Dars maqsadi: a ta’limiy maqsad



Download 43 Kb.
Sana12.01.2020
Hajmi43 Kb.
#33419
Bog'liq
1 sinf x tovush va x x harflari (1)

Dars sanasi: Sinf: 1-“____”

Fan nomi: Alifbo

Dars mavzusi: X tovush va X x harflari.

Dars maqsadi:

a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, X tovushi va X x harflari haqida bilim va ko’nikma hosil qilish

  1. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarning vatanga bo’lgan muhabbat tuyg’ularini tarbiyalash

  2. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish

Dars turi: aralash

Dars uslubi: kichik guruhlarda ishlash, yakka holda ishlash

Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, harf xaltasi, kesma harflar, „Alifbe“ varag’iga moslab ishlangan ko’rgazmali qurol

Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,

Shundan bilursankim ilm bepoyon.

Dars jarayoni va texnologik xaritasi


Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich

Tashkiliy qism

Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi.


Savol-javob

3 minut

3-bosqich Yangi mavzu bayoni

O’quvchilarning maktabga moslashuvini aniqlash

O’tilgan mavzuni mustahkamlash

X tovushi va X x harflari haqida tushuncha berish

Yaxshi bola” matnini o’qish



Tushuntirish, izlanish

Og’zaki savol-javob

31 minut

4-bosqich Mustahkamlash

X harfi bilan boshlanadigan so’zlarni aytish va rasm asosida tushuntirish

X tovushini talaffuz qildirish

Muammoli izlanish

6 minut

5-bosqich rag’batlantirish

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




3 minut

Darsning borishi:

1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi

O’tilgan mavzu yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi:



  • O’tgan darsimizda qaysi tovushni o’rgangan edingiz?

  • Viloyat so’zi necha bo’g’inli?

  • V tovushini cho’zib aytib bo’ladimi?

  • Vodiy, tovus so’zlarini bo’g’inlarga ajratib yozib bering

  • Vatan she’rini yoddan aytib bering

Takrorlash orqali o’quvchilar bilimini mustahkamlash.

Harflar lentasidagi harflar bir boshdan o’qib takrorlanadi.

3. Yangi mavzuni tushuntirish

O’quvchilar diqqati doskaga jalb qilinadi. Yangi mavzu e’lon qilinadi. Xo’roz rasmi ko’rsatilib ularning nomi o’quvchilardan so’raladi.

  • Rasmda nima tasvirlangan?

  • Xo’roz qaysi turkumga kiradi?

  • Parrandalardan yana qaysilarini bilasiz?

  • Xo’rozni nima uchun “budilnik” deyishadi?

Savol-javobdan keyin ushbu so’zlar talaffuzidagi x tovushi haqida aytiladi.

X tovushining hosil bo’lish o’rni va undosh tovush ekanligi aytiladi. O’rganilgan x tovushining talaffuzi, bu tovushning yozuvdagi ifodasi o’quvchilarga yozib ko’rsatiladi. X harfi bilan boshlanadigan so’zlardan aytiladi. x tovushi talaffuz qildiriladi.

Berilgan so’zlar bo’g’inlarga bo’lib o’qiladi:

Xat pax-ta Xo-razm Xo-liq

Xa-bar tax-ta Jiz-zax Xur-shi-da

Xo’-roz gul-xan Bu-xo-ro Xay-rul-la

Rasmlarga qarab ularning nomi katakchalarga yoziladi:

Xur –mo, xanjar

Matn ifodali o’qib beriladi. Ma’nosi tushuntirib beriladi:

YAXSHI BOLA

Yaxshi bola o’qishni va mehnatni sevadi. Yomonlar suhbatidan qochadi. Yaxshilar suhbatiga intiladi. Ozoda va orasta yuradi. Salom va odobni kanda qilmaydi. Vaqtni qadrlaydi. Hammaga yaxshilikni xohlaydi.
O’quvchilar ham matnni o’qiydilar.

- Yaxshi bola qanday bo’lishi kerak?

- Siz yaxshi bola bo’lishga harakat qilasizmi?

- Vaqtni qadrlash deganda nimani tushunasiz?

4. Dam olish daqiqasi

IV.Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol va topshiriqlar

X harfi daftarga yoziladi. Xato, xum so’zlari ham bir qatordan yoziladi

V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.



Download 43 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish