“Tasdiqlayman”
Maktab direktori: Sh.Hayitboyev
Jizzax viloyati Zomin tumani 45-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi Abdurahmonova Dilfuzaning ona tili fanidan 5-“A”sinfida o‘tadigan bir soatlik ochiq dars ishlanmasi
2018-2019-o‘quv yili
“Tasdiqlayman”
O‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari:
________________. _______
(F.I.Sh.) (Imzo)
“____-” _______________ 2018- yil
Nazariy dars rejasi № 1
Sinf:
|
5-“A”
|
Dars o‘tiladigan sana:
|
|
O‘quv fanining nomi: Ona tili
Mavzu nomi: Gap bo‘laklari
Darsning maqsadlari:
a) ta’limiy maqsad: “Gap bo‘laklari” mavzusi bo‘yicha olingan bilimlarni mustahkamlash, o‘quvchilarga gap bo‘laklari haqida nazariy ma’lumotlar berish, o‘quvchilarda mavzu bo‘yicha bilim, malaka va ko‘nikmalarni hosil qilish.
b) tarbiyaviy maqsad: O‘quvchilarda ma’naviy-axloqiy fazilatlarni tarbiyalash.
v) rivojlantiruvchi maqsad: O‘quvchilarning ilmiy dunyoqarashini, tafakkurini, og‘zaki va yozma nutq malakalarini rivojlantirish, erkin fikrlashga, muammoli vaziyatlar yechimini topishga o‘rgatish, gap bo‘laklariga nisbatan bilim, ko‘nikmalarini boyitish.
Darsdan kutilayotgan natijalar – mavzuni o‘zlashtirgandan so‘ng o‘quvchilar quyidagi bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ladilar:
1. O‘zbek adabiy tilida gap bo‘laklari haqida tasavvurga ega bo‘ladilar.
2. Gap bo‘laklari tarkibiga ko‘ra bosh va ikkinchi darajali bo‘laklarga bo‘linishini bilib oladilar.
3. Gap bo‘laklarining tilimizdagi o‘rni haqida ma’lumot oladilar.
4. Turli xil amaliy-nazariy topshiriqlar, mashqlar asosida gap bo‘laklarining qo‘llanilish holatlarini amalda ko‘radilar.
Dars tipi: aralashgan dars.
Ta’lim metodlari va texnologiyalari: suhbat, “Tushunchalar tahlili”metodi, “Zanjir” metodi, tushuntirish, ko‘rsatish, namuna, og‘zaki va yozma bayon qilish (debat), “O‘z o‘rningni top!” o‘yini, grammatik topishmoqlar, “Teskari test” metodi
Ta’lim shakllari: slaydlar asosida kichik guruhlarda ishlash
Ta’lim usuli: o‘yin va topshiriqlar, matn va mashqlar asosida
Baholash metodlari: rag‘batlantirish va baholash
Axborot manbalari va texnik vositalari: kompyuter, proyektor, ekran, slayd, ko‘rsatmali va tarqatma materiallar, rangli va oq qog‘ozlar, markerlar.
Dars turi: nazariy-amaliy.
Darsga ajratilgan vaqt miqdori: 45 minut.
Darsning borishi.
I. Tashkiliy qism. (5 daqiqa)
a) o‘quvchilar bilan salomlashish;
b) o‘quvchilarni darsga hozirlash;
d) o‘quvchilar davomatini aniqlash;
e) dars shiori hamda kun hikmatini e’lon qilish va uni muhokama qilish.
Dars shiori: Birlashgan daryo bo‘lur, tarqalgan irmoq bo‘lur.
(O‘zbek xalq maqoli)
Abdulla Avloniy
II. Uy vazifasini so‘rash va baholash. (10 daqiqa)
1. O‘quvchilar guruhlarga ajratiladi va ularga nom beriladi.
I guruh: “Bilimdonlar” II guruh: “Zukkolar” III guruh: “Topqirlar”
2. “Tushunchalar tahlili” metodi o‘tkaziladi. Unga ko‘ra guruh sardorlari keltirilgan tushunchalarga mos ta’riflarni jadvalga yozadilar.
“Tushunchalar tahlili” metodi.
Tushunchalar
|
Mazmuni
|
Gap
|
|
Gapning ifoda maqsadiga ko‘ra turlari
|
|
Darak gap
|
|
So‘roq gap
|
|
Buyruq gap
|
|
Istak gap
|
|
His-hayajon gap
|
|
3. “Zanjir” metodi o‘tkaziladi. Unga ko‘ra o‘quvchilar gaplarning ifoda maqsadiga ko‘ra turlariga ketma-ket bittadan gap tuzadilar. Zanjirning halqalarini uzib qo‘ymaslik uchun har bir o‘quvchi gap tuzishi kerak bo‘ladi. Masalan, 1-o‘quvchi: Bugun men darsdan so‘ng kutubxonaga bormoqchiman. 2-o‘quvchi: Siz qanday kitoblarni yoqtirasiz? va hokazo.
III. Yangi mavzu bayoni. (15 daqiqa)
1. O‘quvchilar mavzu bilan tanishtiriladi. Yangi mavzu slaydlar asosida tushuntiriladi.
2. Mavzu bo‘yicha nazariy ma’lumotlar beriladi, misollar keltiriladi.
Bilib oling. Gap tarkibida ma’lum so‘roqqa javob bo‘luvchi mustaqil so‘z yoki so‘zlar birikmasi gap bo‘laklari hisoblanadi.
Gap bo‘laklari ikki turga bo‘linadi:
Bosh bo‘laklar
Ikkinchi darajali bo‘laklar
Ega
Kesim
Hol
To‘l-diruv-chi
Aniq-lov-chi
Slaydda turli xil rasmlar o‘quvchilarga ko‘rsatiladi O‘quvchilar rasmlar asosida gaplar tuzib, gaplardan gap bo‘laklarini topadilar.
Masalan, Hovlimizdagi olma daraxti bahorda qiyg‘os gulladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |