C
e
=228,30*38*1800=15617720
Amortizatsiya ajratmalarini aniqlash,(C
a
).
Asosiy fondan amortizatsiya harajatlarini Hisoblanadi, ular balans qiymati va
asosiy fondni rivojlantirish uchun ajratmalar ko‘paytmasidan aniqlanadi.
Jixozlarning umumiy balans 21500 so‘mni tashkil etadi.
C
a
=21500*0,072=1548
Boshqa harajatlarni hisoblash.
Bo‘lim bo‘yicha boshqa harajatlar ishlar bo‘yicha nomenklaturaga mos xolda
Hisoblanadi.
Boshqa harajatlar ishlab chiqarish uchun ajratilgan mablag‘ fondidan 2% ni
tashkil qiladi.
O’zg.
Varoq
№ xujjat.
Imzo
Sana
Varoq
50
BMI.5310700.09.2018
ВР 5 521 300
13
. ПЗ 2015
C
pr
=23718848*0,2=474,4
Ekspluatatsion harajatlarning umumiyqiymatini hisoblash
Ko‘rsatilgan harajatlar quyidagi formula orqali aniqlanadi.
C
o
=C
fot
+C
otch
+C
m
+C
e
+C
a
+C
pr
,ming so‘m.
C
o
=49216800+14765040+3691260+1548+474,4=67675122
Bo‟limning amalga oshirgan ishlari uchun oshirgan ishlari uchun
hisoblangan qiymati va tannarxni aniqlash
Bir qurilma tarkib relelarini sinashdagi tannarx (C) yillik
harajatlarning C
o
yillik rejalashtirilgan ish hajmiga nisbati bilan
aniqlanadi.
C=C
o
/N
g
=67675122/1800=37597,29 ming so‘m.
Hisoblangan qiymatto‘liq tannarxdan va solishtirma foydadan (P) tashqari
tannarx o‘lchamidan 20% miqdorda olinadigan qiymat bilan ham hisoblanadi.
P=0,2*C ming so‘m
P=0,2*37597,29=7519,458 ming so‘m.
Shunday qilib hisoblangan qiymat quyidagini tashkil etadi.
P
ts
=C+P=37597+7519,458=45116,46 ming so‘m.
Elektromagnit relelarini ishlash rejimida sinashda uchastkadagi foydani (D),
tushumni(P) va rentabellikni (P) hisoblash.
O’zg.
Varoq
№ xujjat.
Imzo
Sana
Varoq
51
BMI.5310700.09.2018
ВР 5 521 300
13
. ПЗ 2015
Uchastkaning ko‘rsatilgan ishlarini amalga oshirishi natijasida olinadigan
foydasi hisoblangan qiymatni (P
q
) yillik amalga oshiradigan rejaga (N
g
)
ko‘paytmasi bilan aniqlanadi.
D=45116,46*1800=81209628 ming so‘m.
Hisoblangan tushim quyidagi tenglama bilan hisoblanadi.
P
r
=D – C
o
=81209628-67675122=13534506 so‘m.
Qilingan harajatlar hisobiga uchastkaning rentabelligi quyidagicha aniqlanadi:
R
s
=P
r
*100/C
o
=13534506*100/67675122=19,99923≈20%
Xulosa
196000 so‘mni tashkilqiladi. Oylik ish haqqi yillik daromadi ko‘rib chiqilgan
amortizatsiya harajatlari ko‘rib chiqilgan. Qilingan harajatlar hisobiga
uchastkaning rentabelligi 19,99923≈20%
Men xulosa qilib shuni aytamanki ushbu texnik iqtisodiy qismda elektromagnit
rele va kontaktorlarni ta‘mirlash jarayonidagi elektr energiya elektr energiyasi
qiymati, 228,30 so‘m. ni tashkil oylik tarif xaqqi 655000 Mukofot puli 30%
O’zg.
Varoq
№ xujjat.
Imzo
Sana
Varoq
52
BMI.5310700.09.2018
ВР 5 521 300
13
. ПЗ 2015
Do'stlaringiz bilan baham: |