xam teng emas- bakirib yuborishdi ayikchalar.
"Bas etarli- dedi tulki kiyinchilik bilan tilini aylantirdi, chunki uning otzi shirin pishlok bilan tula edi. YAna bir dakaka tuxtang- va teng buladi. Tulki pishlokni g’jishda davom etar edi. Ayikchalar esa burnilari bilan u yokka- bu yokka kimirlatar edilar- katta bulak tomondan kichik bulakka, kichik bulakdan katta bulak tomon kimirlatar edilar.
Tulki kornini tuydirmaguncha pishlokni bular edi.
Mana bulaklar xam tenglashdi, ayikchalarga esa pishlok etmay koldi: ikkita kichkinagipa bulakcha tegibdi.
Nima xam kilamiz. kam bulsada- ular teng. Sizlarga yokimli ishtaxa ayikchalar dedi va dumi bilan silkinib u kochib ketdi.
Kim kizgansa shuiday vokea yuz beradi.
Tarbiyachi oldindan yasalgan ona ayikning shaklini kursatadi va uni aylanadigan diekka kuyadi va bolalarga ayikchalarni yasab berishlarini va ertak asosida uynab berishlarini iltimos kilishadi. Ayikchalarni juft kilib yasab berishlarini maslaxat beradi- kim stol atrofida juftlikda utirgan bulsa, ularda juftlik paydo buladi, ya’ni ikkitadan ayikcha paydo buladi. Ayikning tashki kurin i shi xakidagi < asavvurlarini aniklaydi: katta tvna uzaytirilgan tuxum shaklidan , kichikrok dumalok boshi dumalok kuloklarg. bilan, turtta oyogi: asosap ayiklar turtta oyokda xarakatlanishadi, lekin ikkita oyokda xam yura oladilar Bugungi mashgulotda afsonaviy ayikchalarni yasaymiz. shuninguchun ularni afsonaviy kiyintirishimiz mumkin.
Sungra yasashning usu i armii tushu itiradi.
Plastilin bitta kismdan tanani yasaymiz-tuxum yoki silindr shakli;
ikkinchi bulakni . .a : bu lmkgan kismlarga bulamiz; kichik kismdan dumalok boshini yasaymiz, aftini ozgina chuzib kuyamiz; kichkina kulokchalarini mustaxkamlab kuyamiz; kuzlarini va burnini munchoklardan(biser. tugmachalar) yoki plastilindan yasalgan
shariklardan yasaymiz.; boshini tanasiga yopishtirib kuyamiz; kolgan plastilin bulagipi turt kiemga bulamiz (ayikning oyoklari nechta); avval tent ikkiga bulamiz. keyin xar bir yarim kismini yana ikki kiemga bulamiz- turtta bir xil bulak xosil buladi; ulardan tayokcha xosil kilamiz- turtta oyok paydo buldi.: oyoklarni tanaga shuiday yopkshtiramizki, ayikchalar orka oyoklarda yura olishlari, oldingi kullari bilan pishlokni ushlay olishlari lozim.
Bolalar plastilin rangini tanlaydilar vayasashni boshlaydilar. Tarbiyachi ayikchalarni tanglashtirishni taklif beradi xajm jixatidan (juftlikda). lekin xar bir juftlikda ayikchalar turli xajmda chikadi. Bunday vaktda tarbiyachi ertakda xam ayikchalar turlg xajmda - katta va kichik ayikcha ekanliginn ta’kidlaydi. Tarbiyachi aylanma diekka plastilindan yasalgan tulkini joylashtiradi, bolalarga ertak vokealariga asosap uyiashni taklif etadi va tulki bilanbirinchi bolalar juftligidan boshka bolalar juftligiga utadi vabolalarni >rtak mazmuniga asosan kirishtiradi. Bolalar uz ayikchalarini yashil rangdagi turgichlarga jjoylashtiradilar va ayikchalar uchun pishloklar yasaydilar va uynay boshlaydilar. Mashgulotdan sung kurgazma tashkil etiladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |