SAMARQAND VILOYATI SAMARQAND
TUMAN 2-son IXTISOSLASHTIRILGAN UMUMTA`LIM MAKTAB BOSHLANG`iCH SINF O`QITUVCHISI sAttorova sanobarNING
FANIDAN
BIR SOATLIK OCHIQ
DARS ISHLANMASI
Samarqand 2016 yil
Darsning texnologik xaritasi
Mavzu
|
Otlarda birlik va ko`plik
|
Mavzuga doir tayanch so`zlar
|
Kim? nima? Kimlar? Nimalar?shaxs, bola, buvijon, ota, qor, chana, dehqon, bog`bon, kasbga oid so`zlarga so`roq berib, ularni farqlashni o`rganish
|
Mavzuning qisqacha ta’rifi
|
O'quvchilarni birlik va ko'plikdagi otlar bilan tanishtirish, birlikdagi otlar bilan ko'plikdagi otlarni farqlash, mashqlarni to`g`ri bajarish va husnixat asosida yozish malakasini rivojlantirish;
|
O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
|
Metod: : ,,Blits”so`rov metodi,Tarmoqli klaster”,,Charxpalak”metodlari asosida
Shakl: jamoa, guruh bilan ishlash.
Jihoz: mavzuga oid rasmlar,videofilmlar, multimediyalar, tarqatmalar asosida.
Nazorat: o`quvchilarni darsda faolligi kuzatilib, husnixatlari nazoratga olinadi.
Baholash: o`quvchilar baholanib, rag`batlantirilib, reytingi dars oxirida e`lon qilinadi.
|
Darsning maqsad va vazifalari
|
Ta’limiy maqsad:o'quvchilarni birlik va ko'plikdagi otlar bilan tanishtirish, birlikdagi otlar bilan ko'plikdagi otlarni farqlash, mashqlarni to`g`ri bajarish va husnixat asosida yozish malakasini rivojlantirish;
Tarbiyaviy: o`quvchilarda do`stlik, hamjihatlik, kasblarga nisbatan mehr, sinf jihozlarini avaylab asrash kabi ijobiy sifatlarni tarbiyalash;
Rivojlantiruvchi: birlikdagi va ko`plikdagi otlarni farqlash ko`nikma va malakalarini rivojlantirish.
|
Kutilayotgan natija
|
Dars yakunida o`quvchilar kim? nima? Kimlar? Nimalar? so`roqlariga javob berish malakasiga ega bo`lishadi.Birlikdagi va ko`plikdagiotlarni farqlashni o`rganadilar. O`quvchilarda do`stlik, hamjihatlik, kasblarni sevish xususiyatlarini shakllanadi
|
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ish mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
I bosqich
Tashkiliy qism
| -
Salomlashish, yil fasllari haqida suhbat.
-
O`quvchilar davomati aniqlanadi.
-
Har bir o`quvchining darsga tayyorgarligi tekshiriladi.
|
Suhbat
|
3 daqiqa
|
II bosqich
O`tilgan mavzuni so`rash va mustahkamlash
|
Dars davomida rioya qilish lozim bo`lgan: husnixat bilan yozish, mashqlarni bajarishga faol qatnashish, dars shiori ishlab chiqish;
O`tilgan darsni ,,Tezkor savol- javob” metodi orqali so`rab baholash;
|
Munozara
|
5 daqiqa
|
III bosqich
Yangi mavzu bayoni
|
1. Yangi mavzu otishga tayyorgarlik ko`rish;
2. O`qituvchi ot so`z turkumi,haqida tushuncha beradi va birlikdagi hamda ko`plikdagi otlarni farqlashni ko`rgazmalar orqali tushuntiradi
3.“Tarmoqli klaster” usuli orqali o`quvchilar bilimi tekshiriladi;
4. Mashqlar bajariladi;
|
Suhbat
Musobaqa
Suhbat
Husnixat
Og`zaki savol-javob
|
20 daqiqa
|
IV bosqich
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
Yangi mavzuni turli o`yinlar orqali mustahkamlanadi.,,Charxpalak” metodi orqali mustahkamlanadi.
|
Didaktik o`yin
|
7 daqiqa
|
V bosqich
Baholash.
Dars yakuni
|
O`quvchilarning darsda ishtiroki hisobga olinib, reytingi e’lon qilinadi va dars yakunlanadi. Rag`bat kartochkalari beriladi.
|
Og`zaki
|
3 daqiqa
|
VI bosqich
Uyga vazifa
|
223-mashq tushuntiriladi.
|
Tushuntirish
|
2 daqiqa
|
Darsning borishi
-
Tashkiliy qism.
O`qituvchi sinfga kiradi. O`quvchilar bilan salomlashadi.
O`qituvchi: Aziz oquvchilar, bugun kim navbatchi?
O`quvchi: Bugun men navbatchi.
O`qituvchi: Yilda nechta fasl bor?
O`quvchi: 4 ta.
O`qituvchi: Hozir qaysi fasl?
O`quvchi: Qish fasli.
O`qituvchi: Qish faslida qaysi buyuk allomalarni tavallud topgan kunlarini nishonlaymiz?
O`quvchi: G`azal mulkining sultoni Alisher Navoiy va Mirzo Boburning tavallud topgan kunlarini nishonlaymiz?
O`qituvchi: Hozir qaysi oy?
O`quvchi: Fevral oyi.
O`qituvchi bolalarning darsga tayyorgarligini tekshiradi.
O`qituvchi: Aziz bolajonlar, darsga hamma tayyormi?
Hamma o`quvchilar o`quv qurollari borligini ya’ni: daftar, darslik, kundalik, ruchka, qora qalamlarini tekshirib chiqadi.
O`qituvchi: Demak, hamma darsga tayyor. Bolajon, bizlar dars davomida nimalarga, qaysi qoidalarga rioya qilishimiz kerak?
O`quvchilar: Biz ona tili darsida asosan husnixat bilan yozish va mashqlarni bajarishga faol qatnashishimiz kerak.
O`qituvchi: Ona tili darsining shiorini aytamiz.
O`quvchilar: Ona tili darsimiz,
Onam tili darsimiz.
O`zbek tilini chuqurroq
O`rganishdir burchimiz.
II. O`tilgan mavzuni so`rash va mustahkamlash.
O`qituvchi: Balli, dono bolalarim. Hozir biz siz bilan,, Tezkor savol- javob” so`rov metodi asosida o`tilgan mavzuni mustahkamlaymiz.
DONOLAR ZUKKOLAR ZIYRAKLAR
Soylar to`lib oqadi,
Qizlar chechak taqadi,
Xushbo`y hidlar sochadi.
Bu qaysi fasl?
Ishlaringiz ,,besh” bo`lsin!
Quvonch sizga yor bo`lsin
Hoy, bolalar ,bolalar,
Chamandagi lolalar
Turnalar hoy turnalar
Pastlab uchingiz
Bizning ko`l va daryolar
Bag`rin quchingiz
III-Yangi mavzuning bayoni:,, Otlarda birlik va ko`plik”.
Shaxs va narsani bildirib kim? yoki nima?so`rog`iga javob bo`lgan so`zlar
ot deyiladi.
Otlar birlik shaklida (o'quvchi, bulbul) va ko'p shaklida (o'quvchilar, bulbullar) qo'llanadi.
Birlikdagi otlar kim? yoki nima? so'rog'iga javob bo`ladi.
Ko'plikdagi otlar kimlar? yoki nimalar? so‘rog'iga javob bo'ladi.
-lar qo'shimchasi birlikdagi otdan ko'plikdagi ot hosil qiladi.
Qoida! Otlar birlik shaklida (o'quvchi, bulbul)
va ko'plik shaklida (o'quvchilar, bulbullar) qo'llanadi.
Birlikdagi otlar kirn? yoki n i m a ? so'rog'iga, ko'plikdagi otlar kimlar? yoki ni malar? so'rog'iga javob bo'ladi.
-lar qo'shimchasi birlikdagi otdan ko'plikdagi otni hosil qiladi. Bir shaxs va narsani bildirgan ot birlikdagi ot, birdan ortiq shaxs va narsani bildirgan ot ko'plikdagi ot ekanini esda tuting!
221- mashq .
Gaplarni o'qing. Ajratib ko'rsatilgan otlarga savol bering.
1. O'quvchi topshiriqni to'g'ri bajardi. 2. O'quvchilar sayohatga tayyorgarlik ko'rdilar. 3. Bulbullar gulzorda sayraydi. 4. Bulbul qafasda yashay olmaydi. 5. Qal-dirg'ochlar ilk bahorda uchib keladi. 6. Ayvonga qaldirg'och uya qurdi. 7. Men o'qigan kitob juda qiziq ekan. 8. Kutubxonada kitoblar saqlanadi.
Bir narsa va shaxsni bildirgan otlar bilan birdan ortiq narsa va shaxsni bildirgan otlarni aniqlang, namunada ko'rsatilganidek ikki ustunga ajratib yozing.
N a m u n a:
Birlikdagi otlar: Ko'plikdagi otlar:
о 'quvchi о 'quvchilar
N
|
Birlikdagi otlar
|
Ko`plikdagi otlar
|
1
|
O'quvchi
|
. O'quvchilar
|
2
|
. Bulbul
|
Bulbullar
|
3
|
qaldirg'och
|
Qaldirg'ochlar
|
4
|
kitob
|
kitoblar
|
Dam olish daqiqasi
Husnixat derlar meni,
Kimki chiroyli yozsa,
Biling shuni do`stlarim,
Maqtayman uni rosa.
Maqollar bahsi
Ilmsiz - bir yashar, Ilmli - ming yashar.
Ona yurting - oltin beshiging.
Izzat tilasang, ko'p dema, . Sihat tilasang, ko'p yema.
Do'st bo'lsang, do'stingning aybini tuzat.
Duo bilan el ko'karar, Yomg'ir bilan yer ko'karar.
El qo'risang, o'zarsan, Qo'rimasang, to'zarsan.
Vaqting ketdi - naqding ketdi.
222- mashq. O'qing.
Qo'shiq kuylar qizaloq,
Tinglar bog'lar, dalalar,
Ovozi sho'x qo'ng'iroq,
Qo'shiq nurday taralar (Rauf Tolib)
Ko`plikdagi otlarni birlikdagi otlarga aylantirib yozing.
Kuylar – kuy
Bog`lar- bog`
Dalalar- dala
IV-Yangi mavzuni mustahkamlash:
,,Charxpalak” metodi asosida
I-guruh
N
|
Birlikdagi otlar
|
Ko`plikdagi otlar
|
1
|
kitob
|
?
|
2
|
qalam
|
?
|
3
|
ruchka
|
?
|
4
|
qog`oz
|
?
|
II-guruh
N
|
Birlikdagi otlar
|
Ko`plikdagi otlar
|
1
|
?
|
olmalar
|
2
|
?
|
noklar
|
3
|
?
|
uzumlar
|
4
|
?
|
qovunlar
|
III-guruh
N
|
Birlikdagi otlar
|
Ko`plikdagi otlar
|
1
|
terak
|
?
|
2
|
chinor
|
?
|
3
|
archa
|
?
|
4
|
qayin
|
?
|
V-Baholash.
Rag`bat kartochkalari orqali o`quvchilar bilimlarini baholash. Baholash marosimida har bir o`quvchining bahosini izohlab berish. Baholash vaqtida o`quvchilarni shaxsiy munosabatlarini emas, balki bilimlarini, sayu-harakatlarini hisobga olish.
VI-Uyga vazifa.
223-mashq. Berilgan qoidani yodda tuting!
Do'stlaringiz bilan baham: |