Farg`ona viloyati Uchko`prik tumani 5-o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi Meliboyeva Rahbaroyning 4 "A" sinf matematika fanidan "Kasrlar haqida tushuncha" mavzusida dars ishlanmasi Fan. Matematika Sinf



Download 41,39 Kb.
Sana23.12.2019
Hajmi41,39 Kb.
#31405
Bog'liq
kasrlar haqida tushuncha 4
Rezume, Jadval 020-85, hisob varaq, Baxtiyor.uz-didaktik-oyinlar-kitobi, 4. Sifatli va hamma uchun barobar ta’lim uchun informatsion texnologiyalar, Jabbor Kabirov, Anatoliy Sagdullayev. O'rta Osiyo arxeologiyasi (1), 2 5242342605101991930, Buxoro davlat universiteti qosimov f. M. Qosimova m. M, Amerika deskriptiv lingvistika qarashlari, EKOLOGIYA VA TABIATNI MUHOFAZA QILISHNI QISQACHA RIVOJLANISH TARIXI, Ingliz tili grammatikasi (M.G'apporov, R.Qosimova)

Aim.Uz

Farg`ona viloyati Uchko`prik tumani 5-o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi Meliboyeva Rahbaroyning 4 “A” sinf matematika fanidan “Kasrlar haqida tushuncha” mavzusida dars ishlanmasi Fan. Matematika Sinf. 4 Mavzu. Kasrlar haqida tushuncha. Darsning maqsadi: a) ta`limiy: o`quvchilarga kasr haqida tushuncha berish, bilimlarini kengaytirish. FK: kasr haqida tasavvurlarini boyitish. b) tarbiyaviy: do`stona munosabatda bo`lishga o`rgatish, hamkorlikda ishlash. TK 4: tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash. d) rivojlantiruvchi: o`quvchilarning mustaqil va erkin fikrlashini rivojlantirish. FK2: yangi bilmlar hosil qilish. . Dars turi: Yangi bilim beruvchi. Dars metodi: Tushuntirish, “Xotira” mashqi, “Moslashuv” mashqi. “Tez top” o`yini Darsning jihozi: Dasrlik, mavzuga oid ko`rgazmalar, A4 qog`oz, marker, skotch, olma, multimediya ilovalari . Darsning borishi: I. Tashkiliy qism. Salomlashish. Navbatchi orqali davomadni aniqlash, o`quvchilar darsga tayyorgarligini ko`rib chiqish. “Ma`naviyat daqiqasi” o`tkaziladi. Ekranda Muso al-Xorazmiy haqida 2 daqiqalik film namoyish etiladi. O`quvchilar tomonidan kun yangiliklari e`lon qilinadi. -- 9-fevral bobomiz Alisher Navoiyning 577 yilik tavalludi nishonlandi. -- 14-fevral- shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur tavallud topgan kun. O`quvchilar guruhlarga bo`linib, guruh sardorlari aniqlanadi. 1.”Muso al-Xorazmiy” 2.”Ahmad al-Farg`oniy” 3.”Mirzo Ulug`bek” II. O`tgan mavzuni mustahkamlash. Darslikning 139-betidagi 623-misol tekshirilib baholanadi. “Xotira” mashqi o`tkaziladi. O`quvchilarga ko`p xonali sonlar ko`rsatilib, eslab qolingan sonlarni daftarga yozish buyuriladi. Masalan, 312, 95, 6491, 5505. III. Yangi bilim berish. O`quvchilarga olma ko`rsatiladi. Uning rangi, shakli, ta`mi, foydasi (vitaminga boy), tabiat in`omi ekanligi tushuntiriladi. Olma teng ikkiga bo`linadi. So`ng teng to`rtga bo`lib ko`rsatiladi. Bir bo`lagi bir o`quvchiga beriladi. Demak, 4 qismga bo`lingan olmaning bir bo`lagi olindi, ya`ni to`rtdan bir qismi. Kasr haqida o`quvchilarga tushuncha beriladi. Mavzu ekranda ko`rsatilib, tushuntiriladi. Darslik bilan ishlash. Darslikdagi 625-misolda rasm nimasi bilan bir-biriga o`xshashligi tushuntiriladi. 626-misolda berilgan AB kesmani o`lchab, daftarga chizadilar. O`quvchilardan kesma, to`g`ri chiziq, nur haqidagi bilimlar aniqlanadi. Faol guruh a`zolari rag`batlantirilib boriladi. Demak, 1sm=1/10 dm 627-misolni bajarishda guruh sardorlari o`rtasida “Moslashuv” mashqi o`tkaziladi. 1/10sm 1dm 1/10m 1/10km 1m 1mm G`oliblar rag`batlantiriladi. “Tez top” o`yini guruhlararo o`tlaziladi. Guruhlarga kvadrat, uchburchak, to`rtburchak shakllari beriladi. Teng qismga bo`lingan bu shakllardan bir bo`lagini kesib oladilar. Guruh sardorlari natijani qog`ozga yozib doskaga iladi. Masalan, 1/4, 1/3 kabi.

IV. O`tgan mavzuni mustahkamlash. 628-misol doskada amllar turiga ko`ra bajariladi. 8491x73=619843 94720:80x96+89994=1184x96+89994=113664+89994=203658 Matematik diktant o`tkaziladi. -Olmaning to`rtdan bir bo`lagi – 1/4 -Qovunnig to`rtdan uch bo`lagi – 3/4 -Tortning beshdan bir bo`lagi – 1/5 Guruhlar bo`yicha to`g`ri javoblar aniqlanadi. V. O`quvchilarni baholash va darsni yakunlash. Guruhlarda eng faol qatnashgan o`quvchilar va g`olib guruh aniqlanadi. “Eng faol o`quvchi”, “Eng topqir o`quvchi”, “Eng aqlli o`quvchi” nominatsiyalari beriladi. VI. Uyga vazifa 629-630-misol- masala 630-masala sharti o`qilib, bajarish tartibi tushuntiriladi.
Download 41,39 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2022
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
axborot texnologiyalari
maxsus ta’lim
zbekiston respublikasi
guruh talabasi
O’zbekiston respublikasi
nomidagi toshkent
o’rta maxsus
davlat pedagogika
texnologiyalari universiteti
toshkent axborot
xorazmiy nomidagi
rivojlantirish vazirligi
pedagogika instituti
Ўзбекистон республикаси
tashkil etish
haqida tushuncha
таълим вазирлиги
vazirligi muhammad
O'zbekiston respublikasi
toshkent davlat
махсус таълим
respublikasi axborot
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
vazirligi toshkent
saqlash vazirligi
fanidan tayyorlagan
bilan ishlash
Toshkent davlat
sog'liqni saqlash
uzbekistan coronavirus
respublikasi sog'liqni
coronavirus covid
koronavirus covid
vazirligi koronavirus
qarshi emlanganlik
covid vaccination
risida sertifikat
sertifikat ministry
vaccination certificate
Ishdan maqsad
fanidan mustaqil
matematika fakulteti
o’rta ta’lim
haqida umumiy
fanlar fakulteti
pedagogika universiteti
ishlab chiqarish
moliya instituti
fanining predmeti