Andijon viloyati Jalaquduq tumani 11-umumiy o’rta ta’lim maktabi o’qituvchisi Mamadaliyeva Xumoraxon



Download 56,92 Kb.
bet1/2
Sana27.04.2020
Hajmi56,92 Kb.
#47475
  1   2
Bog'liq
new












Dars maqsadi:

a ) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga arifmetik progressiya mavzusi xaqida tushuncha berish.

V) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni vatanga muxabbat ruhida tarbiyalash.
v)rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarga arifmetik progressiya mavzusi haqida tushuncha berish.
Kutilayotgan natijalar:
1.Dars yakunida bilim, ko’nikma va malakalarga ega bo’ladilar.

2. Arifmetik progressiya mavzusini mukammal o’zlashtirish

3. Mavzuda arifmetik progressiyaning ayrimasi ekanligini bilish.

4. Arifmetik progressiya mavzusi rekkurent usul bilan berilishini bilib olish.

5.Arifmetik progressiyani misollarda tatbiq etishni bilish, o’zlashtirib olish.
Dars jihozi


  1. Darslik, tsirkul, chizg’ich, mel, doska.

  2. Ko’rgazma uchun magnit doska.

  3. Osma ko’rgazmalar.

  4. Testlar.

  5. Texnik vosita.

Dars usuli:




  1. Savol–javob

  2. Nutq so’zlash.

  3. Amaliy usul.

  4. Suhbat usuli.

Tashkiliy qism:


O’qituvchi sinfga kirgach o’quvchilar bilan salomlashadi va sinfda kim yo’qligini so’raydi.

O’quvchilarni darsga hozirlab, ularni 6 guruhga bo’lib oladi.

Yangi mavzuni doskada yozib, asosiy maqsad ham aytib o’tiladi.

O’qituvchi o’quvchilardan o’tilgan mavzu va nima topshiriq berilganligini so’raladi.

Birinchi guruh o’quvchisi o’tilgan darsda “Sonli ketma–ketlik” mavzusiga doir misollar echilgan, uyga v azifa 220–221 misollar va “Arifmetik progressiya” mavzusiga tayyorgarlik ko’rib kelish berilganligini aytadi.

Har bir qator sardorlari uyga vazifalar, kitoblarni ahvoli, geometrik asboblari xaqida bayon berdi.


O’qituvchi o’tilgan mavzular bo’yicha savollar beradi:

  1. O’suvchi ketma–ketlikka misolar keltiring.

  2. Monoton ketma–ketlik deb nimaga aytiladi?

  3. Rekurent usul deb nimaga aytiladi?

  4. Sinuslar yig’indisi va ayrimasi formulasi qanday?

  5. Kosinuslar yig’indisi va ayrimasi formulasi qanday?

Shu bilan birgalikda 5 va 6 guruh o’quvchilarga qisqa testlar tarqatiladi.

4–guruh 1 o’quvchisi: maktabimizda mevali daraxtlar soni o’suvi ketma–ketlikka mos misollar bo’la oladi.

3–guruh. Ba’zan ketma–ketlik oldingi n ta hadi orqali (nQ1 ) hadini topishga imkon beruvchi formula bilan beriladi.



Bu holda qo’shimcha ravishda ketma–ketlikning dastlabki bir yoki bir necha hadlari beriladi. Ketma–ketlikning bunday berilish usuli rekurrent usul deyiladi
3–guruh 1 o’quvchisi: .
2 o’quvchisi: .

O’qituvchi: bugungi o’tilgan mavzu “Arifmetik progressiya” kim yangi mavzuni bayon etadi? Hamma o’quvchilar darsga qo’l ko’tarib faol tayyor ekanligini ko’rsatadi.

2–guruh: 1–o’quvchi. Bir yil taxminan 365 sutkaga teng. Yilning yanada aniqroq qiymati 365sutkaga teng, shuning uchun har to’rt yilda bir sutkaga teng xatolik to’planib qoladi. Bu xatolikni hisobga olish uchun har to’rtinchi yilda bir sutka qo’shiladi va uzaytirilgan yilni kabisa yili deyiladi.

Masalan: uchinchi ming yillikda 2004, 2008, 2012, 2016, 2020,........... yillar kabisa yillar bo’ladi

Bu ketma–ketlikda ikkinchisidan boshlab uni har bir hadi oldingi hadga ayni bir xil 4 sonni qo’shilganiga teng. Bunday ketma–ketlik arifmetik progressiya deyiladi.
Ta`rif. Agar a1, a2 , an sonli ketma–ketlikdan barcha natural n uchun anQ1qanQd (bunga d–biror son) tenglik bajarilsa, bunday ketma–ketlik arifmetik progressiya deyiladi.
Bu formuladan anQ1qanQd ekanligi kelib chiqadi. d son arifmetik progressiyaning ayrimasi deyildi.

2–o’quvchi: misollar

1) sonlarning 1,2,3,4,...,n. natural qatori arifmetik progressiyani tashkil qiladi. Bu progressiyaning –1, –2, –3,.........–n,...... ketma–ketligi yig’indisi dq0 , bo’lgan arifmetik progressiya.

1–masala.

a nq1,5Q3 n formula bilan ketma–ketlik arifmetik progressiya bo’lishini

anQ1–a ayrima barcha n uchun ayni bir xil ( n ga bog’liq emas) ekanligini ko’rsatish talab qilinadi. Berilgan ketma–ketlikning(nQ1)– hadini yozamiz:

anQ1 q 1,5Q3(nQ1) shuning uchun

anQ1 –a q 1,5Q3(nQ1)–(1,5Q3n)q3

Demak, anQ1 –a ayrima n ga bog’liq emas.

Arifmetik progrnssiya

anQ1 q anQ d d qanQ1– an a2qa1Q d a3q a2Q d qa1Q2 d

a4 q a1Q3 d an q a1Q(n–1) d

arifmetik progressiyaning ta’rifiga ko’ra

anQ1 q anQd , an–1 q an–d , bundan , n>1:

arifmetik progressiyaning ikkinchi hadidan boshlab har bir hadini unga qo’shni bo’lgan ikkita hadining o’rta arifmetigiga teng. “arifmetik progressiya” degan nom shu bilan izohlanadi.
Agar a1 va d berilgan bo’lsa, u holda arifmetik progressiyaning qolgan hadlarining anQ1 q anQ d rekurent formula bo’yicha hisoblash mumkinligini ta’kidlaymiz. Bunday usul bilan hisoblash qiyinchilik tug’dirmaydi. Biroq masalan, a100 uchun talaygina hisoblashlar talab qilinadi. Odatda buning uchun n–had formulasidan foydalaniladi.

Arifmetik progressiyaning ta’rifiga ko’ra:


a2qa1Q d a3q a2Q d qa1Q2 d a4q a3Q d q a1Q3d va hk.
Umuman, (1)

Chunki arifmetik progressiyaning n hadi uning birinchi hadiga d sonini (n–1) marta qo’shish natijasida hosil qilinadi.

(1) formula arifmetik progressiyaning n hadi formulasi deyiladi.

2–masal: agar a1q–6 va d q4 bo’lsa, arifmetik progressiyaning yuzinchi hadini toping.

(1) formula bo’yicha:

a100 q–6Q(100–1)∙4q390

4–o’quvchi: 3–masala. 99 soni 3,5,7,9,.. arifmetik progressiyaning hadi. Squ hadning nomerini toping.

Aytaylik, n–izlangan nomer bo’lsin.

a1q3 va q dq 2 bo’lgani uchun anqa1Q(n–1) formulaga ko’ra: 99q3Q(n–1). Squ ning uchun 99q3Q2 n –2;98q2; nq49

Javob: nq49

4–masala. Arifmetik progressiya a8q130 va a12q166 n–hadining formulasini toping.

(1) formuladan foydalanib topamiz:

a8qa1Q7d, a12qa1Q11 d

a8 va a12 larning berilgan qiymatlarini qo’yib, a1 va d ga nisbatan tenglamalar sistemasini hosil qilamiz: ......................

ikkinchi tenglamadan birinchi tenglamani ayirib, hosil qilamiz: 4 d q36, dq 9, demak, a1q130–7dq 130–63q67

progressiya n–hadi formulasini yozamiz:

anq67Q9 (n–1)q67Q9 n–9q58Q9 n

javob: anq9 n Q58

1–guruh o’quvchisi: 5–masala. Burchakning bir tomonida uning uchidan boshlab teng kesmalar ajratiladi. Ularning oxirlaridan parallel to’g’ri chiziqlar o’tkaziladi.



a1 a2 a3 an–1 an anQ1

Shu to’g’ri chiziqlarning burchak tomonlari orasidagi a1, a2, a3,... kesmalarning uzunliklari arifmetik progressiya tashkil qilishini isbotlang.

Asoslari an–1 va anQ1 bo’lgan trapesiyada uning o’rta chizig’i an ga teng. SHuning uchun .Bundan 2anq an–1 Q anQ1 yoki anQ1 – an q an– an–1

Har bir hadi bilan undan oldingi hadi ayrimasi ayni bir xil son bo’lgani uchun bu ketma–ketlik arifmetik progressiya bo’ladi.

O’qituvchi o’tilgan darsni mustahkamlab quyidagi savollarga javob beradi.



  1. Arifmetik progressiya ayrimasi qanday topiladi?

Javob: arifmetik progressiya ayirmasi d ni ikkinchi hadidan birinchi hadi ayrilib topiladi

  1. arifmetik progressiyaning n hadini formulasi qanday?

Javob: anqa 1 Q(n–1) d
Darsni mustahkamlash uchun o’qituvchi № 228 misolni doskada ishlab ko’rsatadi.

Agar: a1 q 2 va dq 5 bo’lsa, arifmetik progressiyaning dastlabki beshta hadini toping.

a2qa1Q dq 2Q5q7

a3qa1Q2 dq 2Q2∙5q2Q10q17

1–guruh 2–o’quvchisi misolni davom ettiradi.

a 4qa1Q3dq 2Q3∙5q2Q15q17

a5qa1Q4d q2Q4∙5q2Q20q22

a6qa1Q5dq 2Q5∙5q2Q25q27

Bu o’quvchiga ham qo’shimcha savollar berilib rag’batlantirildi. Bolalar doskada ishlangan misolni yozgunga qadar 5 va 6 guruh o’quvchilaridan qisqa testlar olindi va rag’batlantirildi va qo’shimcha savollar berildi.

1. tg (αQβ) nimaga teng?



2. sin((αQβ)nimaga teng?

A)sinα sinβ B)sinαcosβ–cosαsinβ

C) cos α sinβ D)to’g’ri javob yo’q

3.Hisoblang:

A)0 V)1 C)–1 D) –2 E) π

4. tg ni 3–chorakda ishorasi qanday?

A)Q,– V)–,Q C)– D) Q

5. tg α∙ctgα nimaga teng?

A)–2 V)2 C)–1 D) 0 E)1

6. sin 1 va 2–choraklarda ishoralari qanday?

A)Q,– V)–,Q C)– D) Q

7. sin2αQcos2α nimaga teng?

A)–2 V)–1 C)2 D) 1 E)0



8. bo’lsa Sin α ni toping.

9. sin (–α) ni nimaga teng?

A)–tg α V)cosα C)–cos α D) –ctg α E) sin α

10. cos (–π) nimaga teng?

A)1 V)0 C)–1

O’qituvchi: Aziz o’quvchilar mana sizlar bu yil 9–sinfning bitiruvchilarisizlar. Har bir o’quvchi bir maqsad sari intilib yashaydi “Intilganga tole yor” deganlaridek, sizlar ham kelajakka umid ko’zi bilan boqmoqdasizlar. Chunki bu yil sizlarni bir qator bilim dargohlari intiqlik bilan kutmoqda. Har biringiz o’z orzu–umidlaringiz sari olg’a qadam tashlab, ,ma’lum bir kasbni tanlashdek mas’uliyatli damlarni boshdan o’tkazmoqdasizlar. qani aytingchi sizlar qaysi kasbni tanlamoqchisiz?

3–guruh 1–o’quvchisi №227 misolni og’zaki arifmetik progressiyaning birinchi hadini yig’indisini ayting.

1) 6,8,10,...

Arifmetik progressiyaning birinchi hadini a1q6 ayrimasini


Download 56,92 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish