I. Mavzu: Axborotli olam muammolari va internet
II.Dars maqsadi:
Ta’limiy: o’quvahilarda Axborotli olam muammolari va internet haqida tushuncha berish, o’quvchilarda BMK hosil qilish
Tarbiyaviy: o’quvchilarni o’zora hamkorlik , hutmat, ishchanlik madaniyatlikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarni mustaqil fikrlashga o;rgatish, internet va undan foydlanishga qiziqishni oshirish.
Milliy mafkuraviy tarbiya: Milliy istiqlol g’oyasini , vatanparvarlik, milliy qadriyatlarni singdirish.
5 Kasbga yo’llash:o’quvchilarni hisobchilik,
arxitektorlik,aloqachilik kasblarga qiziqtirish.
III Dars tipi: Ko’nikma va malaka hosil qilish
IV.Dars usulubi: og’zaki , savol javob, ko’rgazmali ,
V.Dars usuli: guruhlarda ishlash, sayohat,ishbilarmonlar o’yini
VI.Dars jihozi: darslik, doska, bo’r,kompyuter, multimediya,ekran
VII.Darsning borishi:
1Tashkiliy qism: O’quvchilar bilan salomlashish, navbatchining hisobotini tinglash.
2 Yangi mavzu bayoni: Axborotli olam muammolari va internet
a).Internet tarixi.
b)Internet va WWW
c)WWW tarkibi.
3.Mustahkamlsh (Guruhlar bilan ishlash)
4.Dars yakuni.
5 Uyga vazifa.
O’qituvchi salomlashib, davomatni aniqlab hamda siyosiy axborot tinglanganadi.
Hamma Internet haqida eshitgan va undan foydalanishni xoxlaydi.Ma’lumki, Internet axborotni soniyalar ichida uzoq masofaga uzatish imkonini beradi. Shuning uchun bu darsda Internetning kelib chiqishi uning tarkibi,unda axborot qanday qoidalar asosida uzatilishi va qabul qilinishi haqida ma’lumot beriladi.
-Hurmatli o’quvchilar bugungi mavzuni o’rganish uchun kelajakka sayohat qilamiz.
Kelajakni siz qanday tasavvur qilasiz?
Kelajakka ikki guruhga bo’linib sayohat qilamiz. 1-va 2-vaqt mashinalariga chiqib sayohat uyushtiramiz.
O’quvchilar ikki guruhga bo’linadilar va hamma birgalikda kelajakka sayohati boshlanadi.
- Kelajakka sayohatimiz davomida turli xil to’siqlarga uchraymiz. Bu to’siqlarni yengish uchun savollarga javob berishingiz kerak. Agar siz bu to’siqlarni yengsangiz har biringizga vaqt mashinasi kaliti beriladi va siz xoxlagan vaqtingizda kelajakka sayohat qilish imkoniga ega bo’lasiz.
O’zgarib va rivojlanib turuvchi olam yoki jamiyat haqidagi turli xil ko’rinishdagi katta hajmdagi axborotlar dunyoning deyarli hamma mamalakatlarida yig’ilib bormoqda. Bu ma’lumotlardan foydalanish zamonaviy axborot texnologiyasi vositalarisiz katta mabla’ va vaqt talab etadi. Bunday muammolar Internetning tashkil etilishi bilan hal etildi.
Sayohatimizni Internet taixi muzeyidan boshlaymiz.
Bu muzeyga kirish chiptalarini olish uchun har bir guruh a’zolari Internet tarixi haqidagi savollarga javob berishimiz kerak.
1-savol Internet yaratilishiga asos bo’lgan tarmoqni bilasizmi?
Internet ,,sovuq urush,, mahsuli hisoblanadi. Uning yaratilishiga yadro zarbalaridan qisman zararlanganda ham ishlay olishga mo’ljallangan tajribaviy aloqa sistemasi sifatida XX asrning 70-yillari boshlarida AQSH Mudofaa Vazirligi tomonidan ishlab chiqarilgan ARPANet aloqa tarmog’I asos bo’lgan. ARPANet –buzilgan aloqa bo’g’inlari avtomatik ravishda aylanib o’tishga va tarmoqdagi kompyuterlarning ma’lumot almashishiga imkon yaratuvchi kommunikatsiya paketidir.
ARPANet tarmog’i 1-marta ishga tushirilganda 4 ta kompyuter orasida maxsus kabel orqali bor-yo’g’I 2 minut davomida axborot almashinilgan. Avvaliga bu tarmoq maxfiy hisoblangan. Keyinchalik modem va telefon tarmog’I orqali axborot almashish imkoniyati yuzaga kelgandan so’ng bu tarmoqqa turli korxona va tashkilotlar ulanib olgan. Shu tariqa bu tarmoq Internet tarmog’iga aylangan
Do'stlaringiz bilan baham: |