Matematika 7 a sinf.
Sana: 23 may. 2019 yil
Mavzu: Amallarni bajaring.
Ta’limiy maqsad; O'quvchilarga mavzu haqida tushuncha berish.
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchini darsga diqqatini jalb qilish, o’quv qurollarini ozoda saqlashga o’rgatish.
Korreksion maqsad: Matematika darsiga qiziqish uyg’otish, lug’atini boyitish, fikrlash qobilyatini rivojlantirish, og’zaki hisoblashga o’rgatish, diqqatini, xotirasini mustahkamlash .Mantiqiy fikirlashni rivojlantirish
Psixologik maqsad: O’quvchilarga psixologik yondashish.
Jixoz . Darslik, mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar, geometrik shakllar, kub, tog'rito'rtburchak , sanoq tayoqchalari.Test savollari, soat, metr, pul birliklari ifodalangan rasmlar va ko'rgazmali qurollar
Moslashtirilgan dastur asosida ishlash: Ozlashtirishi past o'quvchilar bilan alohida ishiash
Darsning borishi
Darsni tashkil etish: Salomlashish, oy, kun sanani so'rash. O’quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish, navbatchini aniqlash, da,vomatni so’rash.
Uy vazifasini tekshirish:
Parta oralab tekshirish va rag'batlantirish. 579-misol.
O'tilgan mavzularni mustahkamlash:
Savollar yordamida, og'zaki sanash, o'ngiga va teskarisiga,
10 talab, 100 talab. Sonlarni o'qish : 23310, 738401, 25274, 3, 122, 10, 5, sonlari, 12 minut, 60 kun, 1 yil =12 oy. 1oy =30 kun.
1 minut = 60 sekund. 7 soat >7 min, 120sek 60 min <12 s Kasrlarni o'qing; 4 ; ; ; Bular qanday kasrlar.
Fiz daqiqa: Harakatli mashqlar bajarish, qiziqarli savol-javoblar.
Yangi mavzu:Amallarni bajaring. Mavzuni tushintirish. 6. Darslik bilan ishlash. 584- misol.
59695+208*(2000-1938)=
64512-32512/(1002-938)=
15,7 + 11,2 = 27,9; 2,14 + 5,6 = 7,20;
386 * 10 = 3860 100 * 35 = 3500 1000* 92 = 92000
300/ 100 = 3; 600 / 10 = 60
7.Moslashtirilgan dastur asosida ishlash: Masala yechish. O'zlashtirishi past bo'lgan o'quvchilar bilan alohida ishlash.
1soat … 45 min; 60 min … 1 soat; 5 min … 60 min; 35 +15 =50 45 - 25 = 20 32 -26 =6 35 - 12 = 23
25m ,13 som, 33 km, 16 litr, 10 + 60 = 70 20 + 40 = 60
8.Mavzuni mustaxkamlash ; 2,7 <2,12; 15,72>15,9; 6,327>6,299; 0,18>0,5;
13,5 + 2,5 = 16 34,7 +5,3 = 40 16,32 + 21,08 = 37,40 2 = 2,6 12 = 12, 321; 63; 5 = 5,307;
Tarqatma materiallar bilan ishlash.:Qiziqarli savol javoblar. Boshqotirmalar yechish.
9.Uyga vazifa berish: 587- misol tushuntirib berish.
10.Baholash: Darsda ishtirok etgan o’quvchilarni rag’batlantirish va izohli baholash.
11.Darsga yakun yasash: O’quvchilar bugun darsda nimalarni
o’rgandik? Shu bilan darsimizga yakun yasaymiz Sizlarga raxmat. Tekshirdi: O’IBRO’ ____________ D. Nurmatova
Matematika 7 a sinf.
24 may 2019 yil
Mavzu: Geometrik shakillarning nomini ayting.
Ta’limiy maqsad Mavzu haqida tushuncha berish.
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchini darsga diqqatini jalb qilish, o’quv qurollarini ozoda saqlashga o’rgatish.
Korreksion maqsad: Matematika darsiga qiziqish uyg’otish, lug’atini boyitish, fikrlash qobilyatini rivojlantirish, og’zaki hisoblashga o’rgatish, diqqatini, xotirasini mustahkamlash .Mantiqiy fikirlashni rivojlantirish
Psixologik maqsad: O’quvchilarga psixologik yondashish.
Jixoz . Darslik, mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar, geometrik shakllar, kub, tog'rito'rtburchak , sanoq tayoqchalari.Test savollari, soat, metr, pul birliklari ifodalangan rasmlar va ko'rgazmali qurollar
Moslashtirilgan dastur asosida ishlash: Ozlashtirishi past o'quvchilar bilan alohida ishiash
Darsning borishi
1.Darsni tashkil etish: Salomlashish, oy, kun sanani so'rash. O’quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish, navbatchini aniqlash, davomatni so’rash.
2.Uy vazifasini tekshirish: Parta oralab tekshirish va rag'batlantirish.
3 . O'tilgan mavzularni mustahkamlash: Savollar yordamida, og'zaki sanash, o'ngiga va teskarisiga,
10 talab, 100 talab. Sonlarni o'qish : 23310, 738401, 25274, 3,122,
10, 5, sonlari, 12 minut, 60 kun, 1 yil =12 oy. 1oy =30 kun
1 minut = 60 sekund. 7 soat >7 min, 120sek 60 min <12 s
A A O burchak tomoni
OB burchak tomoni.
O B O burchak uchi
Tekislikning bir nuqtasidan chiqqan ikki nur bilan chegaralangan qismi burchak deyiladi
A N M
M
B A G
S
K D O K
4.Fiz daqiqa: Harakatli mashqlar bajarish, qiziqarli savol-javoblar, boshqotirmalar 5.Yangi mavzu: Geometrik shakillarning nomini ayting. Mavzuni tushuntirish . Uchburchak uchta burchaklar yeg’indisi 180 gradusga tengdir.
6. Darslik bilan ishlash - misol.
7. Moslashtirilgan dastur asosida ishlash: O'zlashtirishi past bo'lgan o'quvchilar bilan alohida ishlash.
8.Mavzuni mustaxkamlash Tarqatma materiallar bilan ishlash. Qiziqarli savol javoblar. Boshqotirmalar yechish.
9.Uyga vazifa berish: - misol tushuntirib berish.
10. Baholash: Darsda ishtirok etgan o’quvchilarni rag’batlantirish va izohli baholash.
11. Darsga yakun yasash: O’quvchilar bugun darsda nimalarni
o’rgandik? Shu bilan darsimizga yakun yasaymiz Sizlarga raxmat.
Tekshirdi: O’IBRO’ ____________ D. Nurmatova
12>12>
Do'stlaringiz bilan baham: |