O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
JIZZAX VILOYAT XALQ
TA’LIMI BOSHQARMASI
SHAROF RASHIDOV TUMANI
XALQ TA’LIMI BO`LIMIGA QARASHLI
10 – UMUMTA’LIM MAKTABI
BOSHLANG’ICH SINF O’QITUVCHISI
ERGASHEVA MAVLUDA ning
MATEMATIKA FANIDAN
“O’rganilgan ko’rinishdagi masalalarni yechish”
mavzusidagi bir soatlik innovatsion mahorat dars
Mavzu: O’rganilgan ko’rinishdagi masalalarni yechish
Darsning maqsadi: a). Ta’limiy maqsad: FK1: berilgan sonlarni o‘qishi, yozishi, taqqoslashi; FK2: zarur hollarda sodda hisoblash vositalarini qo‘llay olish; Mavzu haqida to’liq tushuncha berish. b). Tarbiyaviy maqsad: TK5: yaxshi va yomoodatlarni bir-biridan farqlay olish; TK3: mavzuga oid kitoblarni o’qib-o’rganish orqali bilimini oshirib borish; O’quvchilarga o’tgan ajdodlari haqida tushunchasini o’stirish. d). Rivojlantiruvchi maqsad: TK6: murakkab bo‘lmagan hisoblashlarda hisoblash vositalardan foydalanish. O’quvchilarga misol va masalalar haqida bilim , ko’nikma va malakasini rivojlantirish.
Darsning turi: aralash
Darsning metodi: musobaqa, : Interfaol, muammoli izlanish, metodlardan foydalanish
Darsning jihozi: Mavzuga mos rasm, test, darslik, tarqatma katrochka
Darsning bayoni:
Tashkiliy qism (2 min).
O`qituvchi: Darsimiz matematika
-Darsimiz riyoziyot
-Qo`shamiz va olamiz
-Matematika fanini
Hisob kitob qilamiz
Ko`paytirib bo`lamiz
O`rganmasak bo`lmaydi
Raqamlarning sirlarin
Tez va to`g`ri hisoblab
Hisob-kitobsiz turmush
Puxta bilib olamiz.
Ham chiroyli yozamiz.
Aniq ravshan bo`lmaydi.
O`qituvchi:
Har narsadan xabarchi,
Sinfda kim navbatchi.
O`quvchi:
Sinfda men navbatchi,
Tayyor barcha o`quvchi.
Bugungi darsimiz shiori:
“Doim olg`a intil”.
Darsni boshlashdan avval oltin qoidalar eslab olinadi.
Oltin qoidalar:
Faollik, intizom,
vaqtdan unumli foydalanish,
o`zaro hurmat, tinglash,
aniq-qisqa javob, o`ng qo`l qoidasi.
Ma`naviyat daqiqasi.
O`qituvchi: Bolajonlar kelinglar darsimizni boshlashdan avval bayrog’imiz haqida suhbatlashib olamiz.
2-bosqich. O`tilgan mavzuni so`rash va mustahkamlash o’tgan darsda nimalar o’rgandik? O’tgan dars qaysi mavzuni o’tgan edik? 272-273- misol va masala
272-masala.Yo'l qurilishiga birinchi kun 620 t, ikkinchi kun birinchi kundagidan 197 t kam, uchinchi kun ikkinchi kundagidan 86 t kam qum keltirildi. Uchinchi kun necha tonna qum keltirilgan?
620-197=423
423-86=337 J:337t
273-misol. Ifodalang: minutlarda: 2 soat, 8 soat, 60 s, 4 soat 40 min; sekundlarda: 3 min, 9 min, 1 min 10 s.
3-bosqich yangi mavzuni bayoni
274-misol. Tushirib qoldirilgan sonlarni qo'yib chiqing:
5 m = □mm 5 m = □ sm
5m = □dm 2 000 sm = □ m
m 3 dm = □ dm 4 m 03 sm = □ sm
4 m 030 mm = □ mm 37 000 m = □ km
275-masala.Ombordan har birida 3 t dan 15 mashina bug'doy olib ketildi. Shundan keyin omborda 60 t bug'doy qoldi. Quyidagi amallarni bajarib nimani bilib olish mumkin:
3-15; 60:3; 3-15 + 60; 60-3-15; 15 + 60:3?
276 - malasa. Uy bekasi tomorqadan tushlikkacha 4 chelak, tush- likdan so'ng yana 2 chelak pomidor terib oldi. Uning tergan hamma pomidorlari 60 kg chiqdi. Uy bekasi tushlikkacha necha kilogramm pomidor tergan? Tush- likdan keyin-chi? 4+2=6 60:6=10 4*10=40 2*10=20 J:tushlikkacha40kg, tushlikdan keyin 20kg
277 - masala. Reja bo'yicha fabrika 350 ta paltoni 10 kunda tiki- shi kerak edi. Fabrika ishchilari kuniga mo'ljaldagidan 2 ta ortiq palto tikish bilan reja topshiriqlarini ortig'i bilan bajardilar. 10 kunda fabrikada nechta palto tikilgan?
350:10=35 35+2=37 37*10=370 J:370ta
278 - misol
248 906 + 30 812 + 127 854=
305 061 -(216 714-19 369)=
41064 kg - 990 kg =
(2 sr - 50 kg):=
4.Yangi mavzuni mustahkamlash: O’tilgan mavzu yuizasidan savol javob o’tkaziladi.
5.Darsning yakuni:
Faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish.
6.Uyga vazifa: 279-280- misol va masala
279 - misol
5 ta bir xil qutining massasi 30 kg. 30 ta shunday qutining massasi qancha?
30:5=6 30*6=180kg J:180kg
280-misol
10 sr 08 kg - 4 sr 12 kg =
12 km 750 m + 4 km 075 m=
47 650-857-6 599 =
5 538-(14+ 778) =
Do'stlaringiz bilan baham: |