5- sinf matematika darsi Mavzu: Misollar yechish Dars maqsadi: ta’limiy maqsad



Download 0,54 Mb.
Sana28.01.2017
Hajmi0,54 Mb.
#1249


5- sinf matematika darsi

Mavzu: Misollar yechish

Dars maqsadi:

  1. ta’limiy maqsad: o’quvchilarning aralash sonlar haqidagi tushunchasini mustahkamlash.

  2. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni ongli intizom ruhida tarbiyalash.

  3. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarda mustaqil ishlash qobiliyatini va hozirjavoblikni oshirish.

Shakllantirilayotgan kompetensiyalar:

Matematik bilimlarni amaliyotda qo’llash, mantiqiy fikrlash.



Amaliyotga oshirish usuli: amaliy masalalarni yechish.Nutqda matematik terminlarni savodli qo’llay olish.Tashabbus ko’rsatish,tadbirkorlik,masalalar yechishda faoliyat ko’rsatish bo’yicha bilimlarni oshirish.Aqliy hujum.

Dars turi: mustahkamlash.

Dars jihozi: tarqatmalar, AKT, darslik.

D A R S N I N G B O R I SH I
I.Tashkiliy qism:
2014- yil__ “Sog’lom bola yili”

II.Otilgan mavzuni sorash:
Uy vazifasini tekshirish:

№19 Qoshishni bajaring va natijani aralash son korinishida ifodalang:




  1. 3 + 4 = 7 =1 2

5 5 5 5

  1. 9 + 14 = 23 = 1 11

12 12 12 12


  1. 7 + 5 = 12 =1 4

8 8 8 8

e) 13 + 14 = 27 = 1 2

25 25 25 25

f) 13 + 11 + 7 = 31 =1 12

19 19 19 19 19

20 Kilometrda ifodalang: 1 km=1000m


a)6 km 200 m = b) 18 km 750 m = c) 11 km 925 m =
javobi: a) 6 200 km b) 18 750 km

1000 1000
d) 11 925 km

1000
Aqliy hujum”

Savollar:

1) Ulush deb nimaga aytiladi? (Butunning teng bo’laklariga ulush deyiladi.)

2) Oddiy kasr deb nimaga aytiladi?( Surat,maxraj va kasr chizig’idan iborat bo’lgan yozuvga aytiladi.)

3) Kasrlar necha xil bo’ladi?( Kasrlar 2 xil bo’ladi: to’g’ri va noto’g’ri kasr)

4) Qanday kasr to’g’ri kasr deb ataladi?( Surati maxrajidan kichik bo’lgan kasrga to’g’ri kasr deyiladi.)

5) Qanday kasr noto’g’ri kasr deyiladi?( Surati maxrajidan katta bo’lgan yoki teng bo’lgan kasrga noto’g’ri kasr deyiladi.)

6) Qanday kasrlar 1 dan kichik bo’ladi?( To’g’ri kasrlar 1 dan kichik bo’ladi.)

7) Noto’g’ri kasr 1 dan kichik bo’lishi mumkinmi?( yo’q,noto’g’ri kasr 1 dan kichik bo’lmaydi.Noto’g’ri kasr 1 dan katta yoki 1 ga teng bo’ladi.)

8) Aralash son deb qanday songa aytiladi?( Butun va kasr qismi ajratib yozilgan sonlarni aralash sonlar deyiladi.)

9) Aralash sonning butun va kasr qismi qanday topiladi?( Noto’g’ri kasrning suratini maxrajiga bo’lib, aralash sonning butun va kasr qismi topiladi.)

10) Aralash son noto’g’ri kasrga qanday aylantiriladi?(Butun qismi maxraj bilan ko’paytiriladi va ko’paytmaga surat qo’shilib,suratga yoziladi.maxrajning esa o’zi yoziladi.)



Matematik diktant:

1) 3 4 (uch butun beshdan to’rt)

5

2) 8 1 (sakkiz butun uchdan bir)

3

3) 15 7 (o’n besh butun to’qqizdan yetti)

9

III. Yangi dars mazmuni:

10 Qo’shishni bajaring va natijani aralash son ko’rinishida ifodalang.




  1. 3 + 6 = 9 = 1 2

7 7 7 7


  1. 11 + 4 = 15 = 1 3

12 12 12 12


  1. 11 + 9 = 20 = 1 7

13 13 13 13


  1. 23 + 14 = 37 = 1 8

29 29 29 29


  1. 13 + 11 + 8 = 32 = 1 15

17 17 17 17 17

11 Soatlarda ifodalang: 1 soat = 60 minut 1 minut = 1 soat



60


  1. 2 soat 34 minut = b) 4 soat 43 minut = d) 6 soat 14 minut =

Javob: a) 2 34 (soat) будильник

60

b) 4 43 (soat)

60

d) 6 14 (soat)

60

12
Oila bir haftada 12 kg kartoshka iste’mol qildi. Oila bir kunda o’rtacha necha kg kartoshka iste’mol qilganini toping. Javobni aralash son ko’rinishida ifodalang.



рисунок251 haftada____ 12 kg

1 kunda _____ ? kg yechish: 1 haftada= 7 kun

1 kunda : 12 = 7 + 5 = 7 + 5 = 1 + 5 = 1 5

7 7 7 7 7 7

Javob: Oila bir kunda o’rtacha 1 5 kg kartoshka iste’mol qiladi.

7

IV.Mustahkamlash
№13
yechish: 2 9 = 39 (m)

Sim uzunligi _______ 2 9 (m ) 15 15



15

bo’lak uzunligi ______ 1 m n=15:15∙39=39 (ta)



15

hosil bo’ldi _______ n ta-? Javob: 39 ta bo’lak sim bo’ldi.



14 Rasmdan foydalanib, noto’g’ri kasrni aralash son ko’rinishida yozing:

  1. 7 = 3 1

2 2

  1. 19 = 2 3

8 8

d) 21 = 5 1 e) 11 = 3 2

4 4 3 3

V.Baholash

VI.Uyga vazifa: №19-20-21-22
Download 0,54 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish