MAVZU: Bir xonali songa ko’paytirish
Darsning texnologik xaritasi
Mavzu
|
Bir xonali songa ko’paytirish
|
Darsning maqsadlari
Tarbiyaviy
Ta’limiy
|
Bir xonali songa ko’paytirish haqida ma’lumot berish;
tushuntirish
ko’proq o’qish va bilim olish kerakligini tushuntirish
|
Dars turi
Darsning jihozi
Darsning metodi
Baholash
|
Yangi bilim beruvchi
Interfaol metodlar
U.N. Bikbayeva va boshqalar. Matematika T.: O’qituvchi 2013. Umumiy o’rta ta’lim maktablarining 4-sinfi uchun darslik. 71-72- betlar. Darsga oid ko’rgazmalar, tarqatma materiallar.
Reyting tizimida
|
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
|
Bajarilayotgan ishlar mazmuni
|
Metodi
|
Vaqt
|
1-bosqich
|
Salomlashish Davomatni aniqlash.O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish
|
Savol-javob
|
3-minut
|
2-bosqich
Uy vazifalarini ko’rib chiqish
|
Mavzuga oid savollar beriladi
|
Test, suhbat
|
6-minut
|
3-bosqish
Yangi mavzuni o’zlashtirish
|
Mavzu haqida tushuncha beriladi.
|
tushuntirish
|
10-minut
|
4-bosqich egallagan bilimlarni mustahkamlash
|
O’quvchilarga mavzuga oid misol va masalalar yechishadi.
|
Amaliy mashqlar bajarish
|
15-minut
|
5-bosqich
Darsga yakun yasash, uyga vazifa berish
|
Yangi mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish, boshqotirmalarni yechish. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga vazifani tushuntirib berish
|
Amaliy mashqlar bajarish
|
8-minut
|
6-bosqich
Bilimlarni nazorat qilish va baholash
|
Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash
|
Savol-javob
|
2-minut
|
Darsning maqsadi:
a) Ta’limiy maqsad: bir xonali songa ko’paytirish yo’llari va usullari haqida ma’lumot berish;
b) Tarbiyaviy maqsad: ko’proq o’qish va bilim olish kerakligini tushuntirish
Tashkiliy qism: a) Salomlashish b) davomatini aniqlash;
c) O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi
Darsning usuli: Interfaol metodlar
Darsning jihozi: U.N. Bikbayeva va boshqalar. Matematika T.: O’qituvchi 2013. Umumiy o’rta ta’lim maktablarining 4-sinfi uchun darslik. 71-72- betlar. Darsga oid ko’rgazmalar, tarqatma materiallar.
Darsning blok – sxemasi:
1. O’tgan mavzuni so’rash 2. Mavzu haqida tushuncha
3. Mustahkamlash 4. O’quvchilarni baholash, dars yakuni
Tayanch tushunchalar:
Qo’shiluvchilar, ko’paytma, tenglik, ko’paytirish xossalari
Darsning borishi:
O’tgan mavzuni mustahkamlash: (test yordamida)
1. Raqamlarda ifodalang: 2 ta yuzlik, 5 ta o’nlik, 8 ta birlik
a. 259 b. 258 c. 528 d. 852
2. 2 ta yuzlikda nechta o’nlik borligini belgilang.
a. 10 ta b. 20 ta c. 12 ta d. 15 ta
3. Ko’paytuvchi 25 ga, ko’paytma 100 ga teng. Ikkinchi ko’paytuvchini toping.
a. 3 b. 4 c. 5 d. 6
4. Ko’paytuvchi 30 ga, ikkinchi ko’paytuvchi 30ga, ko’paytma nechaga tengligini belgilang.
a. 800 ga b. 900 ga c. 1000 ga. d.1200 ga
5. Bir haftada 24 ta kitoblar jamlandi. 3 haftada nechta kitob jamlanadi?
a. 74 ta b. 72 ta c. 73 ta d. 75 ta
6. Ko’paytma 68 ga, ikkinchi ko’paytuvchi 2 ga teng. Birinchi ko’paytuvchini toping
a. 35 ga b. 36 ga c. 34 ga d. 37 ga
7. Do’konga 200 kilogramm olcha keltirildi. Birinchi kun o’ndan bir qismi sotildi. Do’konda necha kilogramm olcha qoldi?
a. 170 kilogramm b. 180 kilogramm
c. 190 kilogramm d. 200 kilogramm
8. Bog’da 20 ta olma daraxti bor. Ikknchi bog’da 10 marta ko’p daraxt ekildi. Ikkala bog’da nechta daraxt bor?
a. 220 ta b. 230 ta c. 240 ta d. 250 ta
9. Uch xonali sonining yozuvida uchta xonani- birlar, o’nlar, yuzlar xonasini tashkil etuvchi uchta raqam bor. Bu xonalar birlashtiriladi va u qanday nom bilan ataladi?
a. sinf b. Xonalar c. ko’paytma d. ko’paytuvchi
10. 56 789 necha xonali son ekanligini belgilang.
a. 4 xonali b. 5 xonali c. 6 xonali d. 3 xonali
Yangi mavzuning bayoni:
2x5= 10 yoki 2+2+2+2+2=10
Do'stlaringiz bilan baham: |