Ergasheva surayyo



Download 285,59 Kb.
Sana28.01.2017
Hajmi285,59 Kb.
#1251


O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI

QASGQADARYO VILOYATI KITOB TUMANI 1-IMI ning

MATEMATIKA FANI O’QITUVCHISI

ERGASHEVA SURAYYOning

OCHIQ DARS ISHLANMASI

Kitob – 2016 yil



TEXNOLOGIK XARITA

Mavzu

O’NLI KASRLAR

Maqsad,vazifalar

o’quvchilarni o’nli kasrlar tushunchasi bilan tanishtirish;o’nli kasrlarni o’qiy olish va yoza olish ko’nikmalrini berish;


O’quv jarayonining mazmuni

o’quvchilarni o’nli kasrlar tushunchasi bilan tanishtirish; o’nli kasrlarni yozilishini va o’qilishini bo’yicha bilimlarini oshirish;

o’quvchilarni vatanparvarlik ruhida ulg’ayishiga undash,milliy urf odatlarga hurmatda bo’lishlikka chorlash;

o’nli kasrlarni yo’zilishi va o’qilishi bo’yicha bilimlarini oshirish uchun misol va masalalar yechish.


O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi

Vosita:tarqatma va ko’rgazma materiallar,

Metodi: Bahs munozara,aqliy hijim,Bumerang



Kutiladigan natijalar

O’qituvchi:o’quvchilarni o’nli kasrlar tushunchasi bilan tanishtirib; o’nli kasrlar yoza olish ko’nikmalrini hosil qildiradi

Oquvchi: o’nli kasrlarni o’qiy olish va o’nli kasrlarni yoza olish ko’nikmalrini oladi



Kelgusi rejalar

O’qituvchi:Yangi pedtexnologiyalarni o’zlashtirish va darsda tatbiq etishni takomillashtiradi;

O’quvchi:mavzu asosida qo’shimcha materiallar topadi va o’rganadi.



Mavzu: O’NLI KASRLAR

Darsning maqsad: a) ta’limiy: o’quvchilarni o’nli kasrlar tushunchasi bilan tanishtirish; o’nli kasrlarni yozilishini va o’qilishini bo’yicha bilimlarini oshirish;

b) tarbiyaviy:o’quvchilarni vatanparvarlik ruhida ulg’ayishiga undash, milliy urf odatlarga hurmatda bo’lishlikka chorlash;

d) rivojlantiruvchi: o’nli kasrlarni yo’zilishi va o’qilishi bo’yicha bilimlarini oshirish uchun misol va masalalar yechish.

Darsning turi: Aralаsh.

Darsning metodlari: Bahs munozara, aqliy hijim, Bumerang.

Darsning jihozi: Darslik, chizma, formulalar.

Darsning borishi:

a) salomlashish

b) davomat aniqlash.

c) vazifani tekshirish,o’tilganlar yuzasidan savol-javoblar,test tarqatmalari



Darsning bayoni:

Qoida: Maxraji 10 ning darajasidan iborat bo’lgan kasr o’nli kasr deyiladi.

Masalan, 10, 100, 1000, ….





(o’qilishi:ikki butun o’ndan uch)

(o’qilishi:nol butun yuzdan yetmish bir)

; ; ;….

O’nli kasrlarni oddiy kasrga aylantirish yo’llarini ko’rsatadi:

1)

2)

3) ;

4) ;

5) ;

6)



Qoida: O’nli kasrda verguldan keyingi raqamlar soni unga mos oddiy kasr maxrajidagi nollar soniga teng bo’ladi.

Darsni mustahkamlash.

2-misol.Kasrlarni o’nli kasr ko’rinishida yozing:

1) ; ; ;

2) ; ;

3) ; ;

4) ;

3-misol.O’nli kasrlarni oddiy kasr yoki aralash son ko’rinishida yozing:

1); ; ;

2)

8-misol. O’nli kasr shaklida yozing:

1) ;

2) ; ;

9-misol.

1)

2)

3)

4)

5)



6)

BUMERANG USULI: MUSTAQIL TOPSHIRIQ.

mazmuni









0,161

7

O’nli kasr



















Oddiy kasr



















To’g’ri kasr



















Noto’g’ri kasr



















Aralash kasr



















Natural son



















Darsning yakuni: a) o’quvchilarni baholash;

b) vazifa:10-misol.



O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI

QASGQADARYO VILOYATI KITOB TUMANI 1-IMI ning

MATEMATIKA FANI O’QITUVCHISI

ERGASHEVA SURAYYOning

OCHIQ DARS ISHLANMASI

KITOB – 2016 yil



DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI

MAVZU: TO’G’RI VA NOTO’G’RI KASRLAR.

TAYaNCH SO’ZLAR: to’g’ri kasr, noto’g’ri kasr, surat, maxraj.

MAVZUNING QISQACHA TA’RIFI: To’g’ri va noto’g’ri kasrlarning ta’riflarini bilish, qiymatlarini 1 bilan taqqoslash.

O’QUV JARAYoNINI AMALGA OSHIRISH TEXNOLOGIYaSI:

Metod: interfaol.

Shakl: noan’anaviy.

Vositalar: “Matematik diktantlar” to’plami, multimedia.

Nazorat: savol-javob.

Baholash: 5 ballik reyting tizimi.

DARS /AMALIYoT/NING MAQSAD VA VAZIFALARI:

MAQSADLAR:

Ta’limiy: o’quvchilarni to’g’ri va noto’g’ri kasrlar bilan tanishtirish.

Tarbiyaviy: kundalik hayotimizda miqdorlarni belgilashda kasrlardan foydalanishni bilish.

Rivojlantiruvchi: o’quvchilarni fikrlashga o’rgatish.

KUTILAYoTGAN NATIJALAR:

Dars /amaliyot/ yakunida o’quvchi biladi (Bilim): to’g’ri va noto’g’ri kasrlarni farqlay olish.

Dars /amaliyot/ yakunida o’quvchi tushunadi (Ko’nikma): turli kasrlardan to’g’ri va noto’g’ri kasrlarni ajratib yozish.

Dars /amaliyot/ yakunida o’quvchi bajara oladi (Malaka): ma’lum shartlar talab etilgan mashqlarni bajara olish.



DARS JARAYoNI VA UNING BOSQICHLARI

ISHNING NOMI

BAJARILADIGAN ISH MAZMUNI

VAQT

1-bosqich: Tashkiliy qism

Davomatni aniqlash, sinfni darsga tayyorlash.

2 min

2-bosqich: Refleksiya. Extiyojlarni aniqlash.

O’tilgan mavzuni takrorlash. Matematik diktant.

10 min

3-bosqich: Yangi mavzu bayoni

To’g’ri va noto’g’ri kasrning ta’rifi bilan tanishtiriladi. Kartochkalarda yozilgan kasrlardan namunalar ko’rsatiladi.

10 min

4-bosqich: Mustahkamlash

573 – 575 – misollarni yechish. “Venn diagrammasi” va “Klaster” texnologiyalaridan foydalanish.

15 min

5-bosqich: Baholash.

Dars yakuni.



To’plangan ballarni umumlashtirish, izohlash, o’quvchilarning baholarini jurnalga qayd etish.

5 min

6-bosqich: Uyga vazifa

580 – 583 – misollar.

3 min

DARSNING MAVZUSI: TO’G’RI VA NOTO’G’RI KASRLAR

Darsning maqsadlari:

Ta’limiy maqsadi:

o’quvchilarni to’g’ri va noto’g’ri kasrlar bilan tanishtirish.



Tarbiyaviy maqsadi:

kundalik hayotimizda miqdorlarni belgilashda kasrlardan foydalanishni bilish.



Rivojlantiruvchi maqsad:

o’quvchilarni fikrlashga o’rgatish.



Darsning borishi:

Tashkiliy qism

Davomatni aniqlash. Kun sanasi bilan bog’liq bo’lgan muhim voqealar haqida qisqacha suhbat.



O’tilgan mavzuni takrorlash

Matematik diktant.

MATEMATIK DIKTANT

1.

Kasrni bo’linma ko’rinishida yozing:

2.

Bo’linmani kasr ko’rinishida yozing:

45:60; 17:5; 25:100; 20:40; 6:13.



3.

Kasr ko’rinishida yozing:

a) bo’linuvchi 5. bo’luvchi 6;

b) bo’linuvchi 6. bo’luvchi 5.


Yangi mavzu bayoni

Biz kasr sonlar bobida oddiy kasrlardan ilgari ulushlarni o’rganamiz. Matematika o’qituvchimiz doskaga kvadrat chizdi va 4 bo’lakka bo’ldi. Bir bo’lakni rangli qalamda bo’yab chizdi. Ustoz kvadratning qanday bo’lagini bo’yadi. Demak, ustoz kvadratni 4 ta teng bo’laklarga bo’lib, uni bitta bo’lagini rangli qalam bilan bo’yadi. U kvadratning 4 tadan bittasini bo’lganini bildiradi.



Demak, butunning teng bo’laklari ulushlar deyiladi.

Xayotda, turmushda, xo’jalik yuritishda bir butun deb olingan miqdorni (buyumni) ko’pincha teng bo’laklarga bo’lamiz. Ulushlarni xayotda nom bilan ataymiz. Ikkidan bir ulush – yarim, to’rtdan bir ulush – chorak, sakkizdan bir ulush – nimchorak.

Butun yarim chorak nimchorak

Butunning bitta yoki bir nechta teng ulushlaridan tuzilgan son kasr deyiladi. Keltirilgan misolimizda kvadratning to’rtdan bir bo’lagini bo’yalganini aytib o’tdik bu bo’yalgan bo’lagini kasr ko’rinishda bo’lagi bo’yalgan deyiladi.

yozuvda chiziqcha ustidagi son kasrning surati, pastidagi son kasrning maxraji, “” chiziqcha esa kasr chizig’i deyiladi.

Umumiy ko’rinishda kasr son deb olingan. ko’rinishdagi sonlar oddiy kasrlar deyiladi. va lar natural sonlardir. Har qanday kasrni natural son ni natural son gu bo’lish natijasi deb aytish mumkin. Aksincha yoki ko’rinishda yozish mumkin.



Misol: , , , .

Har qanday natural sonni maxraja 1 bo’lgan kasr deb qarash mumkin.



.

Kasr chizig’i bo’lish amalini bildiradi.



Misol:

yozuvda va natural sonlarga nisbatan quyidagi fikrlar bo’lish mumkin: 1) , 2) , 3) , bu xollarda quyidagicha kasrlarni xosil qilamiz.

Agar bo’lsa, to’g’ri kasr,



, bo’lsa, noto’g’ri kasr xosil bo’ladi.

Surati maxrajidan kichik bo’lgan kasr to’g’ri kasr deyiladi. To’g’ri kasr doimo 1 dan kichik bo’ladi.

Surati maxrajidan katta yoki maxrajiga teng kasr noto’g’ri kasr deyiladi. Noto’g’ri kasrlar 1 dan katta yoki 1 ga teng bo’ladi.

Misol:

to’g’ri kasrlar;

noto’g’ri kasrlar.

Ikkita natural sonning bo’linmasi shu sonlarning nisbati deyiladi.



Misol: 5 ta olmani 2 ta bolaga teng bo’lib bermoqchisiz. Har bir bolaga nechtadan tegadi?

1-bolaga

2-bolaga .

Demak, 2 yarimtadan olma tegadi. son aralash son ekan.

Noto’g’ri kasrdan aralash son xosil qilish mumkin.

Masalan:

Aralash sonni noto’g’ri kasr shaklida yozish mumkin.

Masalan:



Yangi mavzuni mustahkamlash

Venn diagrammasidan foydalaniladi. Doskaga ; ; ; ; ; ; ; ; ; kasrlar yozilib, shartlar bo’yicha doirani ichiga yozish torshiriladi:



To’g’ri

kasrlar


Maxraji 5

bo’lgan


kasrlar











Maxrajlari bo’yicha yozilib, o’rtadagi sohaga e’tibor qaratiladi 5 maxraji bo’yicha ikkinchi doiraga to’g’ri kasrligi bois birinchi doiraga ham tegishli.



574. To’g’ri va noto’g’ri kasrlarga ajratib yozing:

1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) .

Bu mashq Klaster usulida bajariladi:

; ; ; ; ;

;

; ;









575. 1) Surati 4 birlikka maxrajidan kichik bo’lgan 5 ta kasr yozing.

2) Surati maxrajidan 4 birlikka katta bo’lgan 5 ta kasr yozing.



577. Maxraj 15 ga teng bo’lgan:

1) 4 ta to’g’ri kasr;

2) 4 ta noto’g’ri kasr yozing.

575. O’quvchilar mustaqil bajarishlari topshiriladi, nazorat qilinadi.

Iqtidorli o’quvchilar uchun 579-mashqni yechish tavsiya etiladi. 577 ni o’rniga zarur bo’lsa ko’rsatma beriladi.



5. O’quvchilarni baholash.

Ballarni jurnalga qayd etish, izohlash.



6. Uyga vazifa.

Darslikning 580 – 583 mashqlari.



7. Darsni yakunlash.

O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI

QASGQADARYO VILOYATI KITOB TUMANI 1-IMI ning

MATEMATIKA FANI O’QITUVCHISI

ABDIYEV JAXONGIRning

OCHIQ DARS ISHLANMASI

kitob – 2016 yil



DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI

MAVZU: BIR XIL MAXRAJLI KASRLARNI QO’SHISH VA AYIRISH.

TAYANCH SO’ZLAR: kasrlar, qo’shish, ayirish.

MAVZUNING QISQACHA TA’RIFI:

Bir xil maxrajli kasrlarni qo’shish (ayirish) uchun suratlari qo’shiladi (ayriladi), maxraj o’zi yoziladi.



O’QUV JARAYONINI AMALGA OSHIRISH TEXNOLOGIYASI:

Metod: interfaol.

Shakl: nazariy, amaliy.

Vositalar: kompyuter, proektor, ekran, plakat, tarqatma material, test savollari.

Baholash: reyting ball.

DARS /AMALIYOT/NING MAQSAD VA VAZIFALARI:

MAQSADLAR:

Ta’limiy: bir xil maxrajli kasrlarni qo’shish va ayirishni o’rgatish; xossalardan foydalanib, mustaqil misollarni bajarish ko’nikmasini hosil qilish.

Tarbiyaviy: mavzu davomida o’quvchi fanga qiziqishini oshirish; boshqa fanga va hayotga bog’lash; ma’naviy, estetik tarbiya berish.

Rivojlantiruvchi: mavzu orqali kasbga yo’naltirish. Test bilan ishlash ko’nikmasini hosil qilish; erkin fikrlashga o’rgatish.



DARS JARAYONI VA UNING BOSQICHLARI

ISHNING NOMI

BAJARILADIGAN ISH MAZMUNI

VAQT

1-bosqich: Tashkiliy qism

Salomlashish. Davomatni aniqlash. Ma’naviyat daqiqasi.

3 min

2-bosqich: Refleksiya. Extiyojlarni aniqlash.

Matematik diktant.

6 min

3-bosqich: Yangi mavzu bayoni

Test savollari. Slayd.

20 min

4-bosqich: Mustahkamlash

“Aqliy hujum”

11 min

5-bosqich: Baholash.

Dars yakuni.



“Kutuvlar”

3 min

6-bosqich: Uyga vazifa

759 – 761 misollar. № 6 test.

2 min

MAVZUSI: BIR XIL MAXRAJLI KASRLARNI QO’SHISH VA AYIRISH

Darsning maqsadlari:

Ta’limiy maqsadi:

bir xil maxrajli kasrlarni qo’shish va ayirishni o’rgatish; xossalardan foydalanib, mustaqil misollarni bajarish ko’nikmasini hosil qilish.



Tarbiyaviy maqsadi:

mavzu davomida o’quvchi fanga qiziqishini oshirish; boshqa fanga va hayotga bog’lash; ma’naviy, estetik tarbiya berish.



Rivojlantiruvchi maqsad:

mavzu orqali kasbga yo’naltirish. Test bilan ishlash ko’nikmasini hosil qilish; erkin fikrlashga o’rgatish.



Darsning rejasi:

  1. Tashkiliy qism.

  2. Matematik diktant.

  3. Uy vazifasini tekshirish.

  4. Misollar bajarish.

  5. Matematik texnologiyani qo’llash..

  6. Dam olish daqiqasi.

  7. Test savollari bilan ishlash.

  8. Darsni xulosalash.

Dars navbatchi ahboroti bilan boshlanadi. O’quvchilarning darsga tayyorgarligi kuzatiladi.

Ma’naviyat daqiqasi

1) Ma’naviyatli o’quvchi qanday bo’lishi kerak?

2) I.Karimovning asarini bilasizmi?

3) Matematika so’zini ma’nosini ayting.

Sinf o’quvchilari uch guruhga bo’linadi, guruhlar nomlanadi va o’z guruhlariga ta’rif berishadi.



O’tilgan mavzuni so’rash. Matematik diktant.

KASR SONLAR XOSSALARI

To’g’ri kasr deb ... ga teng bo’lgan kasr sonlarga aytiladi.

Noto’g’ri kasr deb ... ga teng bo’lgan kasr sonlarga aytiladi.

Aralash sonlar deb ... ga teng bo’lgan kasr sonlarga aytiladi.

Uy vazifa javobi doskaga yozib qo’yiladi, o’quvchilar bir birini daftarini tekshiradilar.

685 – misol.

700 – misol.

1.

2.

3.

4.



1.

2.

3.

4.



2. Og’zaki savol – javob.

Savollar.



  1. Bir xil maxrajli kasrlar qanday qo’shiladi?

  2. Bir xil maxrajli kasrlar qanday ayriladi?

  3. Surati va maxraji o’zaro teng kasr nimaga teng?

  4. Bir xil maxrajli kasrlar qanday taqqoslanadi?

  5. Bir xil maxrajli kasrlarni qo’shish qoidasi qanday yoziladi?

  6. Bir xil maxrajli kasrlarni ayirish foidasi qanday yoziladi?

Bu savol – javoblar orqali o’tilgan mavzularga doir bilimlar mustahkamlab olinadi.

3. Matematik diktant.

O’qituvchi sinf o’quvchilarini 1- va 2- qatorga ajratib, misollarni navbatma-navbat o’qiydi. O’quvchilar daftarlariga yozadilar. Bu misollarni yechish uchun ularga vaqt beriladi. Birozdan keyin o’qituvchi o’qigan misollar ekranda namoyish etiladi. Diktantlar almashtirilgan holda ekrandagi javoblar orqali tekshiriladi.



MATEMATIK DIKTANT

I qator

II qator

1.

2.

3.

4.



1.

2.

3.

4.



4. Misol va masalalar yechish.

Darslikdagi 748, 749, 750, 751-misollar va 752, 753-masalalar yechiladi. O’quvchilar doskaga chiqariladi.



748-misol. Amallarni bajaring:

1. ;

2. ;

3. ;

4. ;

5. ;

6. .

749-misol.

1.

2.

3.

4.

752-masala.

Bir to’pda m mato, ikkinchisida esa undan m kam mato bor. Ikkala to’pda jami qancha mato bor?



Echish: 1) m.

2) m.

Javob: ikkala to’pda jami m mato bor.

755-masala.

Birinchi son ga teng. Ikkinchi son undan ga ortiq. Uchinchi son shu ikkala son yig’indisidan ga kam. Uchala son yig’indisini toping.



Echish: 1-son: ;

2-son: .

3-son: .

Demak, .

Javob:

5. Mustaqil ish (“Tushunchalar tahlili” asosida)

O’quvchilarning har biriga 3 tadan savol yozilgan kartotekalar tarqatiladi. Kartotekalar jadval shaklida berilgan. Jadvalning chap tomonida tushunchaning mazmuni berilgan. Jadvalning o’ng tomoniga o’quvchilar shu mazmunga mos keladigan tushunchani yozishlari kerak.

Biroz vaqtdan so’ng o’quvchilar javoblarini ekrandagi javoblar bilan taqqoslaydilar.

I qator

t/r

Mazmuni

Tushuncha

1

Surati maxrajidan kichik bo’lgan kasr

To’g’ri kasr

2

Aylanani teng ikkiga bo’ladi

Diametr

3

Kasr chizig’i ustida turgan son

Surat



II qator

t/r

Mazmuni

Tushuncha

1

Surati maxrajidan katta bo’lgan kasr

Noto’g’ri kasr

2

To’rtdan bir ulush

Chorak

3

Kasr chizig’i ustida turgan son

Surat

6. Dam olish daqiqasi.

Quyida berilgan so’zlarga mos bitta harfni qo’yib, ularni o’rnini almashtiring, natijada matematika bilan bog’liq atamalar hosil bo’lsin.



So’zlar

Javobi

unut

butun

ark

kasr

satr

surat

mis

qism

ushu

ulush

miya

yarim

7. Testlar bilan ishlash.

Ekranda testlar namoyish etiladi.



1.

Quyidagi sonlardan qaysi biri katta?




A. 445

B. 436

C. 460

D. 400

2.

Quyidagi sonlardan qaysi biri kichik?




A. 1789

B. 1897

C. 1798

D. 1779

3.

Qaysi holda 56783 soni o’ngacha aniqlikda yaxlitlangan?




A. 56800

B. 56780

C. 57000

D. 60000

4.

Nechta ikki xonali son 15 ga qoldiqsiz bo’linadi?




A. 4 ta

B. 5 ta

C. 7 ta

D. 6 ta

5.

Sutkaning choragi necha soat bo’ladi?




A. 6 soat

B. 12 soat

C. 3 soat

D. 4 soat

6.

kasrning butun qismi nechaga teng?




A. 5

B.

C.

D.

7.

4aralash sonni noto’g’ri kasr ko’rinishida yozing.




A.

B.

C.

D.

8.

Kasrni qo’shing:




A.

B.

C.

D.

9.

Kasrni ayiring:




A.

B.

C.

D.

8. Dars o’qituvchi tomonidan umumlashtiriladi va xulosalanadi.

Darsda faol ishtirok etgan o’quvchilarni javoblari izohlanadi va baholanadi. Baholar jurnal va kundaliklarga qo’yiladi.



9. Uyga vazifa.

759 – 761 misollar. № 6 test.



O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI

QASGQADARYO VILOYATI KITOB TUMANI 1-IMI ning

MATEMATIKA FANI O’QITUVCHISI

ABDIYEV JAXONGIRning

OCHIQ DARS ISHLANMASI

kitob – 2016 yil



TEXNOLOGIK XARITA

Mavzu

ODDIY KASRLAR.

Maqsad,vazifalar

1.Oddiy kasrlarga doir masalalar yechish haqida tushuncha berish

2.Kasbiy va ahloqiy tarbiya elementlarini singdirish,o’zaro hamkorlik, faollik va madanyatlikka o’rgatish.

3.Ularni idrok qilishga ,mustaqil fikrlashga o’rgatish


O’quv jarayonining mazmuni

1. Oddiy kasrlarga doir masalalar yechishning ahamiyatini tushuntirish,amalda Oddiy kasrlardan foydalana olish.Fan yangiliklari haqida tushuncha berish

2.Mavzuga oid masalava misollar yechish.



O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi

Vosita:darslik,chizma

Metodi: interfaol,aqliy hujum,Bumerang usuli,bahs-munozara dars turlaru uy’g’unligi.

Nazorat:og’zaki nazorat,savol-javoblar,masalalar yechish


Kutiladigan natijalar

O’qituvchi: Oddiy kasrlarga doir masalalar yechish haqida tushuncha berish va mavzu haqida bilim va malaka,ko’nikma hosil qilish.

Oquvchi: Oddiy kasrlarga doir masalalar yechish bilimlarini amalda qo’llay olish.



Kelgusi rejalar

O’qituvchi:Yangi pedtexnologiyalarni o’zlashtirish va darsda tatbiq etish, takomillashtirish.Mavzuni hayotiy voqealar bilan bog’lash pedagogik mahoratini oshirish;

O’quvchi:mavzu asosida qo’shimcha materiallar topadi va o’rganadi.



Mavzu: ODDIY KASRLAR.

Darsning maqsadi: O’quvchilarga oddiy kasr haqida tushuncha berish, bilimini oshirish.

Rivojlantiruvchi maqsad: oddiy kasr haqida tushunchaga ega bo’lish, kasrning surati, maxraji va kasr chizig’ini ma’nosini bilish.

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni vatanparvarlik ruhida ulg’aytirish milliy urf-odatlarimizga hurmatda bo’lishga chorlash.

Darsning borishi:

a)salomlashish.

b)davomatni aniqlash.

c)vazifani tekshirish, o’tilganlar yuzasidan savol-javoblar, tarqatmali materiallar.



Darsning turi: interfaol usulda.

Darsning metodi: bahs munozara, Bumerang.

Darsning jihozi: doska, chizma, formulalar.

Dars bayoni.

ko’rinishidagi sonlar oddiy kasr deyiladi. Ma’nosiga ko’ra k va n lar natural sonlardir.

AB kesmani chizing va uni teng 2 bo’lakka bo’ling.

A C B

A C C B

Mana shu ikki bo’lakdan biri AC yoki CB AB kesmaning ikkidan bir qismini (ulishi bo’lagi) ni tashkil etadi.

Bitta ulush yoki bir nechta teng ulushlar yig’indisi kasr son deyiladi.



yozuvda chiziqcha ustidagi son kasrning surati,tagidagi son kasrning mahraji deyiladi.

O’qilishi: sakkizdan uch



ikkidan bir

Darsni mustahkamlash:

549-misol.

Kasr ko’rinishida yozing.1) beshdan uch

2) yettidan besh

3) yuzdan yetti

4) yuzdan bir

550-misol.

Uzunligi 3 sm ga teng AB kesmani bir butun deb oling va undan kasrlarga mos kesmalarni belgilang.

554-misol.

Son nurida ushbu kasrlarni belgilang.

1) 2) 3) 4) 5) 6)



Sonlar





17

Natural son










To’g’ri kasr










Noto’g’ri kasr










Darsni yakunlash: uyga vazifa 556- va 558- misollarni yechish
Download 285,59 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish