Хonqa tumanidagi 36-sonli maktabning o'zbek tili fani o’qituvchisi Avezova Muqaddasning 6 b sinfida Q. Muhammadiy " Kitob bizniki " she'ri mavzusida ochiq dars ishlanmasi
Fan: O’zbek tili
Sinf: 6 B
Mavzu: Quddus Muhammadiy “Kitob bizniki" she'ri
Ta’limiy maqsad: Bilim olishda qiziqishni oshirish va kitobsevarlikka o’rgatish, ravon o’qish ko’nikmasini oshirish, kitoblarni yaratish mashaqqatlari va tarixi bilan tanishtirish.
Tarbiyaviy maqsad: Kitoblarni asrashni o’rgatish. Kitob bilan do’stlashtirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: Savodxonlikni oshirish. Og’zaki nutqni rivojlantirish. Fikrlash doirasini kengaytirish.
Dars uslubi: ko’rgazmali, suhbat.
Dars jihozlari: kitob, tarixiy kitoblar, proyektor, kompyuter, ekran.
Darsning borishi: o’quvchilar bilan salomlashib, davomatni tekshirish.
Uy vazifasini tekshiriladi:
1-qatordan 3 ta o’quvchidan 4 qatordan she’r so’raladi.
2- qatordan 3 ta o’quvchidan 4 qatordan she’r so’raladi.
3- qatordan 3 ta o’quvchidan 4 qatordan she’r so’raladi.
Hammadan xor qilib she’r so’raladi. Savol-javob o’tkaziladi.
"Maktab-oftob" she’rini kim yozgan ekan? – Quddus Muhammadiy.
Maktab bizga nima berar ekan? – Maktab bilim beradi.
Shoir maktabni nimaga o’xshatadi? – Oftobga.Quyoshga.
II. Yangi mavzu bayoni
Bolalar bugun siz bilan bosmaxonaga sayr qilamiz. Bosmaxona – bu kitob chiqaradigan ishxona.
“Kitob chiqarish jarayoning tarixi” bayon qiluvchi prezentatsiya.
Bolalar bugun Q. Muhammadiyning “Kitob bizniki ” she'riniini o’qiymiz.
Kitoblar tarixi haqida suhbat o’tkaziladi.
Ota-bobolarimiz kitobni qanday asrashgan ekan?
Qo’llariga olib, o’pib, ko’z qorachig’igey asrashgan.
Nima uchun kitob bilim bulog’I deyiladi?
Buloqdagi suv yer ostidan chiqadi, u tamom bo’lmaydi. Bilim ham qancha ishlatilsa ham tamom bo’lmaydi.
Siz qanday ertaklarni o’qigansiz?
III. Hozirgi slaydlardan ko’rdingiz, birinchi bo’lib yozuv paydo bo’lgan ekan. Bu yozuvlarni nimalarga yozishgan?
Toshga , temirga, yog’ochga yozilgan.
Qog’oz qayerda o’ylab topilgan ekan?
Xitoyda, Samarqandda, keyinchalik butun dunyoda qog’oz ishlab chiqarila boshlangan.
Bu nimalar rasmi?
O’rmonlar, daraxtlar, hayvonlar.
Daraxt po’stloqlaridan nimalar tayyorlanadi?
Qog’oz.
Daraxtlarni qirqib tashlasak nima bo’ladi?
Daraxtlar yo’q bo’lib ketadi.
Havoga qanday ta’sir qiladi?
Iflos bo’ladi.
IV. Kitob turlari haqida suhbat.
Mana bu sizning darsliklaringiz. Biz yaqinda allomalarimizning hayoti va ijodi bilan tanishgan edik. Bu A. Navoiy bobomizning “Hamsa” asari yozilgan kitob. Bu kitobda Toshkentimiz tarixi yozilgan. Bu kitobda o’zbek kahramoni Jaloliddin Manguberdi haqida yozilgan.
Sizlarga ota-onangiz qanday kitob va jurnallar sovg’a qilishgan?
V. She'r ifodali o’qiladi. (Bir misradan o’qitiladi.)
VI. Maqol sharhlanadi. Olamda kitobdan aziz do’st yo’qdir. (A. Navoiy)
Bilimdan ortiq boylik yo’q. (Doskaga ilinadi.)
VII. Topishmoqlar aytiladi.
Qat-qat qatlama, aqling bo’lsa tashlama. (Kitob)
Tinmay o’qisang agar,
Ko’p narsani o’rgatar.
Bilsang, uka, o’ylab top.
Bilim koni u. (Kitob)
VIII. Kitob haqida she’r aytiladi. Biz yaqinda “Kitob – mening do’stimsan” tadbirini o’tkazgan edik. Shu tadbirga bag’ishlab she’rlar yodlagan edingiz. Shu she’rlardan aytib bering.
IX. Yakuniy qism
Kitobni asrash shart ekan. Ota-bobolarimiz yozgan kitoblari qanday qilib bizgacha yetib kelgan? Chunki uni yaxshilab asrashgan. Otalari o’z farzandlariga qoldirishgan, bir biriga sovg’a qilishgan. Siz ham kitoblaringizni asrang, ukalaringizga sovg’a qiling. Shu bilan birga tabiatimizni ham asrang.
X. Rag’batlantirish.
Do'stlaringiz bilan baham: |