Mavzu: : O’zbek bastakorlari – Ikrom Akbarov, Sayfi Jalil, Mustafo Bafoyev, Farhod Alimov va boshqalar ijodida musiqali drama va komediyalarning o’rni. Darsning maqsadi: Ta’limiy maqsad



Download 75 Kb.
Sana16.12.2019
Hajmi75 Kb.
#30504
Bog'liq
Dars ishlanma Raximova D

Mavzu: : O’zbek bastakorlari – Ikrom Akbarov , Sayfi Jalil , Mustafo Bafoyev, Farhod Alimov va boshqalar ijodida musiqali drama va komediyalarning o’rni.

Darsning maqsadi:

Talimiy maqsad: O`quvchilarga ozbek bastakorlari – Ikrom Akbarov , Sayfi Jalil , Mustafo Bafoyev, Farhod Alimov va boshqalar ijodida musiqali drama va komediyalarning o’rni haqida tushunchalar berish, hayotiy misollar orqali o’rgatish;

  • Tarbiyaviy maqsad: O`quvchilarni tartibli, intizomli, oldiga qo`yilgan maqsadiga erishishga yo’naltirish, musiqa faniga qiziqish uyg’otish;

  • Rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarda bastakorlar ijodi haqida tushuncha berish , ko`nikmalarini rivojlantirish, dunyoqarashini kengaytirish

. Asosiy shakli va turi

Uslub: ma’ruza va amaliyotning uyg’unligi.

Shakl: FSMU texnologiyasi

Vositalar: vedioproektor, kartochkalar.

Usullar: slayd.

. O`quv manbalari

  • Darsliklar: 5-sinf “Musiqa” darsligi, 5-7 uslubiy qo`llanma, mavzu yuzasidan qo’shimcha adabiyotlar.

  • Internet resurslar: www.uzedu.uz, www.ziyonet.uz.

. Asosiy tushunchalar: Bastakorlar I.Akbarov , S. Jalil , M.Bafayev , F.Alimov ijodida musiqali drama va komediyaning tutgan o’rni haqida mustaqil fikrlay olish

T/r

Rejadagi bosqichlar

Vaqti

1

Tashkiliy qism

4 daqiqa

2

O’tilgan mavzuni mustahkamlash

9 daqiqa

3

Yangi mavzuning bayoni

10 daqiqa

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

12 daqiqa

5

Darsni xulosalash va o’quvchilarni baholash

8 daqiqa

6

Uyga vazifani e’lon qilish va darsni yakunlash

2 daqiqa


. Darsning borishi.

I. Tashkiliy qism:

O’quvchi: Hamma so’zlar ichida,

Salоm sevgan so’zimiz.

Ta`zim bilan aytamiz.

Assalоmu alaykum!

O’qituvchi: Va alaykum assalоm!

Quvnоq- zukkо o’quvchim,

Siz baxtimsiz, quvоnchim.

Shaymisiz sabоg’imga,

Kelajagim- ishоnchim.

O’quvchilar: Bizlar quvnоq-zukkоmiz,

Yayrab bilim оlamiz.

Sabоg’ingizga shaymiz,

Ishоnchingiz-oqlaymiz O’qituvchi:

Juda ham yaxshi, unday bo’lsa, navbatchi bugungi hisоbоtni tоpshirsinchi.

Navbatchi: Ustоz, bugun ____ оyning ____ kuni. Sinfimizda nafar o’quvchi bo’lib, bugungi musiqa darsiga _____ nafar o’quvchi darsga tayyor.

Bizning shiоr: Musiqa bu cheksiz ummon

O’qituvchi: Rahmat, aziz o’quvchilarim! Sizlarning bergan hisоbоtingizdan ko’rinib turibdiki, hamma darsga tayyor, O’quvchilar, biz bugungi darsimizni «Musоbaqa» usulida o’tkazamiz



Darsda o’quvchilar uch guruhga bo’linib rag’bat kartochkalari bilan baholanib boriladi, U quyidagi jadvalda aks ettirilgan.





II. O’tilgan mavzular bo’yicha savol va topshiriqlar.

A) O’quvchilarga kartochkalar asosida savollar beriladi va javob olinadi.



1.Sahnaviy musiqiy asarlariga qanday musiqa turiga kiradi?

2. Musiqali komediya qanday janr?

3. Uzeir Hojibekov nechanchi yillarda yashab ijod qilgan?

4.Uning eng mashxur musiqali asari ?

5.Uzeir Hojibekovning asosiy yutug’I nimada?

6.3/4 O’lchovning harakatlarini ko’rsatib bering? B)O’quvchilarga o’tilgan mavzular yuzasidan “Krassvord”

o’quvchilar javob yozadilar



III.Yangi mavzu bayoni : O’zbek bastakorlari-– Ikrom Akbarov , Sayfi Jalil Mustafo Bafoyev, Farhod Alimov va boshqalar ijodida musiqali drama va komediyalarning o’rni

Yangi mavzu bayoni:

Yangi mavzu bayoni “KLASTER” usulida bayon etiladi.



a) o’qituvchining qisqa ma’ruzasini tinglash.

Musiqali drama va komediya janri O’zbekistonda shakllanib ,birinchi namunalari yaratib bo’lingandan so’ng,keyingi avlod vakillari tomonidan ko’plab asarlar dunyoga keldi.Bunga misol qilib Ikrom Akbarovning “O’jarlar”,”Qonli to’y”,”Momo yer”,Sayfi Jalilning “Navoiy Astrabodda”,”Shayton va muridlar”,”Laqma”,”Kampir ketarmish”, Mustafo Bafoyevning “Uzilgan torlar”,”Prometey”,”Zo’ldir”, Farhod Alimov “Yusuf va Zulayho”,”Nodirabegim”, ”Fotima va Zuhra ”va “Devona” kabi asarlarini sanab o’tish mumkin. Shuningdek, bu janrlarda M. Mahmudov, T.Qurbonov, H.Rahimov ,A.Mansurov , A.Ergashov kabi bastakorlar ham elga manzur bo’lgan asarlar yaratishgan.

Sinf videotekasidan F.Alimovning “Fotima va Zuhra” musiqali dramasidan lavha tomosha qilish.

Musiqa savodi: “ To’rt chorak ” (4/4) o’lchovida dirijorlik

“ To’rt chorak ” (4/4) o’lchovida qo’l 4 yo’nalishda harakatlanadi . “Bir ” deganda qo’llar pastga tushiriladi;

“ Ikki ” deganda ular bir-biri tomon yo’naltiriladi

“Uch ” deganda o’ng qo’l o’nga chap qo’l chapga yo’naltiriladi

“To’rt” deganda esa qo’llar yuqoriga ko’tariladi

Dirijorlik harakatlari bir maromda musiqa tugaguncha davom ettiriladi.



Qaysi o’lchovda dirijorlik qilinishidan qat’I nazar kuy tugaganda xuddi osilib turgan ipni uzgandek birpas qotib turiladi.

b).Darsni mustahkamlash: Bahor gullaridan tayyorlangan “Moychechak” savollar o’yinidan foydalanildi




  1. Ikrom Akbarovning yaratgan musiqali dramalaridan biri ?

  2. Sayfi Jalilning yaratgan musiqali komediyalaridan biri ?

  3. Mustafo Bafoyevning yaratgan musiqali dramalaridan biri?

  4. Farhad Alimovning yaratgan musiqali dramalaridan biri?

  5. Qanday o’lchovlar bor?

  6. 4/4 o’lchovda dirijorlik qiling

  7. Musiqali drama janri haqida nima bilasiz?

  8. Musiqali komediya janri haqida nima bilasiz

“To’g’risini tanla” o’yni : Bunda o’quvchilar musiqaga oid terminlarni to’g’ri javobini tanlaydi. O’yin kalit so’z bilan tekshiriladi.



1

I.Akbarov

I

“Devona”

2

S.Jalil

Q

Jiddiy

3

M.Bafoyev

U

“Laqma”

4

F.Alimov

A

hajviy

5

Musiqalidrama

S

“Prometey”

6

Musiqali komediya

M

“Momo yer”

Musiqa kuylash: O’quvchilarni ovozlarini sozlab olish va ovozni qizdirish uchun do major gammasini o’quvchilar bilan birgalikda kuylash.

DO, Re, Mi, Fa, Sol, Lya, Si .

Ilngliz va O’zbek tilida “Hov abaut you” va “Sumalak” qo’shiqlarini xor jamoasi ijrosida kuylash


How about you,how about you

How about you,what can you do.

Jump I can jump, I can jump.

I can swim swim I can swim

.

Ride a bike I can ride a bike



How are you.How are you How are you

Read I can read read I can read

Hay guitar I can play guitar pley guitar

Sing a song I can sing a song sing a song



“Sumalak”

Anvar Obidjon she’ri Xurshida Hasanova musiqasi



Chiroy berdi ko’klamga navro’z

Gullar sochdi olamga navro’z

Dildan toshib shodon ohanglar

Aylandi zo’r bayramga navro’z

Quyoshli kun oydin kechalar

Gulshohida bulbul kuy chalar

O’zbekona bunday bayramni

Orzu qilg necha -nechalar

Minglab minglab o’g’il qiz

Bo’lsin bo’lsin bizga jo’r

Navro’z bayramida hammamiz

Sumalak- sumalak sumalak ho’r



VI.Darsni yakunlash va xulosalash: O’zbekistonda I.Akbarov, S. Jalil , M.Bofoyev , F. Alimov kabi bastakorlarimiz juda ko’p va ular o’zbek musiqasini jahonga tanitishda o’z hissalarini qushib kelmoqda . Biz darsimizning boshlanishida darsimizni “Musiqa bu cheksiz ummon ” shiori bilan boshlagan edik ,chindan ham musiqa bu cheksiz ummondir uning tub-tubiga qancha shung’isangiz musiqa gavharlaridan shuncha bahraman bo’laverasiz.

Guruhlarni to’plagan ballariga qarab g’olib guruhni aniqlaymiz. G’olib guruh rag’batlantiriladi va darsda faol ishtirok etgan o’quvchilar baholanadi.



V.Uyga vazifa: Mavzuni o’qib she’rni yod olish.

Foydalangan adabiyotlar.

  1. Musiqa 5-sinf uchun qayta ishlangan darslik. Avaz Mansurov, Dildora Karimova .Toshkent 2015

  2. Musiqa madaniyati o’qituvchilar uchun metodik qullanma .5-7-sinflar.Yuldoshali Botirov.Tafakkur bo’stoni Toshkent 2013

Internet resurslar

  1. www.uzedu.uz

  2. www.ziyonet.uz



Download 75 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish