Kemal Sunal'ın 'Deli Deli Küpeli' filmi gerçek oldu. Kuşadası'nı 3 gün sahte kaymakam yönettiDownload 10.14 Kb.
Sana16.04.2017
Hajmi10.14 Kb.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/2804-kusadasini-3-gun-sahte-kaymakam-yonetti


Kuşadası'nı 3 gün sahte kaymakam yönetti

Kemal Sunal'ın 'Deli Deli Küpeli' filmi gerçek oldu. Kuşadası'nı 3 gün sahte kaymakam yönetti
13 Ekim 2006 Cuma, 02:43:00Güncelleme: 02:43:00

Deli Deli Küpeli filmi gerçek oldu

Latif SANSÜR (DHA)

Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı Deli Deli Küpeli filmi Aydın’ın Kuşadası ilçesinde gerçek oldu. Kendisini stajyer kaymakam olarak tanıtan bir kişi, izne çıkan Kuşadası Kaymakamı Ahmet Ali Barış’ın yerine üç gün boyunca toplantılara katılıp kararlara imza atarak görev yaptı. Gerçek, Kaymakam Barış’ın izin dönüşünde Şu görev yazını getir bakalım demesiyle ortaya çıktı. 

CEVAT Fehmi Başkut’un Buzlar Çözülmeden adlı çok sevilen oyunundan beyazperdeye uyarlanan ve ilkinde Fikret Hakan’ın, ikincisinde Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı filmi anımsatan bir olay, Kuşadası’nda yaşandı. Gelişmeler, Kuşadası Kaymakamı Ahmet Ali Barış’ın izne ayrılmasıyla başladı. Barış’ın yerine Söke Kaymakamı Celil Ateşoğlu vekalet etti. Ateşoğlu’nun vekaleti döneminde 25 Eylül günü, Kuşadası Kaymakamlığı’na gelen ve adının Adem Ergücü olduğunu söyleyen 27-28 yaşlarındaki bir genç, stajyer kaymakam olduğunu, Kuşadası’nda görev yapmaya geldiğini belirtti.

HİÇ KİMSE SORMADIKaymakamlık görevlileri, stajyer kaymakama hiçbir şey sormadı, söylediklerini kanıtlayan hiçbir belge de istemedi. Kuşadası’nda bir otelde konaklayan genç, kaymakammış gibi göreve başladı. Sahte kaymakam, üç gün boyunca tarım ve asayiş konularıyla ilgili toplantılar dahil, tüm toplantılara katıldı; birçok yazışmayı stajyer kaymakam olarak imzaladı, kaymakamlığın tüm olanaklarını kullandı. 

Tavırları ve konuya hakimiyeti nedeniyle kimsenin şüphelenmediği sahte stajyer, çevredeki esnafla da sıcak diyaloğa girdi, hükümet konağı etrafındaki işyeri sahipleriyle tanıştı.

Kuşadası Kaymakamı Ahmet Ali Barış da izin dönüşü stajyer kaymakam olduğunu iddia eden kişiyle tanıştı. Hatta sözkonusu kişiyi, davetli olduğu bir iftar yemeğine bile götürdü. 

GÖREV YAZIN NERDEAncak Kaymakam Barış’ın görev yazısının neden gelmediğini sorması üzerine foyasının meydana çıkacağını anlayan sahte kaymakam Elazığ’da babam vefat etmiş. Gidip birkaç gün sonra döneceğim diyerek ortadan kayboldu. Stajyer olduğunu söyleyen sahte kaymakamın atama yazısının gelmesini ve kendisinin dönmesini bekleyen Kaymakam Ahmet Ali Barış’ın araştırması, sahte kaymakam skandalını ortaya çıkardı. Emniyet, Elazığlı ve gerçek adının A.Y. olduğunu belirlediği zanlının yakalanması için çalışma başlattı. Kaymakamlığın, sahte kaymakamın imzalarını taşıyan evrakı ilgili kurumlardan geri istendiği öğrenildi. 

Kaymakam da İnandI

Kuşadası Kaymakamı Ahmet Ali Barış da izin dönüşü stajyer kaymakam olduğunu iddia eden kişiyle tanıştı. Söz konusu kişiyi, davetli olduğu bir iftar yemeğine bile götürdü. Ancak Kaymakam Barış, görev yazısının neden gelmediğini sorunca sahte stajyer kaymakam kayıplara karıştı.

Başkut’un sevilen eseriCevat Fehmi Başkut’un en sevilen ve tekrar tekrar sahnelenen oyunu Buzlar Çözülmeden iki kez de beyazperdeye aktarıldı. Oyunla aynı adı taşıyan 1965 yapımı ilk filmi Nejat Saydam yönetti, başrollerini Fikret Hakan ve Selda Alkor paylaştı. Eser, 1986 yılında Deli Deli Küpeli adıyla ikinci kez beyazperdeye uyarlandı. Kartal Tibet’in yönettiği filmde Kemal Sunal, Melike Zobu, Yavuzer Çetinkaya ve Yaman Koray, rol aldı. Buzlar Çözülmeden, 1960 ihtilali sonrasında yolları kardan kapanan bir Anadolu kasabasına gelen akıl hastanesinden kaçmış bir delinin kasabalılarca kaymakam sanılmasıyla başlar.

Do'stlaringiz bilan baham:


Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2017
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa