1. Ситуаційне завдання.
Ви – психолог-дослідник. Ваше завдання – провести критичний аналіз наукового дослідження. Визначте помилки та недоліки дослідження. Запропонуйте Ваш варіант вирішення проблеми або відповіді на запитання, що було поставлене дослідником.
Дослідник намагався визначити ефект впливу голоду на зміну агресивності кішок. Він взяв десять тварин, розмістив їх в окремі клітки та застосував такий режим харчової депривації, щоб по завершенню двох тижнів, тварини важили 80% від їх нормальної ваги. Потім він зводив тварин в пари та спостерігав чи будуть виникати випадки агресії чи забіякуватості. У всіх випадках тварини приймали загрозливі пози, в більшості випадків відбувалися бійки. Дослідник зробив висновок, що голод збільшує агресивність тварин.
На мою думку, дослідник припустився помилки в плануванні свого дослідження. На це вказує те, що: основним показником впливу незалежної змінної на залежну при реалізації такого плану є зміна характеру відповідей піддослідного в часі. Найпростіша стратегія: схема А – В. Піддослідний спочатку виконує діяльність в умовах А, а потім в умовах В. Для контролю «ефекту плацебо» застосовується схема: А – В – А.«Ефект плацебо» – це реакції піддослідних на «порожні» дії, що відповідають реакціям на реальні дії. У цьому разі випробуваний не повинен нічого заздалегідь знати, яке з умов є «порожнім», яке реальним. Однак ці схеми не враховують взаємодії впливів, тому при плануванні тимчасових серій, як правило, застосовують схеми регулярного чергування (А - В - А - В), позиційного зрівнювання (А - В - В - А) або випадкового чергування. Застосування більш «довгих» тимчасових серій збільшує можливість виявлення ефекту, але призводить до низки негативних наслідків – втоми піддослідного, зниження контролю над іншими додатковими змінними тощо.
В силу того, що піддослідні були поставлені тільки в одну ситуацію і не було проведено аналіз поведінки тварин з повноцінним харчуванням, не можна стверджувати на 100%, що у піддослідних підвищується агресія виключно через брак їжі. Дані повинні співвідноситься та аналізуватися, на основі отриманих даних робиться висновок.
Варіанти вирішення: реверсивний план, що застосовується для вивчення двох альтернативних форм поведінки. Спочатку реєструється базовий рівень прояву обох форм поведінки. Потім пред'являється комплексний вплив, що складається із специфічного компонента для першої форми поведінки та додаткового для другої. Через певний час поєднання дій видозмінюють. Ефект двох комплексних дій оцінюється.
Do'stlaringiz bilan baham: |