Darsning texnologik xaritasi
Mavzu: Ilk saboq. (Raim Farhodiy)
|
Mavzuga doir tayanch tushunchalar: Maktab , ustozlar , ilm , aql – u odob, tarbiya.
Soatlar soni : 1 soat.
|
Mavzuning qisqacha ta`rifi: She`rda maktab, uning ta`lim – tarbiyaviy vazifasi, ustozlar, ilm ziyosi, farzandning Vatan kelajagi uchun xizmati haqida so`z boradi.
|
O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: Suhbat,didaktik o`yinlar,muammoli izlanish,tushuntirish,munozara,ifodali o`qish.
Shakl: Jamoa,guruh bilan ishlash.
Jihoz: Darslik, shoir Raim Farhodiyning surati, maktab, dars jarayoni ifodalangan rasmlar, A 4 formatli qog`oz , markerlar..
Nazorat: O`quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi.
Baholash: O`quvchilar reytingi dars oxirida e`lon qilinadi.
|
Darsning maqsad va vazifalari
|
Maqsadlar:
Ta`limiy: O`quvchilarning she`rni ifodali, to`g`ri o`qish malakasini rivojlantirish,nutq boyligini oshirish.
Tarbiyaviy: O`quvchilarni tartib – intizomga o`rgatish, bilim olishga yo`llash, maktab va ilmning bolalar hayotidagi o`rni bilan tanishtirish.
Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning to`g`ri,ifodali o`qish malakalarini rivojlantirish.
Tartib – intizomga rioya qilish hissini tarkib toptirish.
|
Kutilayotgan natija
|
Dars yakunida o`quvchilar she`rni to`g`ri va ifodali o`qish malakasiga ega bo`ladilar. Shu bo`limda o`rgangan bilimlarini sinovdan o`tkazadilar. Maktab, ilm, muallim , ta`lim olishga doir tushunchalar tarkib topadi.
|
Dars jarayoni va texnologiyasi
|
Ishning nomi
|
Bajariladigan ish mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich Tashkiliy qism
|
O`quvchilar davomati aniqlanadi.Sinfning darsga tayyorligi tekshiriladi.
|
Suhbat
|
1 daqiqa
|
2-bosqich (Reflek-siya) ehtiyojlarni aniqlash
|
Dars davomida rioya qilish lozim bo`lgan qoidalar belgilanadi.Dars shiori ishlab chiqiladi
|
Munozara
|
2 daqiqa
|
3-bosqich Darsning borishi
|
1. O`tgan mavzu so`rab baholanadi.
2.Yangi mavzu haqida umumiy ma`lumot berish.
3.Shoir ijodi haqida qisqacha suhbat o`tkazish.Yangi mavzuni e`lon qilish.
4. She`rni ifodali o`qib berish va mazmunini tushuntirish.
5.Lug`at ishi.
6.She`r mazmuni haqida suhbat o`tkazish.
7.She`r o`quvchilarga o`qitiladi, mazmuni so`raladi.
8.Topshiriq bilan o`qish.
|
Savol – javob
Suhbat
Ifodali o`qish
Suhbat
Muammoli izlanish
|
4 daqiqa
3 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
2 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
3 daqiqa
|
4-bosqich
Guruhda ishlash
|
O`quvchilar guruhlarga bo`linib, topshiriq asosida ishlaydilar.
Darslikdagi mavzuga doir qo`shimcha materiallar bilan ishlanadi.
Muhokama.
|
Suhbat
Didaktik o`yin
Savol - javob
|
15 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
|
Kengayti - rish
|
She`rda tasvirlangan jarayonni rasmda ifodalash va she`rning asosiy mazmunini aniqlash topshirig`i beriladi.
|
Mantiqiy
fikrlash
|
2 daqiqa
|
Baholash
|
O`quvchilarning darsga ishtiroki va ijodkorligi, faolligi, savollarga bergan javobi,o`qish tezligiga qarab ball qo`yib boriladi va dars yakunida umumiy ballar e`lon qilinadi.Faol va bilimdon o`quvchilar rag`batlantiriladi.
|
Tushun-tirish
|
1 daqiqa
|
Darsning borishi:
I .Tashkiliy qism.
Salomlashish.
So`zlarning eng shirini,
Ochiq aytay sirini,
Odob bog`in sharbatin,
Qalb gavharin qimmatin,
Qo`l berib shu so`z bilan,
Dillar qulfin ochamiz.
Aql nurin sochamiz.
Qaysi shirin so`z ekan?
Assalomu alaykum!
____Bolajonlar omonmisiz?
Bugun darsga tayyormisiz?
____ Ha, ustozjon, omonmiz,
Bugun darsga tayyormiz!
Davomatni aniqlash.
O`quvchilarni darsga hozirlash.
II.Uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash.
Uyga berilgan vazifa Kavsar Turdiyevaning “ Yodlasam bo`lmasmidi?” she`rini yoddan so`rab baholash. Savol – javob o`tkazish:
1.She`rdagi o`quvchi nima uchun xayol surib qoldi?
2.She`r qahramoni o`rnida siz bo`lsangiz nima qilar edingiz?
3.She`r qahramoni sizga yoqdimi?
Yangi mavzu e`lon qilinishidan oldin shoir haqida qisqacha suhbat o`tkaziladi.
“ Bosh harflar zanjiri” o`yini o`tkaziladi.
Multimediali ilova yordamida o`quvchilar topishmoqlar javoblarini topadilar.
Do'stlaringiz bilan baham: |