Darsning maqsadi: Ta’limiy maqsad



Download 94.23 Kb.
Sana28.06.2017
Hajmi94.23 Kb.
Darsning mavzusi: “ Gap bo’laklari”

Darsning maqsadi:

1.Ta’limiy maqsad: O’quvchilarda gap bo’laklari yuzasidan bilim, malaka, ko’nikma hosil qilish.

2.Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilar milliy g’urur, insonparvarlik, vatanparvarlik hususiyatlarini shakllantirish.

3.Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarda mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini shakllantirish

Dars turi: aralash

Dars metodi: klasster, aqliy hujum, o’yin

Dars jihozi: mavzudoirasidagi ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar

Darsning borishi:

Tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlash, arsga tayyorgarlik darajasini aniqlash

O’tilgan mavzuni takrorlash: O’tilgan mavzu savol-topshiriqlar orqali takrorlanadi.

O’qituvchi: -Qani, ayting o’quvchim?

O’tilgan darsda biz qanday mavzu o’tgan edik?

1- o’quvchi: -Ustoz, O’tgan darsda biz

Mustahkamlashni o’tgan edik.

O’qituvchi: - Nimani mustahkamlagan edik

2- o’quvchi: Gapning ifoda maqsadiga ko’ra turlari.

O’qituvchi: - Juda yaxshi.



  • Qani, kim aytadi qanday turlari bor ekan?

Klaster usulida to’ldiriladi:

So’ng mavzu umumlashtiriladi.

O’qituvchi: - Demak, biz o’zimiz bilmagan narsalarni boshqalardan soraymiz yoki o’zimiz bilgan axborotni tinglovchiga yetkazamiz, shundaymi, demak, xulosa shuki,ana shunday vaziyatlarda biz maqsadimizga muvofiq keladigan gap shakllaridan birini tanlaymiz.



Yangi mavzu bayoni: - Quyidagi so’roqlar asosida gap tuzing:

Kim? Ega


Qachon ? hol

Qanday? Aniqlovchi

Kim bilan? To’ldiruvchi

Nima qildi? Kesim



  • Yaxshi, bu so’roqlarga javob bo’lgan savollar gapning nimasini tashkil qilar ekan?

  • Gap bo’lagini?

  • Juda yaxshi

  • Ona tilida nechta gap bo’lagi bor?

  • 5 ta.

  • Ular qaysilar ekan?

-Juda yaxshi, endi nazaruy xulosa chiqaramiz.Gap bo’laklarida ma’lum so’roqqa javob bo’luvchi mustaqil so’z yoki so’zlar birikmasi gap bo’laklari deb ataladi. Ya’ni slaydlar orqali ko’rsatiladi:

-Kesim gapning mantiqiy markazi. U boshqa bo’laklarsiz ham gap bo’la oladi. Shuning uchun gapning boshqa bo’laklari bevosita kesimga bog’lanib keladi. Faqat aniqlovchidan tashqari.

-O’quvchilar biz har bir gap bo’laklarini chizmalar orqali ifodalaymiz to’g’rimi? Ular qaysilar?

Ega___________

Kesim ===================
To’ldiruvchi _ _ _ _ _ _ _

Aniqlovchi

Hol • • • • • • • • •TO’LDIRUVCHI

KESIM

EGA

ANIQLOVCHI

HOL

Mavzu yangi vositalar orqali tushuntirilgach, mavzuni mustahkamlovchi mashqlarni bajarishga o’tiladi. 113-mashq. Quyidagi jadval asosida gaplar tuzing:



Kim?

Kim bilan?

Qayerga?

Nima qildik?

Biz

O’qituvchimiz bilan

muzeyga

bordik

114-mashq sharti bo’yicha bajarish topshiriladi.

115-mashqda so’zlarni o’ni-o’rniga qo’yib gap hosil qilish vazifasi topshiriladi.

Mashqla r bajarib bo’lingach mavzuni mustahkamlovchi savol- topshiriqlar ustida ishlanadi.

1. Gap bo’laklari deb nimaga aytiladi?

2. Ona tilida qanday bo’laklar bor?

3. _______ _ _ _ _ _ _ ============== .

_________ ============== .

________ . . . . . . . . . . ============== . Quyidagi qoliplar asosida gaplar tuzing.

Baholash: Faol o’quvchilar bilimi baholanib, izohlanadi.

Uyga vazifa: 117-mashq. “Men ardoqlaydigan fazilat” mavzusida matn yaratib, unda ishtirok etgan bo’laklarni aniqlab kelish.

“Tasdiqlayman”

307- DIUM rahbari

_________S.A.Bochkaryova


Yashnobod tumani 307-DIUM

ona tili va adabiyot o’qituvchisi

Hakimova T.I. ning

Gap bo’laklari” mavzusidagi

fan oyligi uchun tayyorlagan ochiq dars ishlanmasi.


d:\1. jamoliddinxon-tegmang\0. slaydlar - 5-9 adabiyot\rasm\h.jpg

Toshkent 2016


Do'stlaringiz bilan baham:


Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2019
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa