XORAZM VILOYATI XIVA SHAHAR
56-SONLI IDUMI BIOLOGIYA FANI O’QITUVCHISI
ALLABERGANOVA HUSNIDANING
BIOLOGIYA FANIDAN
“ORGANIZMLARNING KO’PAYISHI. JINSSIZ KO’PAYISH”
MAVZUSIDAGI
BIR SOATLIK
DARS ISHLANMASI
URGANCH-2019
SANA____________________ SINF- 10
Mavzu: Organizmlarning ko’payishi . Jinssiz ko’payish.
Darsning maqsadi:
Talimiy maqsad: o’quvchilarga organizmlarning ko’payishi, jinssiz ko’payish xillari:
Bir va ko’p hujayrali organizmlarning jinssiz ko’payish usullari to’g’risidagi bilimlarni berish.
Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda fanga bo’lgan qiziqishni yanada rivojlantirish,
Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarda jinssiz ko’payish xillarini bir-biridan farqlay bilish ko’nikmasini rivojlantirish.
Tayanch Kompitensiya: Kommunikativ, shaxs sifatida o’zini-o’zi boshqarish. axborot bilan ishlash.
Fanga oid kompitensiya: biologik obyekt va hodisalarni tanish, farqlash va izohlash, estetik va gigiyenik kompitensiyalar.
Dars turi: Aralash.
Dars shakli: Noananaviy.
Dars metodlari: klaster, “biologik diktant”, “Blits so’rov”, jadval va rasmlar bilan ishlash, “Millioner bo’lishni hohlaysizmi” didaktik o’yini.
Fanlararo bog’lanishlar: ona tili, matematika, infarmatika , vatan tuyg’usi.
Tayanch so’zlar: jinssiz, jinsiy, somatic hujayra, jinsiy hujayra, spora, shizogoniya, kurtaklanish, fragmentatsiya, poliembrioniya.
Ofarin
BARAKALLAAA AA
JUDA YAXSHI
Kutilgan natija: o’quvchilar jinssiz ko’payish hillari va ularni hayotda qay sohalarda uchratishlarini bilib olishadi.
Ragbat kartochkalari
Darsda vaqt taqsimoti:
Darsning borishi:
|
Vaqti
|
Tashkiliy qism
|
3 daqiqa
|
O’tilgan mavzuni takrorlash
|
8 daqiqa
|
Yangi mavzu bayoni
|
15 daqiqa
|
Mustahkamlash
|
17 daqiqa
|
Uyga vazifa berish darsni yakunlash
|
2 daqiqa
|
Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish
Navbatchi o’quvchidan davomatni aniqlash
Sinf xonasi tozaligini nazorat qilish
O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish.
Dars shiori: Kitobsiz taraqqiyotga va yuksaklikka erishib bo’lmaydi.
( Sh. Mirziyoyev)
Dars shiori aytilgandan so’ng o’quvchilarga kitob o’qish orqali qanday yutuqlarga erishishi mumkinligi va Prezidentimizning kitob o’qishga bo’lgan e’tiborini o’quvchilarga aytib o’quvchilarda kitob o’qishga bo’lgan qiziqishni yanada rivojlantiramiz. Shu orqali o’quvchilarda vatanimizdagi ilm olishga bo’lgan e’tiborni aytish hisobiga vatanga bo’lgan mehr hissini yanada uyg’otish.
O’tilgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani nazorat qilish.
O’quvchilardan o’tilgan darsda qanday mavzu o’tilganligi va qanday uyga vazifa berilganligini so’rab, uyga vazifalar bajarilganligini nazorat qilamiz.
“Blits so’rov” metodi
Savollar.
Organizmlar oziqlanishiga ko’ra qanday turlarga ajratiladi?
Qanday organizmlar avtatrof organizmlar deyiladi?
Aftatrof organizmlar qanday turlarga bo’linadi?
Qanday organizmlarga geteratrof organizmlar deyiladi?
Golozoy usulda oziqlanuvchi organizmlarga qaysi organizmlar kiradi?
Parazit oziqlanish deb nimaga aytiladi?
Xemotrof organizmlarga qaysi organizmlar kiradi?
Fototrof oziqlanish deb nimaga aytiladi?
O’quvchilar savollarga javob berish orqali o’tilgan mavzuni takrorlab olamiz va javob bergan o’quvchilarga rag’bat kartochkalari beramiz.
“Biologik diktant” metodi.
Geteratrof oziqlanishning bir nechatiplari farq qilinadi. Ulardan asosiylari …….(1), ……….(2), ………(3). ……..(4) organizmlar xo’jayin organism hisobiga yashaydi. …….(5) organizmlarga o’simliklar va sianobakteriyalar kiradi. ……..(6) lar anarganik moddalarning oksidlanishidan hosil bo’lgan energiyani organik birikmalar energiyasiga aylantiruvchi organizmlardir. Golozoy oziqlanishdan farqli ravishda …….(7) oziqlanish quyidagi tartibda sodir bo’ladi: hazm fermentlarining tashqi muhitga chiqarilishi, oziqning fermentlar ta’sirida parchalanishi, parchalanish mahsulotlarining organism tamonidan qabul qilinishi. Saprafit organizmlarga …..(8), ayrim …….(9)lar misol bo’ladi.
Quyidagi javoblarni nuqtalar o’rniga joylashtiring.
Bakteriya, saprafit, golozoy, xemotrof, zamburug’, parazit, fototrof,
O’quvchilar biologik diktantni bajarishadi javoblarni yonidagi o’quvchi bilan almashgan holda tekshiriladi, tekshirish davomida o’quvchilarning ona tili fanidan olgan bilimlarini ham tekshirgan holda xatosiz yozilganligiga ham e’tibor beriladi, barcha javoblar to’g’ri ishlangan o’quvchilarga rag’bat kartochkalari beriladi.
Yangi mavzu bayoni:
Ko’payish
Jinsiy ko’payish
Jinssiz ko’payish
Jinssiz ko’payish
Bir hujayrali organizmlar Jinssiz ko’payish usullari
Ko’p hujayrali organizmlar Jinssiz ko’payish usullari
Ko’payish tirik organizmlarga hos genetic axborotdan foydalangan holda o’ziga o’xshash nasl qoldirish xususiyatidir.
Binar bo’linish
Fragmentlar orqali ko’payish
Vegetative ko’payish
shizogoniya
Kurtaklanib ko’payish
Spora orqali ko’payish
Spora orqali ko’payish
Kurtaklanib ko’payish
Poliembrioniya
Ko’payish turlari quyidagi sxema asosida o’quvchilarga beriladi.
Ko’payishning har bir turi prezintatsiya orqali rasmlar bilan o’quvchilarga yetkazib beriladi.
Mavzu tushuntirish davomida hayorda ko’payish xillarini qay holatlarda ishlatilishini aytiladi. Achitqi zamburug’I non yopishda. Madaniy o’simliklar vegetative ko’paytirilishi.
Hayotda bir zigotadan rivojlangan egizaklar, istemol qiladigan zomburug’larning spora orqali ko’payishi va shunga o’xshash ma’lumotlar beriladi
Mustahkamlash.
O’quvchilarni guruhlarga bo’lamiz va quyidagi shartlar orqali o’tilgan mavzuni mustahkamlaymiz.
“juftlash va rasmlar bilan ishlash” metodi. Bu shart o’quvchilarda rasm bilan ishlash ko’nikmasini rivojlantirishga yordam beradi. PISA xalqaro baholash tizimida ham shunday fikrlashga undaydigan savollar keltiriladi.
O’quvchi tarqatmasi.
Bir hujayrali organizmlarning jinssiz ko’payishi
|
Rasm joylashtiring
|
Binar bo’linish
|
Ma’lumot joylashtiring
|
Rasm joylashtiring
|
shizogoniya
|
Ma’lumot joylashtiring
|
Rasm joylashtiring
|
Spora orqali ko’payish
|
Ma’lumot joylashtiring
|
Rasm joylashtiring
|
Kurtaklanib ko’payish
|
Ma’lumot joylashtiring
|
Bir hujayrali organizmlarning jinssiz ko’payishi
|
Rasm joylashtiring
|
Fragmentlar orqali ko’payish
|
Ma’lumot joylashtiring
|
Rasm joylashtiring
|
Kurtaklanib ko’payish
|
Ma’lumot joylashtiring
|
Rasm joylashtiring
|
Poliembrioniya
|
Ma’lumot joylashtiring
|
Rasm joylashtiring
|
Vegetative ko’payish
|
Ma’lumot joylashtiring
|
Rasm joylashtiring
|
Spora orqali ko’payish
|
Ma’lumot joylashtiring
|
Do'stlaringiz bilan baham: |