Dars raqami 3
Mavzu: Kompyuter fanlari. Ma `lumot. Axborot turlari va uni qayta ishlash usullari.
Darsning maqsadi : "axborot", "axborot" tushunchalari, axborot xususiyatlari, axborot turlari va bilan tanishtirish mavjud usullar uni qayta ishlash;
Vazifalar:
Ta'lim: o'quvchilarga axborot tushunchasini, ma'lumotlarning xususiyatlarini, axborot turlarini va uni qayta ishlashning mavjud usullarini o'zlashtirishga yordam berish, kompyuterda ishlashni boshlash uchun zarur bo'lgan birinchi asosiy tushunchalarni berish, sichqoncha, ko'rsatgich, tugma, asosiy menyu, asosiy oyna tushunchasi, sichqonchani ishlatishni o'rgatish va vizual vositalarni boshqarish, sichqonchaning uchta asosiy harakatini - bosish, ikki marta bosish, yig'ish va cho'zish.
Rivojlanmoqda: kognitiv qiziqishlarni rivojlantirish, sichqoncha va klaviatura bilan ishlash ko'nikmalari, o'zini tuta bilish, yozuvlarni yozish qobiliyati;
Ta'lim: o'quvchilarning axborot madaniyatini tarbiyalash, diqqat, aniqlik, intizom, qat'iyatlilik.
Darsning didaktik asoslari :
O'qitish usullari: tushuntirish va tasviriy.
Dars turi: yangi materialni tushuntirish;
Talabalarning tarbiyaviy ishining shakllari: individual ish.
Uskunalar: doska, kompyuter, asosiy yozuvlar, kompyuter taqdimoti.
Dars rejasi:
Tashkilot lahza (1 daqiqa);
Bilimlarni yangilash. (3 daqiqa)
Yangi materialni tushuntirish (20 min.);
Amaliy ish (12 min.);
Uy vazifasi (2 daqiqa);
Talabalarning savollari (5 daqiqa);
Dars xulosasi (2 daqiqa)
Darslar davomida:
Dars bosqichlari
O'qituvchi faoliyati
Talabalar faoliyati
Tashkilot lahza
- salomlashish, hozir bo'lganlarni tekshirish;
Dars mavzusi, uning maqsad va vazifalarini etkazish;
Qisqa tadbirlar rejasi.
Darsga dars mavzusini yozing.
Bilimlarni yangilash
O'tgan darsda biz "informatika" atamasining paydo bo'lishi haqida gaplashdik. Keling, "informatika" qaerdan paydo bo'lganini, qanday fan ekanligini, nimani o'rganishini va kompyuter nima ekanligini eslaylik.
Kompyuter fanlari- bu texnik fan, bu kompyuter yordamida ma'lumotlarni saqlash, o'zgartirish va uzatish jarayonlari bilan bog'liq faoliyat doirasini belgilaydi.
Kompyuter – universal qurilma axborotni qayta ishlash uchun.
Ya'ni, biz kompyuter yordamida axborot bilan ishlashni o'rganamiz. Shuning uchun, bugun biz ma'lumot nima haqida gaplashamiz.
O'qituvchining hikoyasi.
O'quvchilar ta'riflarni daftarga yozib oladilar.
Yangi materialni tushuntirish
Atrofimizdagi dunyoni bilib, har birimiz bu haqda o'z fikrimizni shakllantiramiz. Har kuni biz yangi narsalarni o'rganamiz - biz ma'lumot olamiz. Lotin tilidan tarjima qilingan "ma'lumot" atamasi "tushuntirish, taqdimot, ma'lumot to'plami" degan ma'noni anglatadi. Axborot - juda katta va chuqur tushuncha, unga aniq ta'rif berish oson emas.
Siz olgan ma'lumotlar turli manbalar: O'qish, tinglash, teleko'rsatuvni ko'rish yoki rasmga qarash, biror narsaga tegish yoki taomni tatib ko'rish.
Ma'lumot odamga atrofidagi dunyo haqida ma'lumot beradi. Hozirgi kunda insoniyat juda ko'p ma'lumot to'plagan! Hisob -kitoblarga ko'ra, yaqin vaqtgacha inson bilimining umumiy miqdori har 50 yilda ikki baravar ko'paygan. Endi har ikki yilda axborot hajmi ikki barobar ortadi. Bu ma'lumotni o'z ichiga olgan ulkan kutubxonani tasavvur qiling! Insonning ma'lumotni to'g'ri qabul qilish va qayta ishlash qobiliyati ko'p jihatdan uning atrofidagi dunyoni bilish qobiliyatini belgilaydi.
Atrofimizdagi dunyo har xil tasvirlar, tovushlar, hidlar bilan to'la va bu ma'lumotlarning barchasi odamning ongiga uning hislari: ko'rish, eshitish, hid, ta'm va teginish orqali etkaziladi. Ularning yordami bilan odam har qanday ob'ekt, tirik mavjudot, san'at asari, hodisa va boshqalar haqidagi birinchi tasavvurini shakllantiradi.
Ko'z orqali odamlar vizual ma'lumotlarni idrok etadilar;
Eshitish organlari ma'lumotni tovushlar shaklida etkazib beradi;
Xushbo'y hid sizni hidlashga imkon beradi;
Taom organlari ovqatning ta'mi haqida ma'lumot olib yurishadi;
Do'stlaringiz bilan baham: |