Fan: Ona tili
Sinf: 5-,,v’’
Sana:22.10.2018
Darsning mavzusi: ANIQLOVCHI
Darsning maqsadi:
ta'limiy maqsad- aniqlovchi haqida ma'lumot berish;
tarbiyaviy maqsad- sabr-qanoatlik bo‘lish fazilatlarini tarbiyalash;
c) rivojlantiruvchi maqsad- ma'naviy-axloqiy fazilatlarni rivojlantirish
Darsning jihozi:aniqlovchi va uning turlari aks etgan chizma.
Darsning rejasi:
Aniqlovchi haqida ma'lumot.
Aniqlovchining turlari.
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism:
Salomlashish, davomatni aniqlash, o`tilgan mavzuni aniqlash.
II.O`tilgan mavzuni so`rash,uyga vazifani tekshirish:
“Xatosini top” o`yini
1. Savol-javob o`tkazish.
2. Tarqatma bilan ishlash;
3.Uyga vazifani o`qitib va partalar oralab yurib tekshirish.
III.Yangi mavzu bayoni:
Mavzuni o‘tishda darslikdagi kirish topshiriqlari, nazariy qoidalar birin-ketin tartib bilan bajariladi, o‘zlashtiriladi. Qoidadagi eng asosiy nuqta aniqlovchining predmetning belgisini bildirishidir. Shu yerda o‘qituvchi bu bo‘lakning boshqa gap bo‘laklaridan farqini tushuntiri-shi kerak. Aniqlovchidan boshqa bo‘laklar faqat qaysidir bir bo‘lakka bog'lanadi. Masalan, ega kesimga, to‘ldiruvchi bilan hoi doimo kesimga bog'lanadi. Aniqlovchi esa barcha gap bo‘laklariga bog'lanishi, ular bilan birikma hosil qilishi mumkin. Sharti aniqlanmish ot so‘z tur-kumiga oid bo‘lishi kerak. Shunda u kesimga, egaga, to‘ldiruvchiga va holga ham bog'lanaveradi. Aniqlovchilar ostiga to‘lqinli chiziq chizish bilan belgilanishi aytilgach, yuqoridagi fikrga quyidagicha misol - gaplar keltiriladi:
Aniqlovchili gaplar tuzish
Aniqlovchining bo`g`lanishi
Poytaxtimiz - go‘zal Toshkent - kesimga bog'langan.
Tirishqoq bolalar yaxshi o‘qiydilar - egaga bog'langan.
Oq paxtalami ko‘rib, dil yayraydi - to‘ldiruvchiga bog'langan.
Ahmadullo keng dalalarga qaradi - holga bog'langan.
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash:
150-mashqdagi ma'rifiy matn quyidagicha tahlil qilinadi:
1. Matn o‘qitiladi.
Shu matnga berilgan ikkinchi topshiriq - grammatik tahlil bajariladi.
Birinchi topshiriqqa o‘tiladi, ya'ni matnga sarlavha topib, uning mazmuniga mos hadis va maqollar keltiriladi.
4.O‘quvchilar hikoyatdan o‘zlariga qanday xulosa chiqarganlari haqida so‘zlab beradilar.152-153-mashqlar talabi asosida bajariladi.
Darslikda berilgan savol-topshiriqlar ustida ishlash.
IV.O`quvchilar bilimini baholash
V.Uyga vazifa:154-mashq
Metodist: M.Ubaydullayeva_______
Do'stlaringiz bilan baham: |